Arzum Halka Arz Oldu Mu? Arzum Halka Arz Sonuçları

Halka arz şirketler her sene büyük merak konusu. Arzum halka arz da oldukça merak edilen konulardan. Önce halka arzın ne demek olduğunu basit bir tanımla anlatalım.

Şirketlerin, Borsa İstanbul’a girerek şirketin bir kısmının hissesini borsadaki yatırımcılara ilan etmesine ve hisselerini paylaşmasına halka arz denir.

ARZUM kodu ile satış gören şirketin tam adı Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. olan şirket 2020’de 17-18 Aralık’ta halka arz oldu. 24 Aralık’ta ise Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı. Yıldız Pazar’ın ne olduğunu öğrenmek için buraya ( Başlığı Bist Temettü 25 Endeksi olan yazı için link vermelisiniz) tıklayınız.

2020’nin sonunda gerçekleşen Arzum Halka arz işleminden sonra bazı yatırımcılar şirketi araştırmaya başladı. Biz de Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ni yakından tanıyalım.

Arzum Halka Arz Şirketinin Genel Bilgileri ve Ürünleri Hakkında İnceleme

Arzum, küçük ev aletleri üreten yerli bir markadır. TGI Global’in araştırmasına göre Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk 10 markasından biridir. 1977 yılında kurulan Arzum’un Halka açıklık oranı ise %47.5 oranındadır. Arzum 3 farklı kategoride üretim gerçekleştirir. Bunlar;

  1. Mutfak Aletleri: Gıda hazırlama, pişirme ve kızartma, sıcak İçecek hazırlama olarak 3 ayrı grupta üretim
  2. Kişisel Bakım Ürünleri: Saç kurutma makineleri, saç şekillendirici, epilasyon cihazları ve tıraş makineleri alanında üretim
  3. Elektrikli Ev Aletleri: Elektrikli süpürge, ütü, şofben, ısıtıcı-soğutucu alanlarında üretim şeklindedir.
Arzum Halka Arz Şirketinin Genel Bilgileri ve Ürünleri Hakkında İnceleme

Halka arzda fiyat aralığı ile talep toplama yolunu tercih eden Arzum, 15,50 ile 17 lira arasında bir değerle halka arz oldu. 207 bin 206 yatırımcının talep topladığı Arzum, oransal dağıtım yaptı. Oransal arz hakkında bilgi almak için buraya tıklayarak not bölümünü okuyabilirsiniz. ( Başlığı Aydem Halka Arz olan yazıya bağlantı verebilirsiniz)

Arzum Halka arz talep oranının ise %1.86’si gerçekleşmiş. Eğer bu arza 1000 lira giren olursa 18,6 liralık lot yani 1 adet lot alabilecekti. Bugüne gelecek olursak;

Arzum’un Borsa İstanbul’daki hisse değeri 3 Ocak 2023 günü kapanış itibariyle 25,42 lira olarak gerçekleşmiştir.

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Arzum’un Halka Arz sürecini anlattık. Eğer halka arz olan bir şirkete katılmayı planlıyorsanız şirketin halka arzdaki paraları nerelerde kullanacağı, yatırımları ve şirketin sektörü konularını mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Unutulmaması gereken bir bilgiyi de ekleyerek yazımızı bitirelim:

Her yatırım risk içerir.

Yorum yapın