DOT Coin Nedir? Polkadot Nasıl ve Nereden Alınır?
Borsa, Haber, Kripto Para

DOT Coin Nedir? (Polkadot) ✔️ Fiyatı, Geleceği, Yorumu, Satın Al

Yeni kripto para birimlerinden biri olmasına rağmen büyük bir ekosistem oluşturmayı başararak en değerli kripto paralar arasında en baş sıralara yerleşmiş olan DOT Coin (Polkadot), tamamen açık kaynaklı ve merkeziyetsiz bir projedir. Hızlı yükselişi sebebiyle birçok yatırımcı DOT Coin nedir araştırmasını yapmaktadır. Üç farklı alt başlık altında incelenebilen Polkadot altyapısı, bugüne kadar birçok yeniliğe imza atmış ve altyapısı dahilinde etkili kripto para birimlerinin geliştirilmesine büyük rol oynamıştır. Özgür bir internet ortamı amaçlayan kripto paramız, bugün milyarlarca dolarlık işlem hacmi ile ön plana çıkıyor. Bizler de bu içeriğimizde DOT Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, yorumları ve istatistikleri nasıldır, fiyatı ne kadardır gibi sıkça sorulan soruları yanıtlandıracağız.

DOT Coin Nedir? Polkadot Nasıl ve Nereden Alınır?
DOT Coin Nedir? Polkadot Nasıl ve Nereden Alınır?

DOT Coin (Polkadot) Nedir?

DOT Coin, 2020 yılının ortalarında piyasalara sürülen ve hızlı bir ivme kazanarak en değerli kripto paralar arasında yerini almaya başaran bir kripto para birimidir. Tamamen merkeziyetsiz ve herkesin erişebileceği bir internet ortamı oluşturmayı amaçlayan Polkadot projesi, birbirleri ile bağlantısı bulunmayan blok zincirlerinin güvenli ve hızlı bir şekilde birbirleri ile iletişim kurmasını ve veri alışverişi gerçekleştirmesini sağlıyor. Ayrıca Polkadot altyapısı üzerinde merkeziyetsiz uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi ve dağıtılması da mümkündür.

Web3 Vakfı tarafından geliştirilmekte olan DOT Coin, birlikte çalışabilirlik konusunda büyük atılımlar gerçekleştirmiş ve kripto para dünyasının daha entegre bir forma bürünmesini sağlamıştır. Bu yüzden birçok noktada aktif olarak kullanımı gerçekleştirilmektedir. Bugün Polkadot altyapısında onlarca dijital cüzdan, forum, onaylayıcı sistem, gizlilik sistemleri, oyun teknolojileri ve veri sistemleri bulunmaktadır. Kusama, ChainLink, Phala Network, Edgeware, Polkaswap gibi projelerin hepsi Polkadot altyapısında yer almaktadır. Polkadot ekosistemi ve DOT Coin hakkında teknik bilgileri incelemek için PolkaDot Paper makalesini inceleyebilirsiniz.

DOT Coin İstatistikleri

Parçalanmış ağların birleşiminden ve iletişimden meydana gelen DOT Coin, herkesin özelleştirebileceği bir yapıya sahiptir. İnternetteki tüm süreçlerin bu blok zincirleri içerisinden yürütmek Polkadot sayesinde mümkün hale gelmiştir. Böylesine güçlü bir yapıda piyasalara sunulduğu için kısa süre içerisinde ciddi seviyede ilgi çekmeyi başararak milyonlarca kişiyi arkasına almayı başarmıştır. DOT Coin istatistikleri incelendiğinde kripto paramızın piyasalar üzerinde ne derece bir etkiye sahip olduğunu daha net görebilirsiniz.

 • DOT Coin (Polkadot) toplam market hacmi 44 Milyar Dolar
 • Toplam arz miktarı 1,1 Milyar adet olan kripto paramızın dolaşımdaki arz miktarı 987 Milyon adettir.
 • DOT Coin, tüm kripto para piyasalarının %1,48’lik kısmını domine etmektedir.

Pazarda aktif olarak rol oynayan ve değişimlerden sorumlu olan DOT Coin, kripto para piyasalarını tek başına yönetebilecek bir güce sahiptir. Devasa market hacmi sayesinde her geçen gün yalnızca kripto para piyasalarında değil, tüm dünya piyasalarında da etkili bir rol oynamaktadır. Altyapısında barındırdığı projeler ile birlikte gelişmekte ve blok zincirlerini daha da geliştirilmiş bir hale getirmektedir.

kripto para
kripto para

DOT Coin Yorum

DOT Coin, Polkadot platformundaki stake, bonding ve yönetim alanlarından sorumlu kripto para olarak görev almaktadır. Bu ağ üzerinde yapılan işlemlerin finansal karşılıkları DOT Coin üzerinden yürütülmekte ve yeni üretilen projelerin finansmanı DOT Coin ile sağlanmaktadır. Ayrıca DOT Coin bulunduran kişiler ve yatırımcılar bu ağ üzerindeki işlemler hakkında söz sahibi olabilmekte ve piyasanın yönlendirilmesinde aktif olarak rol oynamaktadır. Dolayısıyla DOT Coin yorumları da kripto paramızın ne kadar değerli olduğunu belirtir niteliktedir. Polkadot ile birlikte birden fazla blok zinciri üzerinde etkiye sahip olabilir ve piyasaların durumunu rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Böylesine önemli bir kripto para bugün en değerli kripto paralar listesinde ise 8. Sırada bulunmaktadır.

Parachain ismi verilen sistem sayesinde, başka blok zincirleri üzerinde geliştirme ve değiştirme yapan geliştiriciler, direkt olarak Polkadot altyapısına entegre olabiliyor ve daha sonrasında Ethereum gibi ağlara da entegre sağlayabiliyor. Ve birden fazla blok zincirinde bulunan aynı sistem ortak bir şekilde çalışmasına devam edebiliyor. Bunun yanında stake sistemleri sayesinde daha güvenilir ve gelişmeye açık bir ortam mümkün hale gelmektedir. Yöneylem biliminden bilinen oyun teorisini aktif olarak uygulayan Polkadot altyapısı, güvenilir yatırımcıların ve geliştiricilerin piyasada aktif rol oynamasını sağlayarak diğer kişilerin oyun dışı kalmasını amaçlıyor.

DOT Coin Fiyatı

DOT Coin fiyatı, nispeten düşük arz miktarına ve yüksek market hacmine sahip olduğu için istikrarlı bir yükseliş göstermektedir. Günümüzde $37 ile $45 arasında bir değer değişimine sahip olan kripto paramız, yeni rekoruna geçtiğimiz haftalarda ulaşmayı başardı. Bunun dışında dönemsel olarak sert hareketlilikler sergilediği de bilinmektedir. Bu yüzden fiyat değişimi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için grafiği incelenmelidir.

 • DOT Coin (Polkadot) tüm zamanlar en yüksek değeri Kasım 2021 tarihinde $55.00 olarak kaydedildi.
 • DOT Coin (Polkadot) tüm zamanlar en düşük değeri ise Ağustos 2020 tarihinde $2.69 olarak kayıtlara geçti.

Geniş bir fiyat aralığına sahip olan ve yalnızca bir yıl içerisinde ciddi oranda yükselmeyi başarmış olan DOT Coin, yüksek volatiliteye sahip kripto paralar arasında yer almaktadır. İlk çıktığı dönemlerde daha sabit bir ilerleme kaydetmiş olsa da 2021 yılının başı itibariyle hızla yükselmeye başlamış ve milyarlarca dolarlık market hacmine ulaşmayı başarmıştır.

DOT Coin Geleceği

DOT Coin geleceği hakkında aslında söylenecek çok bir şey bulunmuyor. Bugün Polkadot altyapısı, Ethereum altyapısına rakip gibi görünüyor. Ve birçok kripto para biliri tarafından yapılan açıklamaya göre ilerleyen yıllarda Polkadot, Ethereum altyapısının önüne geçerek Bitcoin’den sonraki en önemli kripto para birimi olabilme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Altyapısındaki kripto para birimlerinin de her geçen gün gelişmesi ve market hacimlerini arttırması, direkt olarak projemizi ve kripto paramızı etkiliyor. Kısacası DOT Coin adından daha da çok söz ettireceğe benziyor. Yine de yeni bir kripto para birimi olduğunu ve adımlarını yeni yeni attığını unutmamak gerekiyor.

En düşük seviyesinden günümüze %1000 oranından daha fazla yükseliş göstermiş olan DOT Coin, bazı zamanlarda %90 oranında düşüş yaşayarak birçok yatırımcıyı endişeye düşürdü. Fakat bu tür dönemlerden başarılı bir şekilde çıkmayı başararak güven kazandı. Bugün DOT Coin yatırımcıları, kripto paramızın önümüzdeki birkaç yıl içerisinde en değerli kripto paralar listesinde ilk 5’e gireceğini ve market hacmini 100 Milyar Dolar seviyelerinin üstüne taşıyacağını düşünmektedir. Bunun yanında değerinin de $100 seviyesine ulaşması beklenmektedir.

kripto para
kripto para

DOT Coin (Polkadot) Nasıl ve Nereden Alınır?

DOT Coin (Polkadot) kendi altyapısına sahip olan ve bu altyapıyı dünyanın her yerine benimsetmeyi başarmış olan bir kripto para projesidir. Mevcut durumda kendi bünyesinde 10’a yakın dijital cüzdan uygulaması ve birden fazla DEX borsası barındırmaktadır. Yalnızca kendi sistemleri üzerinden bile Polkadot projesine ve DOT Coin’e kolayca ulaşabilir ve alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bütün dünya tarafından tercih edilen bir kripto para birimi olduğu için 200’den fazla kripto para borsası üzerinden de DOT Coin alım satım işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Coinbase Exchange
 • Huobi Global
 • Bitfinex
 • Bithumb
 • Kraken
 • Binance TR
 • BTCTürk Pro – Türk Borsası
 • Bitexen – Türk Borsası
 • Paribu – Türk Borsası
 • BitTürk – Türk Borsası
 • Bitay – Türk Borsası
 • Bybit
 • Bittrex
 • KuCoin
 • Coinlist Pro
 • Poloniex

Tüm bunların yanında, sahip olduğunuz DOT Coin varlıklarınızı kendi bünyesinde bulunan Polkawallet, Math Wallet, ZondaX, Ledger, Trust Wallet, WalletConnect, TokenPocket gibi soğuk ve dijital cüzdanlara aktarabilirsiniz. Ayrıca Xaya, Polkafoundry, Plethori gibi DApp’leri özgürce kullanabilirsiniz. Polkadot ekosistemi hakkında daha çok bilgi edinmek için Polkaproject sayfasından tüm projeleri inceleyebilmeniz de mümkündür.

İçeriğimizde son zamanların en büyük yapılanmasına sahip olan ve neredeyse tüm yatırımcılar tarafından konuşulan DOT Coin nedir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Umarız Polkadot projesi, DOT Coin ve Polka ekosistemi hakkında aradığınız tüm bilgilere içeriğimiz sayesinde erişebilmiş ve fikir sahibi olmuşsunuzdur. Diğer inceleme içeriklerimiz için sitemizdeki kripto para kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir!

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.