Tarihin Gördüğü En İlginç 34 Telefon Tasarımı

Tarih boyunca farklı farklı telefon tasarımları gördük. Kimi zaman takoz niyetine kullanılan 3310’lar, kimi zaman ise kavgada taş olarak kullanılan 5110’lar gündemimizdeydi.

Farklı zaman dilimlerinde döneme damgasını vuran telefonlardan ziyade, bir de o dönemde yitip giden, oldukça farklı tasarımlara sahip olan ve pek çoğumuzun belki adını duymadığı, şeklini şemalini görmediği pek çok telefon vardı.

Bu telefonları sizin için listelemeye karar verdik. Bu vesile ile tarihte küçük bir yolculuğa da çıkabiliriz.

Samsung P300

Samsung P300

Hesap makinesini andıran bu telefon en ilginç telefonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de bugün neredeyse tek tip tasarımların görüldüğü akıllı telefon piyasasında böyle telefonlar görmek oldukça ilginç.

Bang and Olufsen Serenata

Bang and Olufsen Serenata

Kızaklı ve ekranlı olan bu telefon da oldukça ilginç tasarıma sahip. Müzik dinleme odaklı üretilmiş telefon Samsung ve Bang and Olufsen işbirliği ile üretilmiş.

Bang and Olufsen Serene

Bang and Olufsen Serene

Ev telefonlarının minyatür haline benzeyen bu telefon da oldukça ilginç bir tasarıma sahip.

C91 Golden-Buddha Phone

C91 Golden-Buddha Phone

Altın ve inci kabuğunun birleşimi ile elde edilmiş bu tasarım da alışılagelmiş telefon tasarımlarından bir hayli farklı.

Haier P7

Haier P7

Kalem gibi telefon olur mu demeyin. Yapmışlar olmuş.

LG G Flex

LG G Flex

Bugün esneyen ve bükülen ekranlar her ne kadar popüler olsalar da eskiden bu teknoloji yadırganıyordu. Bükülen telefon mu olur dediğimiz dönemlerde LG bükülen bir telefon çıkarmıştı. Tasarımı ise oldukça ilginç bulunmuştu.

Virgin Mobile Lobster

Virgin Mobile Lobster

Oldukça küçük olan bu telefon ise tuş tasraımları ve ekranın yanındaki tuş yerleşimi ile oldukça dikkat çeken farklı bir telefon modeli. Televizyon kanallarını da çektiği iddia ediliyor.

Microsoft Kin

Microsoft Kin

Mikrosoft’un inovasyon denemelerinden biri de bu telefon. Kızaklı ve klavyeli bu modelin pazarda tutmaması oldukça üzücü. Sonraki yıllarda benzer tasarımla yok satan BlackBerry sanırım daha iyi bir zamanda pazara çıktı.

Motorola Flipout

Motorola Flipout

Katlanabilir telefonlar bugün oldukça popüler. Fakat böyle bir tasarıma sahip olan klavyeli ve katlanabilir modeli günümüzde görmek mümkün değil. Sıradışı tasarımı ile bu telefon bir döneme damgasını vurmuştu.

Motorola StarTac Rainbow

Motorola StarTac Rainbow

Tek tip telefon renklerinden sıkılanlar için Motorola tarafından renkli bir çözüm olan bu telefon rengi ve oyuncağa benzer yapısı ile ilginç telefonlar listemizdeki yerini alıyor.

Nokia 7280

Nokia 7280

Elektronik sigaraya benzeye görünümü ile oldukça düzgün ama telefon için oldukça ilginç bir tasarıma sahip olan Nokia 7280 bir döneme damgasını vuramayan telefonlardan.

Nokia 7600

Nokia 7600

İki el ile kullanımı kolaylaştırmak için farklı tuş yerleşimine sahip olan bu telefon modelinde ekran ortada bırakılmış ve iki köşe normal, iki köşe ise bombeli bırakılmış.

Nokia 7700

Nokia 7700

Nintendo oyun konsollarına benzeyen bu telefon modelinde ise geniş bir ekran tercih edilmiş. Joystick ile kontrol sağlayan telefonun tasarımı eskiden yadırganmasa da şimdilerde biraz garipsenebilir.

Nokia 7710

Nokia 7710

Dokunmatik ve kalemli ilk telefon modellerinden biri olan bu telefon da zamanın en ilginç telefonlarından biriydi. Kalem modası bir döneme damgasını vurmuştu.

Nokia N93

Nokia N93

Başka bir dönemin efsane telefonu Nokia N93. Hem ekranı, hem tuş yapısı, hem genel tasarım hem de kameranın konumu itibarı ile tam bir mühendislik harikası. Telefonun ilginç tasarımı el kameralarından esinlenilmiş gibi duruyor.

Nokia N-Gage

Nokia N-Gage

Bir diğer farklı tasarıma sahip bu telefonda tuş yerleşimi yanlara dağıtılırken ekran ortada bırakılmış. Genel olarak oval hatlara sahip telefon alışılagelmiş dikey kullanımın aksine yatay bir kullanıma sahip.

Pantech Pocket

Pantech Pocket

Çıtı pıtı ve kompakt bir tasarıma sahip olan bu telefonda tuşların ortadan kalktığını görüyoruz. Dokunmatik ve küçük telefonlara geçişin başladığı dönemlerde üretilen bu ilginç telefon günümüzde anormal karşılanacak kadar farklı bir tasarıma sahip değil.

Samsung Galaxy Round

Samsung Galaxy Round

Ekranı ortadan ikiye bükülmüş bu telefon ile ne amaçlandı bilinmez ama dönemin en farklı telefonlarından biri olduğunu söylemek mümkün. O ekranı bir şekilde bir yöne doğru bükmek gerekiyor çünkü.

Samsung Juke

Samsung Juke

Bu ekran neler çekti neler. Bu sefer de bir yöne bükülerek açılan ve yerini tuşlara bırakan bir telefon tasarımı görüyoruz. Samsung ve Nokia bu konuda zamanında sıkı bir rekabete girmiş.

Samsung Matrix

Samsung Matrix

Matrix hayranlarının bir görüşte aşık olacağı bu konsept bir zamanlar gerçekti. İlginç telefonlar listemizin en gözde modellerinden biri olan bu telefonu anlatmaya gerek yok sanırım.

Siemens Xelibri

Siemens Xelibri

En ilginç telefon modelleri sanırım bu serideki telefonlar. Kablolu kumanda ile bazı fonksiyonlar barındıran ve değişik tuş dizilimine sahip olan bu telefonlar LCD ekran ile bizi maziye götürmeyi başarıyor.

Telson TWC 1150

Telson TWC 1150

Her yerinde farklı bir donanım olan ve telefondan çok uzaydaki modüler yapıdaki araçlara benzeyen bu telefon gerçekten de çok ilginç.

Toshiba G450

Toshiba G450

Üç daireden oluşan bu telefon tasarımı da oldukça ilginç ve alışılmışın dışında. Toshiba zamanında farklı işler denemiş.

Yotaphone

Yotaphone

Bugünlerde adını hiç duymadığımız bir markadan reklam panolarını andıran bu telefon tasarımları oldukça farklı duruyor.

Nokia 9 PureView

Nokia 9 PureView

İlk mutfak ocağı konsepti sanırım bu telefon ile yapılmış. Bugün birden çok kamera artık standart olsa da zamanında tek kamerası olan telefonlar normaldi. Ve bu telefondaki gibi birden fazla kamera varsa oldukça farklı karşılanıyordu.

Motorola V70

Motorola V70

Motorola’nın kapağı 360 derece dönebilen bu değişik telefonu da bir döneme damgasını vurmuştu.

Motorola V100

Motorola V100

Eski bir atariyi andıran ve ölümcül derecede kaliteli kulaklığı ile dikkatleri üzerine çeken bu nostaljik telefon en farklı tasarıma sahip telefonlardan biri.

Palm phone

Palm phone

Küçük telefon sevenlerin beğenebileceği, büyük telefon kullanıcılarına ilginç gelebilecek bu telefon ise android işletim sistemine sahip küçük bir telefon. Listemizdeki sayılı akıllı telefonlardan biri.

Meizu Pro 7

Meizu Pro 7

Her ne kadar ilginç gibi görünse de listede en ilginç olmayan ilginç telefon modellerinden birine yer vermek istedim. Bu telefonu ilginç kılan şey ise arka tarafta iyi düşünülmüş bir ekran bulunması. Bu ekran ile arka kamerayı kullanarak özçekim yapmak mümkün. Eskiden burada ayna vardı. Şimdi ekran var. İnovasyon iyi şey.

Sprint Kyocera Echo

Sprint Kyocera Echo

İki farklı ekranı bulunan bu telefonda iki farklı iş yapılabiliyordu. Katlanarak kapanan bu telefon kapandığında ise ekranlar içeride kalıyor ve korunuyor. Oldukça iyi düşünülse de zaman içerisinde böyle fikirlerin ve donanımların işe yaramadığını gözlemledik. Bugün bükülen ekranları tercih ediyoruz.

Ericsson 688

Ericsson 688

Uydu telefonu gibi görünen bu telefon size biraz tanıdık gelebilir. En iyi 12 Nokia Tuşlu Telefon Modelleri listemizde bulunan Nokia modellerinden birine oldukça benzeyen bu telefonun ek olarak altında bir klavye yer alıyor. SMS gönderirken hızlı ve etkili bir yazı yazma deneyimi yaşattığı kesin.

Siemens Xelibri 8

Siemens Xelibri 8

Altın kaplama parçalar içeren bu telefon ise daha çok müzik dinlemeye odaklanmış gibi görünüyor. İlginç bir tasarımı olsa da bazı telefonlar kadar göz kanatıcı bir tasarıma sahip bir telefon değil.

Nokia 7380

Nokia 7380

Kutu gibi tasarıma sahip bu ilginç telefon Nokia etiketi taşıyor. Müzik çalar ya da mp3 olarak bildiğimiz aletlere benzeyen bu telefonun nasıl çalıştığı hakkında fikrimiz yok. Belki sadece mp3 çalar olarak kullanılıyordu.

Sony Ericsson Xperia Pureness

Sony Ericsson Xperia Pureness

Şeffaf ekran kullanımı bugün akıllı gözlüklerde oldukça yaygın. Fakat bu teknoloji onlarca yıl önce telefon ekranlarında denemek bir hayli garip. Çünkü o zamanlarda bu teknoloji sadece bir fikirden ibaretti. Bu fikri de gerçeğe dönüştürmeleri tam bir inovasyon örneği. Bu denemeler bugünlere ışık tutan denemeler.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın