Glassdoor | Hangi Şirket Personeline Ne Kadar Maaş Ödüyor?

Dünya genelinde hangi şirket ne kadar maaş ödüyor, hangi personel hangi pozisyon için hangi şirkette ne kadar maaş alıyor gibi soruların yanıtını bulabileceğiniz bir site bulunuyor. Özellikle teknoloji, tasarım, yazılım gibi konularla ilgilenen kişilerin yurt dışındaki yazılımcı, tasarımcı ya da benzeri mesleklerdeki maaşları merak ettiğini biliyoruz.

Bu merakınızı gidermek için internette pek çok video ya da blog inceliyor olmalısınız. Fakat buradaki bilgiler genellikle bireysel deneyimlere ya da tamamen tahmine dayalı oluyor. Tabii bu bilgiler tamamen asparagas değil ise…

Glassdoor | Hangi Şirket Personeline Ne Kadar Maaş Ödüyor?

Şirketlerin şartlarını ülke bazlı görün

Glasdoor sitesinde dünya geneli pek çok şirket bulunuyor. Bu şirketlerde çalışan kişiler ise sisteme üye olup işletmedeki pozisyonları ve şartları ile ilgili bilgi veriyor, deneyimlerini paylaşıyor.

Bir şirkette çalışmayı düşünüyorsanız, en iyi bilgiyi o şirkette çalışan ve çalışmış olanlardan alabilirsiniz. Bu site de tamamen bunun üzerine kurulmuş.

Sitede pek çok firmanın çalışan yorumu bulunuyor. Sadece maaş hakkında değil hiyerarşi ve firma içindeki sorunlardan da bahsediliyor. Elbette sorunların yanı sıra firmaların iyi yönleri de ele alınabiliyor.

Eğer siz de dünya genelinde hizmet veren bir şirkette çalışmayı düşünüyorsanız ya da dünyanın herhangi bir ülkesinde hizmet veren bazı şirketlerin maaşlarını ve diğer şartlarını öğrenmek istiyorsanız Glasdoor.com sitesini kullanabilirsiniz.

Birkaç örnek

New York şehrinde bulunan ve uzaktan çalışmaya (remote) izin veren firmaları ve işleri listelediğimizde karşımıza bazı sonuçlar çıkıyor.

glasdoor sitesinde iş ve firma arama sonuçları

Buradaki sonuçlarda hangi firmanın hangi pozisyondaki çalışma için ne kadar saatlik ya da yıllık ücret ödediğini görüyoruz. İş ararken de etkili şekilde kullanılan bu sitede gelişmiş iş ve iş pozisyonu filtreleri de yapılabiliyor.

glassdoor sitesinde detaylı iş ve ilan filtreleme

Çalışma türü olarak tam zamanlı, yarı zamanlı, sözleşmeli, staj ve geçici olarak iş türleri seçip arama yapabiliyorsunuz. Bu ilanları bir gün içinde, üç gün içinde, geçen hafta ve son 2 hafta gibi dilimlere göre listeleyebiliyorsunuz.

Sitedeki ilanlara göre yıllık maaş filtresi oluşturabiliyorsunuz. Örn: 44 bin dolar ile 192 bin dolar arasında yıllık maaşı olan işleri listeleyebiliyorsunuz.

Firma profillerini inceleyin ya da inceleme yazın

glassdoor amazon profili ve işletme profil detayları

Sitede firmaların profilleri bulunuyor. Bu profiller LinkedIn ve şikayetvar.com sitesindeki firma profilleri gibi kurumsal profiller. Firmaların profillerinde kaç inceleme, kaç iş ilanı, kaç maaşla ilgili geribildirim, kaç röportaj, kaç faydalı geribildirim ve fotoğraf olduğunu görebiliyorsunuz.

Ayrıca şirkete bağlı şirketleri görebileceğiniz özel bir alan da bulunuyor. Bu özellik oldukça başarılı. Şirketle ait güncellemeler de yine şirketin Glassdoor profilinde yer alıyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın