Android ve iOS İçin En İyi 10 Instagram Alternatifi
En İyiler, Önerilen, Sosyal Medya

Android ve iOS İçin En İyi 10 Instagram Alternatifi

İnsanlar uzun zamandır Instagram alternatifleri arıyor. Bazıları son gizlilik politikası değişikliklerini beğenmezken, bazıları Facebook’un satın almasından bu yana uygulamaya olan ilgisini kaybetti. Dahası, Instagram geçtiğimiz günlerde birçok Instagram kullanıcısını karanlıkta bırakan büyük bir kesinti yaşadı. Ve son olarak bazıları; fotoğraflar, videolar, Instagram Reels ve daha fazlasının karışımında gezinmek yerine yeni bir şey denemek istiyor. Yenilikçi yeni özelliklere ve daha iyi içeriğe sahip Instagram gibi uygulamaların bir listesini derledik. İşte sizin için en iyi 10 Instagram alternatifi.

Android ve iOS İçin En İyi 10 Instagram Alternatifi
Android ve iOS İçin En İyi 10 Instagram Alternatifi

2021’deki En İyi Instagram Alternatifleri

Burada, Android ve iOS için Instagram’a en iyi alternatiflerin araştırmasını yaptık. Hindistan’da yapılan Instagram gibi uygulamalardan da bahsettik. Son olarak, sonunda Instagram Reels için de alternatifler ekledik.

Başlamadan önce: Instagram hesabınızla ilgili erişim sorunu yaşıyorsanız Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca sitemizdeki tüm Instagram içeriklerini görmek için tıklayın.

1. Snapchat

Instagram alternatifleri arıyorsak, Snapchat haklı olarak listenin başında olmayı hak ediyor. Sonuçta, Facebook Snapchat’in birçok özelliğini kopyaladı ve kullanıcıların ayrılmasını önlemek için Instagram’a ekledi. Hikayeler’den kaybolan mesajlara, yüz filtrelerine ve daha fazlasına kadar. Bu yüzden OG Instagram’ı kullanmak istiyorsanız, snapchat’i herhangi bir rezervasyon olmadan tavsiye ederim. Son zamanlarda Snapchat’in çabalarını yenilemiş olması ve Instagram Feed’e benzer Keşfet gibi yeni özellikler getirmesidir.

Snapchat
Snapchat

Ayrıca, Snapchat’teki AR filtrelerinin Instagram’dakilerden çok daha iyi olduğunu zaten biliyoruz. Ayrıca Snap Map, olayları son dakika haberlerini vb. gibi özetlemek gerekirse, Snapchat genel bir sosyal medya uygulaması değil, sosyal medyanın birkaç yıl içinde hangi yönde olacağını, yani kısa video hikayelerini öngörebilecek bir uygulamadır. Yenilikçi yeni özellikleri deneyimlemek istiyorsanız, Snapchat bunları Instagram’dan daha iyi hale getirmeye hazır.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

2. 500px – Fotoğrafçılar için En İyi Instagram Alternatif Uygulaması

500px, fotoğrafçılar için Instagram’a en iyi alternatiflerden biridir. 195’ten fazla ülkeden dijital fotoğraf meraklıları ve hevesli fotoğrafçılar için bir topluluk olarak hizmet vermektedir. Hikayeler veya Reels gibi birçok sosyal medya özelliğine sahip değildir, ancak bir keşfet sekmeniz vardır ve Instagram Rehberleri gibi çalışan görevler de oluşturabilirsiniz. En iyi yanı, 500px’in de bir web sitesine sahip olmasıdır, böylece en iyi fotoğrafları daha büyük bir ekranda keşfedebilirsiniz.

500px
500px

Unutmayın, 500px kullanıcıların ücretsiz plana haftada sadece 20 resim yüklemesine izin verir. Herhangi bir sınırlama istemiyorsanız, istediğiniz kadar fotoğraf paylaşmak için yılda belli bir ücret ödeyebilirsiniz. Sonuç olarak, 500px herkes için değil, çalışmalarına maruz kalmak isteyen tomurcuklanan Instagram fotoğrafçıları içindir.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

3. Pinterest

Kesinlikle, Pinterest Instagram için en iyi alternatif değildir, ancak niş kullanıcılar için yararlı olabilecek bazı özellikler getirir. Instagram’ı genellikle yeni yaratıcı fikirleri keşfetmek ve bulmak için kullanıyorsanız Pinterest size çok daha iyi içerik sunacaktır. Ev tasarımı konseptleri veya düğün teması arıyorsanız fark etmez, her şeyi Pinterest’te bulabilirsiniz. Ayrıca bu konuda harika bir Instagram alternatif web sitesi.

Pinterest
Pinterest

Dahası, platformda bol miktarda DIY kavramları, yaşam tarzı ipuçları, moda stilleri vb. gibi konseptler bulunuyor. Ayrıca kendi tasarım konseptlerinizi oluşturabilir ve Bunları Pinterest’e yükleyebilirsiniz. Ayrıca, fikirlerinizi kaydedebilir, düzenleyebilir, kaydettiğiniz gönderileri etiketleyebilir ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu nedenle, bu kullanıcılardan biriyseniz, Pinterest’te yaşam bulacaksınız.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz)

4. Tumblr

Tumblr, internetteki en eski sosyal medya ağlarından biridir, ancak Instagram veya Facebook kadar popülerlik toplamamıştır. Yaygın olarak bir mikroblog platformu olarak görülür, ancak Tumblr bundan çok daha fazlasıdır. Artık resimler, GIF’ler, videolar ve daha fazlası gibi multimedya yayınlayabilirsiniz. Tumblr’ı hashtag’lerle keşfetme seçenekleri de vardır ve özel sohbetler için destek içeren bir topluluk oluşturabilirsiniz. Maalesef Hikayeler için destek yok.

Tumblr
Tumblr

Tumblr’ın daha önce platformundaki yetişkin içeriği nedeniyle eleştirildiğini, ancak 2018’de yasaklandığını unutmayın. Tumblr niş bir sosyal medya platformudur ve doğru ayarlarla kullanıldığında birçok kullanıcı için yaratıcı bir çıkış noktası olabilir.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz)

5. Imgur

Imgur, web’deki en popüler fotoğraf paylaşım web sitelerinden biridir. Instagram için bir web sitesi alternatifi arıyorsanız, Imgur çoğu şeyi doğru yapar. Unutmayın, Imgur öncelikle herkese açık bir platformdur, ancak fotoğraflarınızı / videolarınızı gizleyebilirsiniz. İçeriğinizi paylaşmak için özel bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Özelliklere gelince; fotoğrafları, videoları ve GIF’leri yükleyebilir ve etiketler aracılığıyla topluluğunuzla paylaşabilirsiniz.

Imgur
Imgur

Imgur temelde viral içerik yapımcıları için bir merkezdir ve bunu kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Hizmet, web’de viral içerik bulmanızı sağlayan mükemmel bir keşif sekmesine sahiptir. Dahası, Imgur artık bir mesajlaşma özelliğine sahiptir. Genel olarak, hesabınızı herkese açık tutarsanız Imgur Instagram’a harika bir alternatiftir.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

6. VSCO

VSCO, Android ve iOS için en iyi fotoğraf editörleri arasında yer alıyor, ancak çoğu kişi yaratıcı kullanıcılardan oluşan geniş bir topluluğa sahip olduğunu bilmiyor. Topluluk içinde içeriğinizi yayınlayabilir, diğer sanatçılarla bağlantı kurabilir, haftalık mücadeleye çıkabilir ve bir ton orijinal içeriği keşfedebilirsiniz. Keşfet bölümü şaşırtıcıdır ve içeriği etiketler, konum ve diğer parametrelerle filtreleyebilirsiniz.

VSCO
VSCO

En iyi yanı, VSCO’nun da bir video efekt aracı eklemesi ve onu çok yönlü bir multimedya platformu haline getirmesidir. Bununla birlikte, video efektleri ve gelişmiş ön ayarlar gibi özelliklerin ücretli plan kapsamında mevcut olduğunu unutmayın. Özetlemek gerekirse, profesyonel bir dijital sanatçı veya fotoğrafçıysanız ve benzer ilgi alanları olan insanlarla bağlantı kurmak istiyorsanız, VSCO sizin için Instagram’dan daha iyi bir yer. Android ve iOS için harika bir alternatif Instagram uygulamasıdır.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

7. SquadCam – Hindistan’da Yapılan Instagram Alternatifi

Instagram gibi bir Hindistan menşei uygulaması arıyorsanız, SquadCam ihtiyacınız olan şeydir. Uygulama, Instagram ve Snapchat’e çok benzeyen bir kullanıcı arabirimine sahiptir. En üstteki arkadaşlarınızla sohbet etmenizi, gönderilerinizi, hikayelerinizi ve popüler içeriğinizi bulmak için sola kaydırmanıza ve SquadCam tarafından paylaşım yaptığınız hikayeleri görmek için sağa kaydırmanıza olanak tanır.

SquadCam
SquadCam

Kullanıcı ara yüzünün temiz olduğunu söylemeliyim. Tüm bunları söyledikten sonra, Instagram’dan çok daha küçük bir topluluğa sahip olduğunu unutmayın. Sonuç olarak, platformda çok fazla içerik veya içerik üretici bulamazsınız. Ayrıca, uygulama henüz iOS’ta mevcut değildir. Bununla birlikte, Hindistan yapımı bir Instagram alternatifi denemek istiyorsanız, SquadCam iyi bir seçimdir.

Yükle: Android (Ücretsiz)

8. TikTok – Reels için En İyi Instagram Alternatif Uygulaması

Snapchat’e benzer şekilde, Facebook kısa video Reels özelliğini TikTok’tan aldı. Birçoğu yeni eklemeyi seviyor, ancak Instagram Reels’ten daha fazla yaratıcılık görmek istiyorsanız, devam edin ve hemen TikTok’u yükleyin. Şu anda Instagram’ın aylık bir milyar  aktif kullanıcısına kıyasla 689 milyon aylık aktif kullanıcısı var. Rakamlar, Hindistan’ın TikTok’a yönelik yasağı nedeniyle biraz daha az, ancak popülerlik açısından, TikTok Instagram Reels’in önünde.

TikTok
TikTok

Ayrıca Duet (Instagram’da “Remix Reels”), kütüphane içi müzik, AR filtreleri ve daha fazlası gibi birçok yenilikçi sosyal medya özelliğine sahip olursunuz. Özellikleri derinlemesine anlamak için Instagram ve TikTok arasındaki karşılaştırmamızı okuyabilirsiniz. Elbette, TikTok’un standart yayınları yayınlama seçeneği yoktur, ancak tek eksik kısım budur. TikTok’ta da bir DM seçeneğiniz var. İlginç kısa videolar için TikTok’un Instagram Reels’e daha iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

9. Triller

Triller, Instagram Reels’in yerini sizin için değiştirebilecek başka bir kısa video uygulamasıdır. Orijinal ve yaratıcı videolar oluşturmanıza izin veren bir sosyal video platformudur. Triller ile profesyonel görünümlü videolar oluşturabilir ve içeriği saniyeler içinde takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Değerli bir Instagram alternatif uygulamasından bekleyeceğiniz tüm özelliklere sahiptir.

Triller
Triller

Şaşırtıcı müzik videoları oluşturabilir, popüler aktivitelere katılabilir, filtreleri kullanabilir, emojiler ve çizimler uygulayabilir, arkadaşlarınızla işbirliği yapabilir ve daha fazlası. Platform Justin Bieber, Rita Ora, Kevin Hart ve daha fazlası dahil olmak üzere ünlüler arasında popülerdir. Yani, instagram gibi burada bir ton pozlama alacaksınız. Genel olarak, Triller Instagram Reels’e harika bir alternatif gibi görünüyor ve kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz, Uygulama içi satın alımlar sunar)

10. MX TakaTak

TikTok Hindistan’da yasaklandıktan sonra, hindistan’da yapılan birçok kısa video uygulaması benzer özelliklere sahip oldu. MX TakaTak, popüler olanlardan biridir. Hindistan’da TikTok mevcut olmadığından, Hindistan’daki Instagram Reels’e doğrudan rakiptir. Tıpkı Reels gibi, takipçi ve pozlama kazanmak için TakaTak’ta benzersiz içerik oluşturabilir ve yayınlayabilirsiniz.

MX TakaTak
MX TakaTak

MX TakaTak dışında, Hindistan’da Roposo, Chingari, Moj vb. Bu uygulamalardan herhangi birini deneyebilirsiniz ve benzer bir deneyim elde edersiniz. Sonuç olarak, Instagram gibi bir uygulamanın Hindistan’da geliştirilmesini istiyorsanız ve kısa bir video formatına sahipseniz, MX TakaTak iyi bir seçimdir.

Yükle: Android / iOS (Ücretsiz)

Sık Sorulan Sorular

Instagram’a alternatif var mı?

Birçok Instagram alternatif uygulaması var. Size Insta uygulamasına en yakın deneyimi sunabilecek 2022 için en iyi 10 Instagram alternatifini ele aldık.

Instagram gibi bir web sitesi var mı?

Evet, Instagram’a web sitesi alternatifleri de var. Imgur en popüler görüntü paylaşım ve barındırma web sitelerinden biri olsa da, pinterest de dahil olmak üzere bu listede kontrol etmelisiniz.

Fotoğraflarımı nerede yayınlayabilirim?

Instagram, insanların fotoğraf paylaşması için en yaygın yer olsa da vsco gibi uygulamaları ve fotoğrafçılar için bir Instagram alternatifi için 500px’i kullanarak da keşfedebilirsiniz.

Listemizden Instagram Gibi Uygulamaları ve Web Sitelerini Bulun

Yani bunlar Android ve iOS’taki en iyi Instagram alternatiflerinden bazıları. Instagram, farklı sosyal medya uygulamalarının özelliklerinin şemsiyesi haline geldiği için gönderiler, kısa videolar ve hikayeler de dahil olmak üzere tüm özelliklere sahip bir uygulama bulmak zor. Bununla birlikte, bazı popüler uygulamaları bu listede gün ışığına çıkarmaya çalıştık, böylece çok çeşitli Instagram alternatif uygulamaları arasından seçim yapabilirsiniz. Instagram Reels ile rekabet eden bağımsız uygulamalar da var, bu yüzden listeye ekledik. Herhangi bir öneriniz varsa, aşağıda yorum yapın ve bize bildirin.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[5 kişinin oyu: 5]
Posted by
Teknoloji Editörü

Gündelik hayatında kitap okumayı, çimlere uzanmayı ve kahve içmeyi seven yazar, teknoloji hakkında araştırmayı ve yazmayı da ihmal etmiyor. Fırsat buldukça liste içerikleri üretmeye ve farklı teknoloji konularında bloglamaya bayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.