Ana sayfa Teknoloji El Capitan Splitview Nedir? Nasıl Kullanılır?

El Capitan Splitview Nedir? Nasıl Kullanılır?

0

El Capitan Splitview nedir? Nasıl kullanılır? OS X El Capitan, Apple’ın masaüstü işletim sistemidir. Bu masaüstü işletim sistemiyle birlikte birçok yenilikte beraberinde gelmiştir. En önemli yeniliklerden biri, Mac kullanıcılarının verimliliğini büyük ölçüde arttıracak olan OS X El Capitan Splitview, aynı anda tek ekran üzerinde iki uygulamanın kullanılmasına imkan verilen bir özelliktir.

El Capitan Splitview Nedir? Nasıl Kullanılır?
El Capitan Splitview Nedir? Nasıl Kullanılır?

El Capitan Splitview Nedir? Detaylar

Mac kullanıcılarının alışık oldukları şekilde Apple, Mac OS X işletim sistemine sahip bilgisayarlarda, kullanıcının daha odaklı bir şekilde çalışma ortamına sahip olması için, bilgisayarda yer alan uygulamaların tüm ekranı kaplamasına izin veren bir ekran büyütme seçeneğini sunmakta.

Bu özellik sayesinde kullanıcı, ilgili uygulamayla çalışma yaparken, hem bilgisayar ekranının tamamını kullanabilmekte, hem de diğer uygulamalardan gelen bildirim ve uygulama karmaşasından da sıyrılmış oluyor.

Önerilen içerik: Mac'te Terminal Nasıl Açılır?

Apple’ın kullanıma sunmuş olduğu OS X El Capitan Splitview sayesinde, tam ekran uygulamayla çalışma tarzını iki uygulama olacak şekilde kullanabilme imkanı sunuluyor.

OS X El Capitan Splitview Kullanımı

OS X El Capitan Splitview özelliğinin kullanılabilmesi için, yapılması gereken birkaç adım bulunuyor.

Yapılacak olan adımlardan ilki, aynı anda Splitview ile kullanılacak olan uygulamaların, daha öncesinde tam ekran olacak şekilde açılmış olması gerektiği. Mission Control üzerinden gerçekleştirilecek olan iki uygulamanın tam ekran olarak açık bırakılmak istenmesi, uygulamanın biri tam ekran olacak şekilde açıkken, Trackpad üzerinden 3 parmağın kullanılarak aynı anda yukarı kaydırma hareketinin yapılmasıyla oluyor. 3 parmakla yapılacak olan bu kaydırma hareketi, uygulama tam ekranda açıkken Mission Control paneline geçiş yapılmasını sağlıyor.

Sonraki adımda ise, Mission Control panelinden masaüstüne geçiş yapılarak, tam ekran kullanılmak istenen diğer uygulamanın tam ekran olarak açılması geliyor.

Son olarak ise, panele geri dönülerek uygulamaların ön izlemelerinden aynı anda kullanılacak olan uygulamaların birinin diğerinin üzerine sürükle-bırak yöntemiyle bırakılması gerekiyor.

Bu işlemlerin ardından Splitview özelliği aktif edilmiş oluyor.

El Capitan Splitview işletim sistemi ile ilgili aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!