GarageBand ile Nasıl Müzik Yapılır?

GarageBand ile nasıl müzik yapılır? Bilgisayar ile müzik yapımı üzerine çalışma yapanlar bu işin ne kadar zor olduğunu da bilirler. Bunun bir de maliyet tarafı vardır. Bilgisayarınıza kuracağınız yazılımlar lisanslı yazılım olacağından cebinizden oldukça yüklü bir para çıkacaktır. Apple’ın 2010 yılında piyasaya sürdüğü GarageBand müzik yazılımı ile profesyonel kalitede müzikler yapmanız mümkün. İlk başlarda ücretli olan bu yazılım ilerleyen zamanlarda ücretsiz oldu.

Garage Band ile Nasıl Müzik Yapılır?
GarageBand ile Nasıl Müzik Yapılır?

GarageBand ile Nasıl Müzik Yapılır? Detaylı Anlatım

GarageBand üzerinde müzik yapabilmemiz için herhangi bir müzik bileğisin ihtiyacınız yok. Ancak müzikal bilginiz varsa elbette hiçbir yabancılık çekmeden bu programı kullanabilirsiniz. Bilmiyorsanız da programın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kolaylıkla kısa sürede öğrenebilirsiniz. GarageBand içerisinde yüzlerce enstrüman bulunduran bir yazılım. Eğer bunlar size yetmezse dilerseniz Apple Store’dan da ayrıca bedava olarak indirebildiğiniz enstrümanlar mevcut.

GarageBand kullanmak için biraz alışmak gerekmekte. Ancak bu alışma tamamen parmaklarınızla programı kontrol edebilmek için geçerli. Zira iPad ya da iPhone üzerinde bu yazılımı dokunarak kullanıyorsunuz. Son iPad sürümü ile gündeme gelen Apple Kalemi ile de kullanmanız mümkün. Pek çok kişi GarageBand iPad ve iPhone cihazlarda kullanıldığı için burun kıvırmakta. Çünkü bu cihazlar henüz bazı kesim tarafından müzik yapılacak cihazlar olarak görülmüyor. Oysaki çok sayıda müzisyen hem GarageBand kullanmak hem de sahnede canlı olarak kullanmak suretiyle iPad ve iPhone cihazları tercih ediyorlar. Bu yüzden bu cihazları küçümsemek doğru olmayacaktır.

GarageBand’in içinde profesyonel bir müzik programını kullanırken ihtiyacınız olacak her şey mevcut. En ufak ayrıntıları dahi hayret verici bir pratiklikte yapabiliyorsunuz. Bu yüzden de bilgisayar üzerinde mouse ile müzik yapmaktan çok daha hızlı bir şekilde ilerliyorsunuz. Kullandığınız iPad ölçüleri büyükse ekranda çıkan piyano tuşları ile canlı çalarak da çaldığımız şarkıyı kaydedebiliyorsunuz. Bu kısım nispeten daha ufak olan iPhone telefonlarda daha zor olacaktır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın