Başlangıç Internet En İyi İnternet Hız Testi Siteleri – 2020

En İyi İnternet Hız Testi Siteleri [5 Site] – 2020

6

En İyi İnternet Hız Testi Siteleri internet hızımızı kontrol etmek için bizlere yardımcı olmak adına sürekli olarak güncelleniyor. Yeni internet hizmetlerine ve altyapılarına göre güncellenen internet hız testi siteleri, güncel teknolojiye de ayak uydurarak sürekli olarak en doğru hız testi sonuçlarını vermeye çalışıyor.

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

İnternet hız testi siteleri ile hangi internet sağlayıcısını kullanıyor olursak olalım, internet hızımızı ölçümleyebiliyoruz. Fakat internet hız testi siteleri farklı algoritmaları kullanarak farklı sonuçlar verebiliyor. Ayrıca kablolu ve kablosuz internetlerin hız testlerinden farklı sonuçlar aldığını da belirtmek gerekiyor. Bu gibi kriterlere göre internet hız testi siteleri farklı sonuçlar verebilmekte.

Tüm bunları öğrendikten sonra internet hız testi yaparken daha bilinçli olacağız. Test sonuçlarını daha iyi ölçümleyebileceğiz. İnternet hız testi sitelerini kullanırken öncelikle kullanmış olduğumuz interneti herhangi bir işlemin meşgul ediyor olmadığından emin olmalıyız.

En doğru sonuçları almak için ağımızı kullanan bu işlemleri durdurmalıyız. Aktif bir indirme çalışıyor iken hız testi yaparsak doğru sonuçları alamayabiliriz. Ayrıca yukarıda da bahsettiğim gibi internet hız testi yaparken kablolu ya da kablosuz ağ kullanımı önemli bir hız faktörü.

Kablolu bağlantılarda internet hız testi daha iyi sonuç vermektedir. 100 mbps gibi hızlarda kablosuzda 40mbps gibi değerler görürken kabloluda bu değerler 99 mbps’e kadar ulaşabilmekte. Örnekteki değerler standart modemler baz alınarak yaklaşık olarak verilmiştir.

5 Adet En İyi İnternet Hız Testi Siteleri (2020)

İnternet hız testlerimizi yapabileceğimiz 5 harika siteyi listelemeye başlayalım. Bu sitelerin tamamen birbirinden farklı hizmetler olduğunu ve yazının giriş kısmındaki bazı kriterlere göre farklı sonuçlar verebileceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

1. Speedtest.Net

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

Platformlar: Web, Android, iOS, Windows 10, macOS, CLI

Tıpkı Google’ın arama motorlarında olduğu gibi Speedtest by Ookla, geniş bant bağlantınızın internet hızını kontrol edebileceğiniz en popüler platformdur. Android ve iOS için olan uygulamaları artık yerleşik ve ücretsiz Speedtest VPN hizmeti ile birlikte geliyor.

SpeedTest’i bu kategorideki en iyi hizmet yapan şey, dünyaya yayılmış binlerce Speedtest sunucusudur. Pek çok lokasyona yayılmış fiziksel sunucuların VPN hizmetini kullanan kullanıcıların erişim hızlarını olumlu yönde etkilediğini hepimiz biliyoruz.

Speedtest by Ookla, tüm büyük platformlar için yerel uygulamalar sunar ve komut satırını kullanarak internet hızınızı da test edebilirsiniz.

Speedtest by Ookla’nın en iyi özellikleri nelerdir?

 • İndirme / Yükleme hızı, IP adresi, ping (gecikme) vb. Veriler sağlar.
 • Kullanıcının manuel olarak bir test sunucusu seçmesine izin verir
 • İnternet hızı test sonuçlarını dışa aktarma seçeneği sunar
 • Ookla hız testinin dünya çapında 8000 civarında sunucusu var
 • Global hız testi numaraları hakkında Speedtest bilgileri sağlar
 • Kullanıcının tekli ve çoklu bağlantı hız testleri arasında geçiş yapmasına izin verir
 • Kullanıcı hız testi sonuçlarını kaydetmek için bir hesap oluşturabilir

Kötü olan ne?

 • Reklamlar bazen Speedtest sitesinin yüklenmesini yavaşlatır (test sonuçlarını etkilemez)

Speedtest bağlantıları: Web , Android , iOS , Windows 10

2. Fast.com

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

Platformlar: Web, Android, iOS

Fast.com , yayın devi Netflix tarafından geliştirilen ücretsiz bir ağ hızı test uygulamasıdır. Minimalist kullanıcı arayüzü ile ön yargıda bulunmayın, indirme hızınız dışında bazı önemli ayrıntıları da sunuyor.

Geçen yıla kadar Netflix hız testi uygulaması yalnızca indirme hızlarını hesapladı. Ancak daha fazla kişi kullanmaya başladığında, Netflix de yükleme hızları için destek ekledi. Ookla Speedtest’e artı bir nokta olarak Fast, LAN’ınızdaki kullanıcıların interneti ne kadar meşgul ettiklerini (yüksüz gecikme) de hesaplar.

Oyuncular ve izleyiciler için yararlı veriler sunabilir. Bu listedeki diğer tüm hız testi araçları yüksüz gecikme sayıları sağlıyor.

Fast.com artıları nelerdir?

