En iyi 15 YouTube Alternatifi Video Siteleri
En İyiler, Genel

En iyi 15 YouTube Alternatifi Video Siteleri

YouTube, şüphesiz çevrimiçi ücretsiz video akışı için internetin en baskın platformudur. İnsanların günlük olarak görüntülediği ve yorum yaptığı milyarlarca videoya ev sahipliği yapıyor. Ancak YouTube, yönergelerini önceden herhangi bir bildirimde bulunmadan revize edebilir. Bu, mutsuz kullanıcıların büyük bir bölümünün kendilerine ücretsiz video barındırma ve benzer içerik sunabilecek diğer YouTube alternatif web sitelerini aramasına neden oldu.

En iyi 15 YouTube Alternatifi Video Siteleri
En iyi 15 YouTube Alternatifi Video Siteleri

Onlardan biriyseniz ve farklı video akış siteleri arıyorsanız, 2022’de YouTube’a en iyi alternatiflerin listesi burada.

Neden YouTube Alternatifleri Aramalısınız?

İhtiyacınız olduğunda bir YouTube alternatifini takip etmenin birkaç iyi nedeni vardır. Google’ın video paylaşım platformu bazı büyük değişiklikler yapıyor ve birçok kullanıcı bunları iyi karşılamadı. Daha fazla video reklam gösterme veya beğenmeme sayısını kaldırma kararı olsun , YouTube’un kitlesine zorunlu olarak uyguladığı bazı güncellemeler var. Diğer video kitaplıklarına alışmak, YouTube’a aşırı güvenmekten kurtulmanızı sağlar ve sizi Google’ın ürününden bıkacağınız güne hazırlar.

YouTube gibi diğer siteleri kullanmaya başlamak isteyebileceğiniz başka bir neden de gizliliktir. Bildiğimiz gibi Google, YouTube, Gmail, Android vb. gibi en popüler ürün ve hizmetlerden bazılarının sağlayıcısıdır. Bu, bu ürünlerde depolanan tüm verilerinizin tek bir merkezi organizasyonla sonuçlandığı anlamına gelir. Hassas verilerin bu şekilde merkezileştirilmesini önlemek için Google uygulamalarına ve hizmetlerine alternatifleri denemek iyi olur . Başlangıç ​​olarak, YouTube için bir alternatif bulmak isteyebilirsiniz.

YouTube İçin En İyi 15 Ücretsiz Alternatif (2022)

No. YouTube Alternatif Tür
1 TikTok Kısa eğlenceli videolar
2 Twitch Oyun videoları
3 DailyMotion Yeni trend videolar
4 TED İlham veren, düşündürücü videolar
5 Vimeo Diğer video oluşturucularla bağlantı kurma
6 Instagram TV (IGTV) Eğlenceli videolar
7 9Gag Videos Komik ve viral videolar
8 Facebook Watch Canlı yayınlar, öğreticiler, orijinal diziler vb.
9 Metacafe Komik klipler
10 Internet Archive Eski filmler ve belgeseller
11 Utreon YouTube benzeri deneyim
12 DTube Merkezi olmayan video barındırma
13 Veoh Sansürsüz video yayınlama
14 PeerTube İzleyici olarak para kazanma
15 The Open Video Project Belgeseller

1. TikTok

tiktok
En iyi 15 YouTube Alternatifi Video Siteleri

İster inanın ister inanmayın, TikTok 2020 yılına kadar YouTube’un en büyük rakiplerinden biriydi. Çin video paylaşım platformu (şimdi tüm video platformlarının kopyalamaya çalıştığı) kendine has video stiliyle YouTube’a çetin bir mücadele verdi. Düşük maliyetli prodüksiyonla birleştiğinde TikTok, sıradan insanları evlerinin rahatlığında videolar yapmaya motive etti.

Aslında birçok ünlü, çalışmalarını tanıtmak ve hayranlarıyla bağlantı kurmak için TikTok’u bir platform olarak kullanmaya başladı. Ancak, Hindistan gibi büyük ülkeler uygulamayı yasakladığında popülaritesi azalmaya başladı. Bu engele rağmen, TikTok diğer birçok ülkede hala mevcut ve 2022’de kesinlikle bir YouTube alternatifi.

TikTok, Android ve iOS için uygulamasında, içerik oluşturmayı sorunsuz hale getiren yerleşik bir video düzenleyiciye sahiptir. Ayrıca, doğrudan TikTok’a yükleyebilen Adobe Premiere Rush, PicsArt ve Fuse dahil olmak üzere çeşitli üçüncü taraf uygulamaları vardır.

Artıları

 • ucuz üretim
 • Akılsız tıkınırcasına izlemek için harika
 • İçerik yüklemeyle ilgili rahat politikalar

Eksileri

 • Yalnızca kısa biçimli videolar
 • Bazı ülkelerde mevcut değil

2. Twitch

twitch
twitch

Oyun videoları izlemeyi seviyorsanız, Twitch sizin için en iyi YouTube alternatifidir. Çoğunlukla, dünya çapındaki popüler oyuncular tarafından canlı olarak yayınlanan oyunları izlediğiniz oyunla ilgili içeriği barındırır.

Twitch ayrıca 2022’de diğer kullanıcılarla oyun ipuçları için etkileşim kurmak ve video oyunları hakkında her türlü bilgiyi almak için iyi bir platform. Twitch, tıpkı YouTube gibi videolardan para kazanmanıza izin verirken, ödeme önemli ölçüde daha az. Yine de, oyun videoları için YouTube’a iyi bir alternatif arıyorsanız, gidilecek yer Twitch!

Artıları

 • Oyuncular için en iyisi
 • Canlı akış için harika

Eksileri

 • Oyuncu olmayanlar için yeterli içerik çeşitliliği yok

3. Dailymotion

Dailymotion
Dailymotion

Dailymotion, video paylaşım web sitesi kategorisinde zaten popüler bir isim. Arayüzü YouTube’a benziyor ve ana sayfada trend olan videoları bulabilir veya üst kısımdaki kategoriler bölümünde ve arama çubuğunda ‘daha fazlasını keşfedebilirsiniz’.

Ücretsiz hesap kullanıcıları, 1080p çözünürlükte 4 GB boyutuna ve 60 dakika uzunluğuna kadar içerik yükleyebilir. Profesyonel hesapları olan kullanıcılar için bu sınırlamaların çoğu kaldırılmıştır. Ayda 300 milyondan fazla ziyaretçiyle bu YouTube alternatifi, içeriğinizi dünyanın her yerinden insanlarla paylaşmak için mükemmel bir ağ geçidi olarak hizmet ediyor.

Dailymotion’ın kendi yapması ve yapmaması gerekenler dizisi olmasına rağmen, telif hakkı politikaları YouTube kadar korkutucu değil. Dolayısıyla, içerik yükleyicileri için daha fazla esneklik ve daha iyi tolerans var ve bu da onu sansürsüz en iyi YouTube alternatiflerinden biri yapıyor.

Ayrıca, içerikten reklamlar veya ödeme duvarı yoluyla para kazanma seçeneği de vardır. Bu nedenle, izleyiciler bazı videolarda reklam görmeyi beklerken diğer videolar tamamen reklamsızdır.

Artıları

 • Yüksek kaliteli içerik
 • Kullanıcı arayüzü tıpkı YouTube gibidir, dolayısıyla kullanımı daha kolaydır
 • Daha az içerik kaldırma riski olan gevşek kurallar

Eksileri

 • Ücretsiz hesapta belirli yükleme kısıtlamaları
 • Ücretsiz kullanıcılar için sınırlı yükleme kapasitesi, bazı içerik oluşturucuların platformu atladığı anlamına gelir

4. TED

TED
TED

İzleyicilerine ilham verici ve motive edici videolar sunmak için tasarlanan TED, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir çevrimiçi video kitaplığıdır. Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren birçok kilit kişiden etkili oturumlar içerir.

Kütüphane, teknolojiden kendi kendine büyümeye kadar çeşitli konuları tartışan yüzlerce ilginç video içeriyor. Çevrimiçi olarak yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız, TED vazgeçilmez bir destinasyondur.

Artıları

 • Farklı alanlardan birçok önemli kişiden ilham verici konuşmalar
 • Gerçek hayattaki konferanslar gerçekleştikçe yeni videolar düzenli olarak yüklenir

Eksileri

 • Videoların çoğu yaklaşık 10 dakika uzunluğundadır; çabucak tüketilecek kısa içerik yok

5. Vimeo

Vimeo
Vimeo

Vimeo, 2022’de iyi bir YouTube alternatifi arayan sanatçılar ve klas film yapımcıları için en iyi video barındırma sitelerinden biridir. Bu platform, müzik, dans, sinematografi, fotoğrafçılık vb. alanlardaki profesyonelleri çalışmalarını sergilemeye teşvik eder.

Bu nedenle, rastgele kedi ve köpek videoları görmek istiyorsanız, başka bir yere bakmanız gerekebilir. Ancak klasik kısa videolar, deneysel müzik klipleri veya ilginç enstantaneler sizin işinizse, Vimeo gideceğiniz yer.

YouTube’un bu alternatifi, HDR ile 4K Ultra HD görsellerin keyfini çıkarabileceğiniz yüksek kaliteli içerik barındırdığından, içerik yüklemek için katı kurallara sahiptir. Vimeo ile ilgili en iyi şey, reklamsız modelidir. Kullanıcılar tarafından yapılan bağışlar ve bazı videolar için ödeme duvarları ile desteklenmektedir.

Eksileri söz konusu olduğunda, haftalık 500 MB yükleme sınırı içerik oluşturucular için hayal kırıklığı yaratabilir. Bu limiti yükseltmek için seçenekler olsa da, bunun için ödeme yapmanız gerekecek.

Artıları

 • Kolay arama için iyi tanımlanmış kategorilere sahip temiz arayüz
 • Videolarınızı çevrimiçi barındırmak için güvenilir YouTube alternatifi
 • Daha iyi bir izleme deneyimi için videoya daha fazla odaklanma ve arka planda daha az dikkat dağıtıcı öğeler

Eksileri

 • Ücretsiz hesapta haftalık 500MB yükleme limiti
 • Ücretsiz hesap kısıtlamaları, bazı içerik oluşturucuları uzaklaştırıyor

6. Instagram TV (IGTV)

Instagram TV (IGTV)
Instagram TV (IGTV)

Daha önce IGTV olarak bilinen Instagram TV, YouTube’a potansiyel bir alternatiftir. Özel bir IGTV uygulaması olmasına rağmen , aynı içerik Instagram uygulamasının kendisinden de görüntülenebilir.

Kitaplığı, Instagram’a yüklenen tüm videoları, özellikle bir dakikadan uzun olanları içerir (bir dakikadan kısa videolar genellikle standart bir video gönderisi yerine Makaralar olarak yüklenir). Burada hem dikey hem de yatay formatta videolar var, ancak ilki açık ara daha popüler. Bunun nedeni, Instagram’ın özellikle akıllı telefonlara yönelik bir uygulama olmasıdır.

Varsayılan olarak Instagram, platformda takip ettiğiniz hesapların yayınladığı uzun biçimli videoları size otomatik olarak gösterir. Ayrıca, Keşfet bölümünden diğer hesaplardaki video içeriğini görüntüleyebilirsiniz. İçerik oluşturucular için Instagram TV, hareketli içeriğinizi geniş bir kitleye sergileyebileceğiniz güçlü bir platformdur.

Artıları

 • Akıllı telefonda video izlemek için
 • Maksimum limiti 1 saate kadar olan daha fazla kısa biçimli video
 • İyi gelir fırsatı

Eksileri

 • Video kalitesini değiştirmenin yolu yok
 • Altyazılar yalnızca IGTV uygulamasında mevcuttur
 • İlkel video oynatıcı

7. 9Gag

9Gag
9Gag

Sizi biraz güldürecek bir video paylaşım sitesi arıyorsanız, 9Gag’ın Video bölümü 2022’de gideceğiniz yer. GIF’ler, resimler ve memler.

Aynı zamanda YouTube gibi çok sayıda komik video, film fragmanı ve ilgi çekici içerik koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Üzerinde barındırılan eğlenceli içeriğe sahip ‘WOW’ ve ‘WTF’ bölümünü keşfedebilirsiniz, ancak bazıları NSFW olabilir.

Artıları

 • Eğlenceli görsel içeriğin sonsuz kaynağı
 • Videoları indirmek için yerleşik seçenek

Eksileri

 • Videolarda arama seçeneği yok
 • Çok ilkel video oynatıcı

8. Facebook

Facebook
Facebook

Facebook’u genellikle arkadaş, grup veya ilgilendiğimiz sayfaları bulmak için kullanırız. Ancak 2022’de sosyal platform bundan çok daha fazlasını sunuyor. Aslında, İzle sekmesinde gezinirken devasa bir video kitaplığı bulmak sizi şaşırtacak.

Sosyal medya ağının sunduğu video içeriği, YouTube’unki kadar çeşitlidir. Canlı etkinlikler, orijinal şovlar, öğreticiler, incelemeler, müzik videoları veya komik klipler olsun; adını siz koyun – Facebook hepsini sunuyor. Açıkçası, insanlar iyi YouTube alternatiflerini tartışırken Facebook’un İzle bölümü oldukça küçümseniyor.

Facebook’un İzle sekmesinin göze çarpan bir dezavantajı, kullanıcı arayüzü biraz kafa karıştırıcı olduğu için doğru içeriği bulmanın zor olabileceğidir. Ayrıca, bir Facebook hesabıyla içeriğe göz atmak, bir Facebook hesabı olmadan olduğundan daha kolaydır.

Artıları

 • Tek bir yerde çok çeşitli videolar
 • Çok sayıda içerik görüntüleyen sonsuz arama sonuçları

Eksileri

 • Yeterli orijinal şov/dizi yok
 • Kafa karıştırıcı kullanıcı arayüzü

9. Meta Kafe

Meta Kafe
Meta Kafe

Metacafe, YouTube yayına girmeden önce 2003 yılında ortaya çıkan en eski video akış sitelerinden biridir. Bu video platformu, 90 saniyelik kısa kliplere odaklanan kısa biçimli video içeriğinde uzmanlaşmıştır ve abonelerine hızlı ve neşeli videolar sunmaktadır.

Metacafe’nin minimal arayüzü, daha iyi gezinme için bölümleri düzgün bir şekilde kategorize etti ve yaklaşık 40 milyon izleyiciye hitap ediyor. Ancak profesyonelce hazırlanmış videolar veya karmaşık bir konu arıyorsanız bu platform size göre değil.

Kurnaz küçük resimler ve başlıklarla daha fazla tıklama tuzağı içeriğine sahiptir. Normal kullanıcılar tarafından yapılan kısa mizahi kliplerde vakit geçirmekten hoşlanan biri için Metacafe, 2022’de YouTube’un en iyi alternatifi.

Artıları

 • 90 saniyelik kısa videoların keyfini çıkarmak için mükemmel site
 • Hızlı ve doğru ürün incelemeleri, nasıl yapılır kılavuzları ve eğlenceli içerik sunar

Eksileri

 • Çeşitli yüksek kaliteli içeriğin olmaması

10. İnternet Arşivinin Video Bölümü

İnternet Arşivinin Video Bölümü
İnternet Arşivinin Video Bölümü

Bu web sitesi tam olarak ne diyorsa onu içeriyor – içinde çok sayıda içeriğin saklandığı bir arşiv. 2022’de İnternet Arşivi’nin videolar bölümünde belgesellerden dizi ve filmlere kadar şaşırtıcı bir çeşitlilik bulacaksınız.

Yıl, dil, konu ve konular için filtreler ayarlayarak içeriği sıralayabilirsiniz. Keşfeterek, YouTube gibi diğer video sitelerinde bulunması zor olan belirli videoları bulabilirsiniz. Ayrıca herkes ücretsiz olarak içerik yükleyerek arşive katkıda bulunabilir.

Artıları

 • Eski belgesellerden, dizilerden, filmlerden oluşan geniş bir koleksiyon

Eksileri

 • Belirli bir videoyu aramak karmaşık olabilir

11. Utreon

Utreon
Utreon

Utreon, en iyi YouTube alternatifleri listesine nispeten daha yeni bir ektir. Dürüst olmak gerekirse, Utreon, benzer ancak yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü ve işlevsellik ile YouTube’a çok benziyor. Burada, içerik oluşturucular YT videolarını senkronize etmeyi seçebilir, bu da videoları her iki platforma da çift yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Utreon’un en iyi yanı, sonunda sansürsüz gerçek bir YouTube alternatifi elde etmenizdir. YouTube’daki sayısız kural ve düzenleme listesi hakkında endişelenmeyi bırakıp Utreon’daki temel ve önemli olanlara odaklanabilirsiniz.

Özelliklerden bahsetmişken, mobil uyumludur, bölümlere göre (yeni, en iyi, trend, konular vb.) uygun şekilde sınıflandırılır. Ayrıca Utreon’daki videolardan para kazanabilirsiniz ve YouTube’da haksız yere para kazanma özelliği düşürülen kanallar bu video platformunda tekrar gelir elde etmek için yardım alabilir.

Artıları

 • 4K’ya kadar video dosyalarını destekleyin
 • Ücretsiz konuşma sunar ve sansür yoktur
 • YouTube gibi benzer kullanıcı arayüzü

Eksileri

 • Küçük içerik oluşturucu tabanı
 • Buggy kullanıcı arayüzü

12. DTube

DTube
DTube

Blockchain, teknoloji kasabasındaki en son moda ve bu teknolojiye dayalı olarak, YouTube gibi ‘DTube’ olarak adlandırılan yeni bir video platformu ortaya çıktı. Bu merkezi olmayan web sitesi, YouTube’a iyi bir alternatiftir. Aslında, kullanıcı arayüzü çok benzer göründüğü için YouTube gibi siteleri ararken çok yakın oluyor.

Ana sayfada “sıcak”, “trend” ve “izlenen” videolara göz atabilirsiniz. Ayrıca videoları daha sonra izlemek üzere kaydetme ve trend olan etiketler aracılığıyla viral içeriği kontrol etme seçeneği de vardır. En iyi yanı, DTube’un reklamsız olmasıdır. Kayıtları tutmak için Steem blok zincirini kullanır ve kullanıcıların ilk para yatırma işlemi yapması veya herhangi bir işlem ücreti ödemesi gerekmez.

Aslında, DTube’a bir video yüklemek sizi yedi gün boyunca Steem kripto para birimi ödülleri ile ödüllendirir. Üstelik videolara yorum bırakan kullanıcılar da para kazanma şansına sahip oluyor.

Artıları

 • Size kesintisiz bir izleme deneyimi sunan reklamsız web sitesi
 • Kripto para kazanma şansı olan blok zinciri tabanlı platform
 • Sansürsüz iyi bir YouTube alternatifi

Eksileri

 • İçerik oluşturuculara abone olamıyorum

13. Veoh

Veoh
Veoh

2022’de web’de YouTube gibi daha fazla web sitesi ararken Veoh, karşılaşacağınız bir isimdir. Bu video akışı sitesi, çevrimiçi görüntüleme deneyiminizi kolayca keşfetmenize, izlemenize ve kişiselleştirmenize olanak tanır.

Kullanıcıların sınırsız uzunlukta videolar yüklemesine ve yayınlamasına izin verdiği için daha uzun videolar izlemekten hoşlanıyorsanız Veoh iyi bir seçenek olabilir. Bu sitede birçok film, dizi ve hatta anime bulabilirsiniz.

Temiz bir kullanıcı arayüzü ve kişi ekleme, grup oluşturma ve doğrudan mesajlaşma gibi çeşitli sosyal ağ özellikleri ile Veoh, iyi bir YouTube alternatifi oluşturur.

Artıları

 • Uzun biçimli videolar ve filmler için önerilir
 • Gruplar ve forumlarla etkileşim kurmak için sosyal özellikler

Eksileri

 • Eski kullanıcı arayüzü

14. PeerTube

PeerTube
PeerTube

PeerTube, 2022’de YouTube’a iyi bir alternatif olarak hizmet edebilecek açık kaynaklı bir video paylaşım platformudur. Tıpkı BitTorrent gibi, herkesin kendi bireysel örneğinde videoları barındırabileceği, merkezi olmayan bir Peer-to-Peer (P2P) yazılımıdır. . YouTube gibi diğer platformlarla karşılaştırıldığında PeerTube’un arayüzü basit, düzenli ve reklam içermiyor. Yeni videoları keşfedebileceğiniz Trendler ve Son Eklenenler bölümü içerir.

PeerTube’un en iyi yanı, engellenmek veya sansürlenmek gibi YouTube’un sınırlamalarının üstesinden gelmesidir. Bu nedenle, içerik oluşturucuların içeriklerini yasaklanma riski olmadan dünya çapında çok kolay bir şekilde sergilemelerini sağlar. PeerTube nispeten yeni olduğu için çok çeşitli bir video koleksiyonuna sahip değildir. Bununla birlikte, bir rakip olarak kayda değer bir hizmet sunmaktadır.

Artıları

 • Açık kaynaklı ve merkezi olmayan
 • Kayıt gerekli değil
 • Aşırı sansürsüz YouTube Alternatifi

Eksileri

 • PeerTube yazılımını yüklemeniz gerekiyor

15. The Open Video Project

The Open Video Project
The Open Video Project

1998’de başlatılan Open Video Project, yaklaşık 195 video segmenti içeren bir dijital kütüphanedir. Üzerinde birkaç belgesel, eğitim ve tarihle ilgili içerik bulunan dijitalleştirilmiş video içeriği deposudur.

Belirli bir süre, ses ve biçim için filtreler ayarlayarak mevcut içerik arasından seçim yapabilirsiniz. Bu video platformundaki videoların önemli bir kısmı çoğunlukla ABD devlet kurumları tarafından sağlanmıştır.

Artıları

 • Eğitim belgesellerini bulmak için en iyi YouTube yedeği

Eksileri

 • Yeterli sayıda başka ilginç video türü yok

YouTube Alternatiflerinde Aşırı İzlemeye Başlayın

2022’de bile YouTube’un yerini alabilecek tek bir site olmamasına rağmen, izleyiciler ve içerik oluşturucular ihtiyaçlarına göre yukarıda belirtilen web sitelerinin bir kombinasyonunu kullanabilirler. Umarım bu en iyi YouTube alternatifleri listesini faydalı bulmuşsunuzdur. 

Örneğin, rastgele videoları akılsızca izleme havasındaysanız, Facebook veya IGTV’ye başvurabilirsiniz. Yukarıda önerilen web sitelerinden herhangi birini seçmekten çekinmeyin ve YouTube gibi başka harika video sitelerine rastlarsanız, yorum bölümünde bize bildirin.

YouTube Alternatifleri SSS

1. YouTube yerine ne kullanabilirim?

Dailymotion, Utreon, Vimeo, Metacafe, IGTV gibi YouTube gibi diğer video platformlarını ve bu yazıda bahsettiğim YouTube alternatiflerini kullanabilirsiniz.

2. YouTube’un en büyük rakibi kim?

Vimeo, YouTube’un en büyük rakiplerinden biridir, ancak YouTube gibi gelir getirmiyor. Bununla birlikte, onu değerli bir rakip yapan makul sayıda kullanıcıya sahiptir.

3. YouTube’a neden iyi bir alternatif yok?

Bunun nedeni, YouTube’un milyarlarca saatlik içeriğe ve milyarlarca kullanıcıya sahip bir dev olmasıdır. Artı, arkasında teknoloji devi ve ana şirket olan Google’ın desteği var. Evet, etkileyici video koleksiyonlarına sahip başka web siteleri de var, ancak bunların hiçbiri YouTube kadar zengin özelliklere sahip ve çeşitli değil.

Bu icerik fossbytes.com kaynağından yapay zeka yardımı ile eklenmiştir. Yapay zekanın kendini eğitmesi ve beslenmesi için ona biraz zaman verin. Daha fazla detay için orijinal kaynağa göz atabilirsiniz.
Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.