Huawei, cilt sağlığı analizi için 3D kamera teknolojisi geliştiriyor

Huawei, kişinin yüzünü ve cilt yapısını analiz etmeyi mümkün kılacak bir 3D kamera teknolojisi üzerinde çalışıyor. Çinli teknoloji şirketi, yeni geliştirdiği 3 boyutlu kamera teknolojisini hangi cihazlarda kullanmayı planlıyor? İşte detaylar…

Huawei, 3D Kameralar Üzerinde Çalışıyor

Çinli teknoloji şirketi Huawei, geçtiğimiz Temmuz ayında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) bir patent başvurusunda bulundu. 27 Ocak 2022’de bu patentin detayları internete sızdı. Buna göre Huawei, kişinin yüzünü ve cilt yapısını analiz etmeyi mümkün kılacak bir 3D kamera teknolojisi üzerinde çalışıyor.

43 sayfalık dokümantasyon, şirketin tam olarak nasıl bir teknoloji geliştirdiğine ışık tutuyor. 3D kameranın, doğru yüz analizi yapmak amacıyla üç boyutlu görüntüler yakalayabildiği görülüyor. Bu sistemde üçlü kameralar yer alıyor. Birinci ve ikinci kameralar birbirine dik konumda yerleştirilmiş, üçüncü kamera ikisinin arasına yerleşmiş. Kamera modülünün merkezinde ise büyük bir ekran yer alıyor.

İlgili İçerik: Samsung, Akıllı Telefonlar İçin ISOCELL GWB Kamera Sensörünü Duyurdu!

Huawei kamera teknolojisini uygun gördüğü şekilde uygulayabilir. Yani ortaya çıkan patent detayları, şirketin bu kamerayı nerede ve nasıl kullanacağını henüz açıklamıyor. Şirketin önünde birçok seçenek var. Çıkarılabilir bir kamera da üretilebilir, isteğe bağlı bir cihaz aksesuarı olarak da kalabilir.

Kamera geliştirildiğinde, kayıt sırasında yüzün tamamını 3 boyutlu şekilde yakalayacak. Bunun için gereken talimatlar ekrandan bildirilecek. Bu işlemde kullanıcıdan başını hareket ettirmesi istenebilir. Ayrıca sistemin insan yüzleri dışında hayvan suretlerini de tanıyabildiği bildirildi.

Huawei 3D kamera teknolojisi, yüzdeki tüm detayları net bir şekilde tanımlayacak şekilde geliştiriliyor. Gözenekler, kırışıklıklar, sivilceler, siyah noktalar, cilt lekesi, cilt tonu, kızarıklık, göz altı morlukları gibi detaylı bilgiler çıktı olarak verilecek. Cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olmak için buna göre ipuçları ve öneriler sağlanacak.

Kısacası, yeni 3D kamera ile birlikte yüz ve cilt sağlığı konusunda tam bir profesyonel ile karşılaşabileceğiz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın