google-tensor-ozellikleri-webdeyazilim-min
Haber, Teknoloji

Google Tensor İşlemci Özellikleri Sızdırıldı

Google, son zamanlarda kendi işlemcilerini geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Hem dizüstü hem de mobil piyasada işlemci üretmek isteyen Google, Tensor işlemci özellikleri ile gündemde. Detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında…

google-tensor-ozellikleri-webdeyazilim-min

Google, uzun zamandır yaptığı geliştirmeler ile artık kendi işlemcilerini üretmek istiyor. Apple ile benzer bir yapıya girmek isteyen Google, Chromebook cihazlarda kendi işlemcisini kullanacak. Ayrıca şirket, mobil cihazlar için de kendi işlemcisini üretiyor. Google Tensor işlemci özellikleri sızdırıldı.

Qualcomm ve Samsung’a karşı oldukça dişli bir rakip olacakmış gibi gözüken Google, yeni işlemcisi ile dikkat çekiyor. İlk defa geçtiğimiz yıl içerisinde duyulan Tensor işlemciler, çekirdek yapısı ile oldukça inovatif gözüküyor.

İlgili İçerik: Corsair MP600 Pro XT SSD Özellikleri Tanıtıldı

Paylaşılan bilgilere göre Tensor işlemciler, 2 adet Cortex-X1 çekirdeğine sahip olacak. Daha önce 3 GHz üzerine çıktığı görülen çekirdekler, Tensor işlemcide 2.8 GHz kapasitesinde çalışacak. Bu durum, işlemcinin ısınma problemleri oluşmaması için bir önlem olarak görülüyor.

google-tensor-islemci-webdeyazilim-min

İşlemci içerisinde bulunacak diğer çekirdekler henüz belli olmasa da, 2.25 GHz hızında çalışacak olan iki çekirdeğin bulunduğu belirtiliyor. Bu çekirdeklerin ise Cortex-A78 olduğu tahmin ediliyor. İşlemcide yer alacak olan enerji verimliliği sağlayan dört çekirdek ise 1.8 GHz hızında Cortex-A55 olacak.

Kağıt üzerindeki verilere baktığımızda Tensor işlemci, Snapdragon 888 Plus ve Exynos 2100‘e kıyasla daha güçlü gözüküyor. Yeni nesil Exynos ve Snapdragon işlemciler de Tensor işlemci ile benzeri özelliklere sahip olacaktır. Ancak işlemci, şimdilik yalnızca Pixel 6 ve Pixel 6 Pro cihazlarında görüntülenecek.

Google Tensor işlemci, yanında Mali-G78 GPU grafik birimi ile birlikte gelecek. Samsung tarafından 5 nm teknolojisi ile üretilen işlemci, AMD RDNA 2 GPU kullanacak. İlk gelen sızıntılar ile birlikte işlemcinin grafik performansı pek beklendiği gibi olmasa da, Mali-G78 oldukça pil dostu bir grafik birimi olarak biliniyor.

Peki siz Google tarafından gelecek olan işlemci konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla donanım haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

 

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.