Başlangıç Haber Apple, iOS ve MacOS için Acil Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

Apple, iOS ve MacOS için Acil Güvenlik Güncellemesi Yayınladı

0

Dün akşam saatlerinde Apple, iOS ve MacOS kullanıcıları acil güvenlik güncellemesi yayınladı. Dev teknoloji şirketi, tüm kullanıcıları bu güncellemeyi mutlaka yüklemesi için uyardı. Detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında…

apple-guvenlik

Geçtiğimiz aylarda WWDC 2021 etkinliği ile birçok bilgi paylaşan Apple, ekosisteminde bulunan tüm cihazların yeni sürümlerini de tanıttı. Ayrıca bu cihazların önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni işletim sistemleri tanıtılırken, mevcut işletim sistemleri için de sürekli olarak güncelleme gelmeye devam ediyor. Ancak Apple, bugün, daha önce hiç görmediğimiz bir bildirimde bulundu. Şirket, tüm kullanıcılarının acil olarak güncelleme yapması çağrısında bulunurken, güvenlik güncellemesi yayınlandı.

Apple, Microsoft, Google gibi büyük şirketler dahil tüm şirketlerin yaşadığı bir problem kuşkusuz ki güvenlik açıkları olmuştur. Her ne kadar Apple, bu konuda bir üst konumda bulunsa da, yakın zamanda tespit edilen bir güvenlik açığı, Apple’ı acil bir güncelleme yayınlamak zorunda bıraktı. Bu yıl Apple, 13. defa güvenlik açığı sebebi ile güncelleme yayınladı.

apple-security-min

CVE-2021-30807 ismi ile anılan bu güvenlik açığı, iOS, iPadOS, MacOS gibi işletim sistemlerinde ciddi bir tehlike barındırıyor. Apple tarafından bildirilenlere göre bu güvenlik açığı sayesinde kötü niyetli kullanıcılar, güvenlik açığını bulunduran cihazlarda istediği kodu çalıştırabiliyor. Bu durum da cihazlarımızı tamamen kontrol edebilecekleri anlamına geliyor.

Anonim bir araştırmacıya göre belirtilen güvenlik açığı, iPhone 6S ve üzeri tüm cihazlar, tüm Mac modelleri, tüm iPad Pro modelleri, iPad Air 2 ve üstü modeller, iPad Mini 4 ve üstü modeller ve 7. nesil iPod Touch modellerinde bulunuyor.

Eğer siz de yukarıda belirtilen cihazlara sahipseniz, mutlaka son yayınlanan güvenlik güncellemesini yapmanızı önermekteyiz.

Peki siz Apple ve işletim sistemlerindeki güvenlik derecesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla teknoloji haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!