Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek? ✔️ 2023

Sosyal mecraların hayatımızın ortasına yerleşmesi itibariyle bir meslek haline gelen influencerlık ile ilgili merak edilen çok fazla konu var. Influencer nedir, kime denir, nasıl olunur gibi sorular da haliyle sürekli gündemde. Bizde sizler için bu konulara değindik, influencer nedir ve benzeri sorular ile ilgili kapsamlı bilgi almak için içeriği okumaya devam edin.

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek?
Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek?

Influencer Nedir? Kime Denir?

Influencer kelime anlamı olarak etkileyen kişi, etkileyici demektir. Buradan yola çıkarak influencerların dijital kanalları aktif bir şekilde kullanarak kitleleri etkileyen, yön veren kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Influencer olan kişi takipçilerinin birçok alışkanlığını değiştirebilir, yeni fikirler edinmelerine yardımcı olabilir.

Bu sebeple pazarlama dünyası ile işbirliği halinde olan influencerlar kişilerin satın alma kararlarında oldukça başarılı ve etkileyici olmaktalar. Ayrıca influencer olan kişiler bunu asıl meslek olarak tam zamanlı yapabildikleri gibi hobi olarak da yapabiliyorlar.

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek?

En Çok Takipçisi Olan Tiktok Fenomenleri Kimlerdir?

İlgini Çekebilir

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer nedir sorusu yanıtlandıktan sonra, dışarıdan oldukça rahat ve keyifli göründüğü için özellikle de gençler tarafından merak edilen diğer bir soru da nasıl influencer olunur, oluyor. Aslında yaratıcılığı olan ve ilgi çekici içerik paylaşabilen herkesin yeterince emek vererek yapabileceği influencerlık kendi arasında mikro ve makro olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Influencerların daha çok tercih ettiği mecra Instagram olduğu için onu ele alacak olursak Instagram üzerinde minimum 10 bin gerçek takipçiniz var ise mikro influencer olabilirsiniz demektir. Bu sayının kat kat fazlası olanlar ise makro influencer sayılıyor.

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek?

Influencerlar Nasıl ve Ne Kadar Kazanır?

YouTube, TikTok, Instagram, Twitter ve daha birçok sosyal platformda birçok influencer bulunuyor. Influencerlar markalar ile işbirliği yaparak aldıkları reklamlar üzerinden para kazanıyor. Bu miktarda takipçi sayısının etkisi olduğu gibi etkileşim sayısı da oldukça önemli.

Etkileşim sayısı; kişinin profil ziyaretlerini, gönderinin yorum, beğenilme, paylaşılma, kaydedilme sayısını, yani özetle ulaştığı kitleyi temsil eder. Bu bahsedilen istatistikler ne kadar yüksek olursa kişinin anlaşacağı miktar da o kadar fazla olacaktır. Aylık 1.000 – 10.000 ₺ arasında kazanan yeni influencerlar olduğu gibi bunun onlarca katını kazanan eski influencerlar’da bulunmakta.

Influencer Nedir? Nasıl Olunur? Ne Demek?

Ayrıca Instagram üzerinden para kazanmak temalı diğer bir yazımıza https://webdeyazilim.com/instagramdan-para-kazanmak.html adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın