Sinyal Kesici Jammer ile Araba Hırsızlığı Senaryosu

Arabaların uzaktan kumandaları diğer pek çok kablosuz aygıt gibi radyo sinyalleri ile çalışır. Radyo sinyallerini bloke edip ya da yakalayıp arabaların kilitlenmesini ya da kilidinin açılmasını sağlayan bir dizi saldırı çeşidi bulunuyor. Bu içerikte sinyal kesici jammer cihazlar ile arabaların kilitlenmesini engelleme ve araba kilidi açmayla ilgili bazı bilgilere yer vereceğiz.

Bu yöntem ilk olarak 2014 – 2015 yıllarında gündeme gelmeye başlamıştı. Fakat ilk olarak araba kumandası sinyali kesme olarak görülen bu yöntem zamanla bu sinyalin taklit edilmesi ile son model arabaları bile çalıştırır hale geldi.

Jammer nedir?

Radyo dalgası ile çalışan cihazların alıcı ve verici ile arasındaki iletişimi koparan cihazlara Jammer diyebiliriz. Araba kumandası vericidir. Araba ise alıcıdır. Vericiden “kapıyı kilitle” mesajı arabaya gönderilir. Bu mesaj radyo dalgaları ile arabaya kadar gider ve arabadaki alıcı bu mesajı alıp işlem yapar. Yani arabayı kilitler.

taşınabilir jammer modeli

Fakat Jammer çalıştırıldığında rastgele üretilen yüksek frekanstaki radyo dalgaları bu mesajın arabaya ulaşmasını engeller. Daha doğrusu alıcının bu sesi algılayıp işlem yapmasını engeller. Jammerlar radyo dalgalarını gürültü seviyesinde oluşturur. Belirli bir düzende olmayan bu gürültü araba kumandasının sinyalini de bozmaktadır.

araba jammer

Önemli kişilerin konvoylarında büyük Jammer araçları görmüşsünüzdür. Bu araçlar belirli bir bölgedeki tüm radyo dalgalarını bozacak kadar gürültü yayarlar. Bu gürültü insanın duyacağı frekans aralığında değildir. Bu yüzden bizler bu gürültüyü duyamayız. Fakat telefon, radyo ve diğer radyo dalgası ile çalışan cihazlar bu gürültüden dolayı çalışamazlar.

modem wifi ağları da radyo sinyalleri üretir ve jammer'lar bu sinyalleri de bozar

Evdeki Wi-Fi modemleri de radyo dalgası ile çalışır. Modemden çıkan radyo dalgaları sayesinde telefon ve diğer kablosuz WiFi ile çalışan cihazları internete bağlarız. Fakat ortamda bir jammer varsa bu sinyal doğru şekilde telefonlara ulaşmayacağından evdeki WiFi ağı kullanılamayacaktır.

Araba kumandaları nasıl çalışır?

Araba kumandaları bir sinyal üretir. Bu sinyal içerisinde arabayı kilitlemeye yarayan bir mesaj bulunur. Bu mesajı alan alıcı (araba) mesajı işler ve araba kilitlenir.

Araba kumandaları nasıl çalışır?

Kablosuz çalışan pek çok cihaz gibi araba kumandaları da radyo sinyalleri ile çalışır ve radyo sinyallerini bozan jammerlar araba kumandalarını da çalışmaz hale getirirler.

Jammer ile araba kumandası nasıl engellenir?

Araba kumandasının ürettiği radyo sinyalleri belirli bir frekanstadır. Bu frekansa göre okuma yapan arabadaki alıcı ise bu sinyali yakaladığında işler ve kilidi açar ya da kapatır.

Jammer ise kumandadan çıkan bu sinyalin arabaya ulaşmasını engellemek, okunamaz hale getirmek için çok daha yüksek frekansta radyo sinyalleri üretir. Araba kumandasından çıkan sinyaller arabaya ulaşamaz ya da ulaşsa bile anlaşılamaz.

Saldırgan bu saldırıda neyi hedefler?

Arabasından inen birisi markete ya da başka bir yere doğru giderken arkasına bakmadan kumandaya basar ve arabasının kilitlendiğini varsayar. Çünkü her defasında arabası kilitlenmiştir. Tekrar tekrar kontrol etmeye ihtiyaç duymaz. Böyle alışkanlıkları olan kişileri gözlemleyen saldırganlar ilk olarak bu kişileri hedef alırlar.

Arabasını bu şekilde kontrol etmeden kilitleyen kişilerin arabaları etrafında birkaç saat ya da birkaç gün vakit geçiren bu saldırganlar, araba kumandasını engelleyerek arabanın kilitlenmesini engeller. Araba sahibi uzaklaştığında ise arabadaki değerli eşyaları alıp kaçarlar.

Ya da araba kumandasındaki sinyali kopyalayıp yeni bir kumanda üretirler. Bu kumanda ile arabanın kilidini açarlar. Bazı durumlarda arabayı da çalıştırabilirler. Böylece hem arabayı hem de arabada bulunan değerli eşyaları ele geçirmiş olurlar.

Saldırganlar araba kilidini nasıl açıyor?

Arabaların uzaktan kumandasındaki sinyali okumak için bazı okuma cihazları bulunur. Bu cihazlar ile araba kumandasına basıldığında üretilen sinyal yakalanır ve bilgisayar ortamında görüntülenir. Bu sinyali üretecek şekilde başka bir kumanda yapılır.

araba kumandasının sinyali sinyal okuyucu cihazlarla okunur. bu sinyaller bilgisayar ortamında görülür. aynı sinyal farklı bir kumandaya aktarılır ve bu yeni yapılan araba kumandası ile arabaya girilir.

Yeni yapılan kumanda arabayı kilitleme ve kilidi açma mesajlarını üretebildiği için arabanın kilidini açacak ve start stop özelliğini de tetikleyebilecektir. Eğer start stop özelliği aktif edilemese bile arabanın içindeki değerli eşyalar ele geçirilebilecektir.

Kumandadaki mesajı elde etmek için saldırganlar, arabanın yakın yerlerinde beklerler. Birkaç kere ya da birkaç gün boyunca doğru sinyali yakalayana kadar yakınlarda beklerler. Keşif tamamlandıktan sonra yeni kumanda ile gelip arabanızı açabilirler.

Araba üreticileri bu saldırıya karşı ne yapıyor?

Bu saldırıya karşı geliştirilen birkaç teknoloji bulunuyor. Araba kumandasından üretilen sinyaller rastgele oluşturulabiliyor. Bu sayede saldırganların yakaladığı sinyal geçersiz olabiliyor. Ayrıca yeni araba kumandaları çok daha yüksek frekanslarda ya da çok özel aralıklarda sinyal ürettiği için eski taşınabilir jammer cihazları bu sinyalleri bozamayabiliyor.

Ayrıca araçlarda bulunan sim kart sayesinde internet üzerinden şifreli mesajlaşma sağlanabiliyor. Bu yüzden telefondaki araba uygulaması ile araba kilitlenebiliyor ya da kilidi açılabiliyor. Bu yöntem araba kumandasından daha güvenli olsa da tamamen güvenli değil. Sonuçta bir ağa bağlanan tüm cihazlan hacklenebilir.

Rastgele sinyal oluşturan araba kumandalarının da birkaç gün izlenerek sinyal üretme algoritmaları çözülebiliyor. Algoritma çözüldükten sonra yine o arabayı açacak kumanda yapılabiliyor.

Üreticiler ve saldırganlar arasındaki bu çekişme bir yandan yeni güvenlik önlemlerinin alınmasına sebep olsa da bir taraftan son kullancıyı mağdur etmeye devam ediyor.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın