Başlangıç Borsa Ethereum Classic Nedir? ETC Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Ethereum Classic Nedir? ETC Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

0

Ethereum Classic nedir sorusu, neredeyse tüm yatırımcılar tarafından araştırılması gereken bir konudur. Çünkü kripto paraların en başında yer alan Ethereum ile büyük bir bağı bulunmakta, hatta eski Ethereum olarak da bilinmektedir. Bu yüzden Ethereum Classic bugün en değerli kripto paralar arasında yer almakta ve kendi projesi doğrultusunda birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Eğer siz de bu piyasalara yatırım yapmayı düşünen veya yatırım yapan biriyseniz, Ethereum Classic nedir sorusunun cevabını bilmeniz sizi bir adım öne taşıyacaktır. İçeriğimizde Ethereum Classic (ETC) nedir, nereden alınır, yorumları ve istatistikleri nasıldır, fiyatı ne kadardır gibi soruları cevaplayacağız.

Ethereum Classic Nedir? ETC Nasıl ve Nereden Satın Alınır?
Ethereum Classic Nedir? ETC Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

Ethereum Classic (ETC) Nedir?

Ethereum Classic, 2016 yılında yaşanan sert çatallanma sonucunda Ethereum kripto para biriminin yenilenmesi ile oluşturulmuştur. O yıllarda yaşanan büyük bir sızıntı olayının meydana gelmesi ile bu durumun gerçekleşmesi zorunlu hale gelmiştir. Süreç sonunda Ethereum Classic ve Ethereum adında iki kripto para birimi oluşmuştur ve günümüzdeki Ethereum Classic, 2016 senesinden önceki bildiğimiz ana Ethereum Coin’dir.

Orijinal blok zinciri Ethereum Classic (ETC) üzerinde bulunmaktadır ancak, Ethereum ile ikisi ortak bir ağı paylaşmaktadırlar. Bugünkü amacı ve hedefi merkezi olmayan uygulamaları (DApp) destekleme ve yürütülmesini sağlamaktır. Başından beri amaca sahip olan bu kripto para birimi, aynı şekilde bir uygulama olan DAO üzerinde ortaya çıkan güvenlik açığı sonucunda çatallanma sürecine girmiştir. Kripto para birimimizin bugünkü amaçları ve çalışma prensibini öğrenmek isterseniz Ethereum Classic (ETC) White Paper sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ethereum Classic İstatistikleri

Ethereum Classic istatistikleri de tahmin edilebileceği üzere oldukça iyi seviyede. Eski Ethereum olarak bilindiği ve teknik olarak öyle kullanıldığı için yatırımcılar bu kripto para biriminden vazgeçemiyorlar. Bu yüzden halen en değerli kripto paralar arasında en üst sıralarda bulunuyor. Ethereum Classic (ETC) temel istatistikleri şöyle:

 • Ethereum Classic (ETC) toplam market hacmi 12,3 Milyar dolar seviyesindedir.
 • Kripto paramızın toplam ve maksimum arz miktarı 210,7 Milyon adetken, dolaşımda olan arz miktarı 130,1 Milyon adettir.
 • Ethereum Classic (ETC), tüm kripto para piyasalarının %0,36’lık kısmını domine etmektedir.

En değerli kripto paralar arasında 26. Sırada bulunan Ethereum Classic (ETC), yüksek market hacmi ve düşük arzı sayesinde, yüksek bir fiyata sahip. Eski bir kripto para birimi olsa da halen yüzbinlerce kişinin takip listesinde bulunan kripto paramız, kolay kolay kendini unutturacak gibi gözükmüyor.

kripto para
kripto para

Ethereum Classic Yorum

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ethereum kripto para biriminin eski altyapısına sahip olan fakat yeni teknolojileri de benimsemeyi başaran Ethereum Classic (ETC), büyük güvenlik açıklarına sebebiyet verme potansiyeline sahip olduğu için çok fazla olumlu görüş alamamaktadır. Bu yüzden birçok kişiye göre Ethereum Classic yorumları çelişkili olmaktadır. Yine de Ethereum gücüne sahip olması, bir süre daha varlığını sürdüreceği anlamına geliyor.

Ethereum Classic, artık eski bir teknolojiye sahip, büyük güvenlik açıklarına sahip ve her an çökebilecek bir kripto para sınıflandırmasında bulunuyor. Fakat ilk Ethereum olduğu için yatırımcıları bu kripto para biriminden vazgeçemiyor. Bu yüzden birçok analizci ve yorumcuya göre sonu gelmeyecek fakat sürekli olarak risk alanında bulunacak.

Ethereum Classic Fiyatı

Ethereum Classic fiyatı, 2016 yılından günümüze çok fazla hareketlilik sergilememiş olsa da son bir yılda hızlı bir şekilde yükseliş göstermiştir. Günümüzde $55 ile $65 aralığında değere sahip olan ETC Coin, çok daha yüksek seviyeleri görmüştü. Şu an halen yükseliş trendinde bulunan ancak ne yöne doğru hareketlilik sergileyeceği bilinmeyen Ethereum Classic tüm zamanlar fiyat değişimi şöyledir:

 • Ethereum Classic (ETC) tüm zamanlar en yüksek fiyatı Mayıs 2021 tarihinde $176.16 olarak kayıtlara geçmiştir.
 • Ethereum Classic (ETC) tüm zamanlar en düşük fiyatı Haziran 2016 tarihinde $0.4524 olarak kaydedilmiştir.

Uzun süre zarfında farklı farklı değerleri gören ve birçok yatırımcıyı zengin eden ETC Coin, en düşük seviyesinden günümüze %12000 oranından daha fazla yükseliş gösterdi. En yüksek noktasından da yarı yarıya düşmüş olan ETC Coin, önümüzdeki süreçlerde çok daha farklı seviyeleri görebilir.

Ethereum Classic Geleceği

Ethereum Classic geleceği hakkında yapılan tahminler büyük tutarsızlıklar içeriyor. Gelecekteki ilerlemesi hakkında yorum yapılması en zor olan kripto para birimlerinden biri ETC Coin, yazımızın başından beri bahsettiğimiz gibi bir anda güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir ve tüm değerini yitirebilir. Fakat bu gibi durumlarda sert çatallanmalar sorunların üstesinden gelebilmektedir. Bu yüzden yatırımcıları da Ethereum Classic kripto para biriminden vazgeçmiyorlar.

Birçok yatırımcıya göre Ethereum Classic, önümüzdeki birkaç sene içerisinde daha da değerlenecek ve $200 seviyelerine ulaşacak. Bunu gerçekleştirmesi için ise market hacmini ikiye katlaması gerekiyor. Yeni bir teknoloji iddiası bulunmayan ve eski Ethereum sistemlerine sahip olan ETC Coin, buna ulaşır mı bilinmez ancak gidişata bakılırsa varlığını sağlama alacağı kesindir.

kripto para
kripto para

Ethereum Classic (ETC) Nasıl ve Nereden Alınır?

Ethereum Classic (ETC), Ethereum ile aynı altyapıyı paylaşmaktadır. Bu yüzden ERC-20 altyapısının desteklendiği her noktada, her türlü amaç için kullanılabilmektedir. Bu kripto para birimini barındıramayacağınız ve transfer işlemlerini gerçekleştiremeyeceğiniz bir tane bile dijital cüzdan bulunmamaktadır. Ethereum kripto para biriminin olduğu her noktada rahatlıkla kullanılabilir ve dönüştürülebilir. Aynı şekilde Ethereum Classic alım satım işlemlerini de neredeyse tüm borsalarda gerçekleştirebilirsiniz.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Huobi Global
 • Paribu – Türk Borsası
 • Bitci – Türk Borsası
 • Coinbase Exchange
 • Bithump
 • KuCoin

Bunların dışında Ethereum Classic (ETC) alabileceğiniz 300’e yakın kripto para borsası bulunuyor. Türk borsalarından da bu kripto para birimini alıp satabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey borsalardan herhangi birine kayıt olup ETC için alım satım emirleri oluşturmaktadır.

İçeriğimizde Ethereum Classic nedir, nereden alınır, istatistikleri ve yorumları nasıldır, geleceği nasıl olacak gibi soruları yanıtlandırmaya çalıştık. Fakat burada bulunan hiçbir açıklamanın ve yorumun yatırım tavsiyesi amacı içermediğini unutmayın! Benzer içeriklerimiz için sitemizde bulunan kripto para kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!