Başlangıç Haber Google Play Store, Yeni Güvenlik Altyapısını Gösterdi

Google Play Store, Yeni Güvenlik Altyapısını Gösterdi

0

Geçtiğimiz aylarda Apple’ın App Store için başlattığı yeni güvenlik altyapısına benzer bir altyapıyı Google da Play Store mağazası için başlatacak.

Bir geliştiricinin paylaşımında gösterilen özellikler, Play Store’un güvenlik bölümü ve gizlilik etiketlerini tanıttı.

Google, Play Store mağazası için yaklaşan güvenlik bölümü hakkında daha fazla ayrıntı paylaştı. Şirketten gelen yeni bir gönderi, yeni güvenlik ve gizlilik politikaları uygulandığında Android uygulama pazarının nasıl etkileneceğini de göstermiş oldu.

Bundan böyle artık Google Play Store uygulamaları, kullanıcı verilerini nasıl topladığını ve işlediğini belirtmek zorunda kalacak. Bu güvenlik özelliği, Google’ın şirket içi uygulamalarında da geçerli olacak. Kısacası, kullanıcı verileri politikaları değişecek.

Yeni güvenlik bölümü 2022 yılının ilk çeyreğinde uygulamaya koyulacak. Bu sayede kullanıcılar, Play Store’daki bir uygulamayı yüklemeden önce, gizlilik ve güvenlik uygulamaları hakkında daha derin bir fikir edinebilecek. Hangi verilerin toplandığına dair bir bilgilendirme alacak.

Ayrıca, uygulamanın Google’ın Aile politikalarına uyup uymadığı ve uygulamanın küresel bir güvenlik standardına göre bağımsız olarak doğrulanıp doğrulanmadığı da belirtilecek.

App Store’daki bir milyonu aşkın uygulamada katı gizlilik yönergelerine uyuluyor. Böylece bir uygulamayı indirmeden önce size uygun olup olmadığına karar verebiliyorsunuz. Bu özellik artık Google Play Store’a da gelecek.

Kullanıcılar yeni özellik sayesinde; konum, kişisel ve finansal bilgileri dahil ne tür verilerin uygulama tarafından toplandığını öğrenebilecek. Her uygulamada bu ayrıntıların belirtildiği özete dokunarak bilgi alabilecek. Yeni güvenlik bölümü hala geliştirilme aşamasında olduğu için, kullanıcı arayüzünün değişebileceği söyleniyor.

Arama motoru, geliştiricilerine Google Play mağazasındaki yeni değişikliklere uyum sağlamaları için bolca zaman verdi. Yeni güvenlik bölümü için bir zaman çizelgesi de paylaştı. Google, geliştiricilere yeni bölümün kullanıma sunulması için Nisan 2022’ye kadar süre tanıdı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!