 • İndirme / yükleme hızları, ping, IP adresi vb. Gibi ayrıntılar sağlar.
 • Kullanıcı hız testi için paralel bağlantı sayısını seçebilir
 • Kullanıcı 5 ila 30 saniye arasında test süresini seçebilir
 • Hem indirme hem de yükleme için yüklü ping’i hesaplayabilir
 • Kullanıcı hesabı olmadan cihaz yapılandırmasını kaydedebilir
 • Çeşitli bölgelerin kullanıcılarına hitap etmek için 25+ dili destekler

Kötü Yanları ise:

 • Yükleme hızını kontrol etmek için ekstra tıklama gerektirir
 • Kullanıcı hız testi sunucularını seçemez

Fast.com bağlantıları: Web , Android , iOS

3. Google Stadia Hız Testi

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

Platform: Web

İstediğiniz tek şey güvenilir bir indirme hızı test aracıysa, Google Stadia hız test aracını denemelisiniz. Bildiğiniz gibi, Google’ın iddialı oyun servisi 4K’da oyun akışı için süper hızlı bir internet bağlantısı gerektirir.

Stadia oyunlarını 720p’de çalıştırmak için en az 10 Mbps gereklidir ve 5.1 kanal surround sesli 4K için 35 Mbps’yi aşmalıdır.

Bu nedenle Google, kullanıcıların internet bağlantılarının Stadia için yeterince yetenekli olup olmadığını bilmesi için bu hız testi aracını sunmuştur. Google, bu aracı sağlamak için Measurement Lab (M-Lab) ile ortaklık kurmuştur.

Google Stadia hız testi hakkında artılar nedir?

 • Kullanımı kolay
 • İndirme hızı testini 30 saniyede gerçekleştirir ve 40 MB veri kullanır
 • Tüm bölgelerde çalışır

Kötü olan ne?

 • Sadece indirme hızını hesaplar
 • Hiçbir özelleştirme seçeneği sunmaz

Stadia hız testi web sürümü: Stadia Web

Google İnternet Hız Testi

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

M-Lab ile ortaklık yapan Google, bağlantı hızınızı kontrol etmenin başka bir yolunu sunar ve yukarıda belirtilenlerden daha fazla bilgi sağlar.

Hiçbir şey yüklemenize gerek yoktur, Google hız testi aracına Google Arama’nın kendisinden erişilebilir. Arama çubuğuna “hız testi” yazın ve enter tuşuna basın.

Şu anda, yalnızca 700 Mbps’ye kadar ağ hızlarını ölçebiliyor. Yani, bir gigabit bağlantınız varsa, bu araç sizin için çalışmaz. Ayrıca, sınırlı sayıda bölgede çalışır. Eğer Türkiye lokasyonunda test yapmak istiyor iseniz ileri bir tarihte bu hizmeti kullanabilirsiniz. Yurt dışı VDS kullanıcıları ise 700 mbps’e kadar olan hızlarını bu şekilde test edebilirler.

4. Xfinity Hız Testi

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

Platform: Web

Xfinity kullanıcıları için Comcast, PC’de ve mobil cihazlarda internet hızını kontrol etmek için ücretsiz bir araç sunuyor. Ancak, diğer kullanıcılar tarafından da sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Fast.com gibi , Xfinity hız test aracı da görsel olarak çekici bir kullanıcı arayüzü ile donatılmış. İnternet hızının nasıl ölçüldüğü hakkında ayrıntılı bilgi ve çevrimiçi deneyimlerini iyileştirmek için ipuçları göstermesi de ayrı bir özellik.

Xfinity Speed ​​Test’in en iyisi yanları nedir?

 • Xfinity müşterisi olmayanlar için de tek tıklamayla ağ hızı testi sağlar
 • IP adresi, yükleme / indirme hızları, ping, sunucu konumu vb. Bilgileri gösterir.
 • Kullanıcının internet hızının 4K veya HD akışını, hızlı indirmeleri ve daha fazlasını destekleyip desteklemediğini önerir.

Kötü olan ne?

 • ABD dışındaki kullanıcılar hatalı yükleme hızı ve gecikme sonuçları alabilir
 • Yükleme hızını kontrol etmek için ekstra tıklama gerektirir
 • Diğer hız testi araçlarından daha az özelleştirme seçeneği sunar

Hizmeti Kullanmak için: Web İçin Xfinity

5. Verizon Hız Testi

En İyi Hız Testi Siteleri
En İyi Hız Testi Siteleri

Platform: Web

ABD merkezli telekom devi Verizon, Fios fiber servisinin kullanıcıları için bir hız test aracı geliştirdi. Ancak, diğer insanlar da internet bağlantılarının hızını kontrol etmek için kullanabilirler.

Verizon hız test aracına telekom devinin web sitesini ziyaret ederek erişilebilir. Kullanıcıların karşılaşacağı sorunlardan biri, şirketin coğrafi kısıtlamalar koymasıdır.

Verizon hız testi hakkında en iyi yönler nelerdir?

 • Tek bir tıklamayla internet hızını test etmek için basit arayüz sunar
 • Yükleme, indirme hızı, ping, IP adresi, test sunucusu konumu gibi ayrıntıları sağlar.

Kötü olan ne?

 • ABD dışında yaşayan kullanıcılar için çalışmaz
 • Herhangi bir özelleştirme seçeneği sunmuyor

Hız testi bağlantısı: Verizon Web

En İyi İnternet Hız Testi Siteleri 2020

Bu yazıda en iyi internet hız testi siteleri incelemesinde bulunduk. Evinizde, iş yerinizde, telefonunuzda ve diğer tüm internete bağlanabilen akıllı cihazlarınızda internet hız testi yapabilirsiniz. İnternet hızını ölçümlemek için başka hizmetler biliyor iseniz lütfen yorum yaparak bildiriniz. Listelerimizi ziyaretçi yorumlarına göre de şekillendirmekteyiz.

6 Yorum

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!