Başlangıç Teknoloji 5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

0

5G teknolojisi nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir? Beşinci nesil mobil teknoloji hizmeti olarak da bilinen 5G teknolojisi, çeşitli cihazlar yolu ile alınmakta olan hizmetlerin daha modern ve dolayısıyla daha hızlı ve etkin bir hale getirilmiş olmasını sağlayan bir teknolojik altyapı hizmeti olmaktadır.

5G Teknolojisi Nedir?
5G Teknolojisi Nedir?

5G Teknolojisi Nedir?

Pek çok alanda teknolojik altyapının ve performansın çok daha iyi bir şekilde çalışacak olmasını sağlamak üzere geliştirilen bu teknoloji, günümüz itibarıyla pek yaygın bir kullanım alanına sahip değildir.

Hatta en son çıkmış olan telefon modellerinin çoğunda bile bu teknoloji henüz desteklenememektedir. Fakat en olası tahminlere göre, yaklaşık olarak 2025 yılından itibaren bu kullanım oranının %50 – %60 arasında değişeceği söylenmektedir.

5G Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir cihaza internet üzerinden en hızlı şekilde veri aktarılması ya da indirme işlemlerinin daha kolay gerçekleştirilmesi dışında, insan hayatını doğrudan etkileyecek ola çeşitli etkilere de sahip olan 5G teknolojisinin avantajları, gerçekten de dikkat çekici avantajlardır… Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • İndirme hızının neredeyse on katına yükselmesi.
 • İnternet ağlarının kapsadığı alanın daha da genişleyerek özellikle şehir dışı bölgelerde de kaliteli internet hizmetinin alınabilmesi.
 • İnternet teknolojilerinin daha da hızlı bir şekilde hizmet vermesiyle beraber olarak, cihazların enerji tüketimlerinin en aza inmesi.

Ayrıca insan hayatını oldukça kolaylaştıracak ve teknoloji alanında yeni bir dönem başlatacak olan bu teknolojinin en önemli yararları, “nesnelerin interneti” ile olan ilişkisi konusunda da görülecektir…

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti, internet konusunda geliştirilmiş olan teknolojilerin sadece insanlar tarafından değil de pek çok cihaz, araç ya da eşya tarafından da kullanılmasını ifade eden bir kavramdır. Bu internet teknolojisinin tam olarak geliştirilip hizmete girmesi durumunda kolayca gerçekleştirilebilecek olan şeylerden bazıları şunlardır:

 • Farklı kara, hava, ya da deniz taşıtlarının birbiri ile iletişim kurarak herhangi bir yol durumu hakkında bilgi alışverişi yapması.
 • Bir ev sahibinin, aracıyla eve yaklaşması durumunda araç ile ev arasında bir iletişim meydana gelerek evin ısıtılması ya da soğutulması gibi hazırlıkların hızlıca ve otomatik olarak gerçekleştirilmesi.
 • Durumlarının mutlaka takip edilmesi gereken hastalara takılacak olan çeşitli cihazlar ile doktorların özel bilgisayarları arasında bilgi alışverişi yapılması.
 • Bir odada yatağa yatıldığı zaman yatak ile oda lambaları, klima ya da pencere arasında bir iletişim kurularak ışıkların kapatılması, oda ısısının tercihe göre yükseltilmesi ya da düşürülmesi ve pencerenin otomatik olarak açılıp kapatılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi.
5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
5G Teknolojisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

5G Teknolojisinin Dezavantajları Nelerdir?

5G teknolojisi, diğer internet teknolojilerinde de olduğu gibi avantajları ile beraber dezavantajları da bulunmakta olan bir teknolojidir. Pek çok konuda meydana gelen kolaylıklar, ulaşılabilecek en kaliteli hizmeti sunmanın mâl olacağı bazı problemleri de ortaya çıkaracak olsa bile, 5G teknolojisinin dezavantajlarının, avantajlarından daha fazla olamamaktadır.

 • Piyasada satışı gerçekleştirilmekte olan cihazların çok büyük bir bölümü 5G uyumlu olmadığı için, bu teknolojinin oldukça geç yaygınlaşacak olması.
 • Hizmet kalitesi arttığı için teknolojik altyapı çalışmalarına harcanacak olan paraların da artması; dolayısıyla çeşitli hizmet vergilerinin ortaya çıkabilmesi.
 • Bu uygulamanın, internet ağlarında bir yığılmaya sebep olabileceğinden dolayı kullanım kalitesinin düşebilmesi.
 • Gerçekleştirilmesi beklenen yeniliklerin her durumda etkin hale getirilmesi konusunda çeşitli engellerin meydana gelebilmesi.

5G ve 4G Arasındaki Farklar Nelerdir?

5G ve 4G arasındaki farklar, genel olarak hizmetlerin hızı ile alakalı olan farklar olmaktadır. Daha az pil tüketimi, mobil geniş bant kullanıcı yoğunluğunun artırılması, yaklaşık yüz kat daha hızlı internet hizmeti gibi farklar, 5G teknolojisini 4G teknolojisinden çok daha verimli ve önemli bir hale getirmekte olan farkların en başında gelmektedir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!