Başlangıç Borsa XEM Coin Nedir? NEM Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

XEM Coin Nedir? NEM Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

0

XEM Coin, uzun zamandır kripto para piyasalarında bulunan ve oldukça değerli olan kripto paralar arasında yer almaktadır. İlk yüksek arz miktarlı kripto paralardan biri olduğu ve birçok platformda rahatlıkla bulunabildiği için yatırımcılar XEM Coin nedir sorusunu sıklıkla araştırmaktadırlar. Maksimum arz miktarına da ulaşmış olan XEM Coin, Ethereum benzeri bir yapıya sahiptir. Bunun yanında daha güncel bir şekilde programlanmış ve yönetilen bir blok zinciri altyapısını bünyesinde bulundurur. Bizler de bu içeriğimizde tüm detaylarıyla XEM Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, yorumları nasıldır ve fiyatı ne kadardır gibi soruları yanıtlandıracağız.

XEM Coin Nedir? NEM Coin Nasıl ve Nereden Alınır?
XEM Coin Nedir? NEM Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

XEM Coin (NEM) Nedir?

XEM Coin (NEM), 2015 yılında piyasalara sunulan ve halka arz edilen, Ethereum benzeri bir yapıyla ön plana çıkan ancak daha gelişmiş ve güncel bir yapıya sahip olan, ilk akıllı varlık yönetim platformu olarak tanımlanan bir kripto para birimidir. İlk kripto paralardan biri olarak sayıldığı için, büyük devrimler XEM Coin sayesinde gerçekleşmiştir. Ayrıca tamamen farklı bir blok zinciri yapısıyla piyasalara sunulduğu için yatırımcılar ve geliştiriciler tarafından sıklıkla tercih edilmiştir. Yapısı gereği direkt olarak madenciliği yapılan bir kripto para birimi değildir. XEM blok zinciri üzerinde harvest ismi verilen bir yöntem kullanılmaktadır. Ancak maksimum arz miktarına ulaştığı için artık daha fazla XEM Coin üretilmemektedir.

Türkçesi “Yeni Ekonomi Hareketi” olan XEM Coin (NEM), PoW algoritmasını kullanmayan ve kendi protokolünü geliştiren bir kripto para birimi olduğu için enerji tüketimi, API bağlantılarının yapılması, büyük işletmelere fırsatlar sunması ve internet yönetimi gibi alanlarda diğer büyük kripto para birimlerine kıyasla çok daha iyi performans sergilemektedir. Fakat merkeziyetsiz yapısı tam anlamıyla oturmuş olduğu için pazarlama ve güncelleme gibi noktalarda pek etkin olamamaktadır. Buna rağmen NEM platformu üzerinde yeni akıllı sözleşmeler ve tokenler geliştirilmektedir. XEM Coin ve NEM platformu hakkında daha teknik bilgileri incelemek için NEM Technical Reference makalesine göz atabilirsiniz.

XEM Coin İstatistikleri

XEM Coin, ilk çıktığı yıllarda oldukça sessiz bir ilerleme sergilemiş olsa da ilk boğa döneminde en büyük yatırımcı kitlesine ulaşmış kripto para birimlerinden biri olmuştur. Fakat daha sonrasında geri çekilme yaşayarak eski seviyelerine dönmüştür. Buna rağmen market üzerindeki etkisini sürdürmeyi başarmaktadır. Bu durum direkt olarak XEM Coin istatistiklerine de yansımaktadır.

 • XEM Coin (NEM) toplam market hacmi 1,5 Milyar Dolar seviyesinin üstündedir.
 • Kripto paramızın maksimum, toplam ve dolaşımdaki arz miktarı 9 Milyar adettir.
 • XEM Coin, tüm kripto para piyasalarının %0,06’lık kısmını domine etmektedir.

Maksimum arz miktarına geçtiğimiz dönemlerde ulaşan kripto paramız, artık daha fazla üretilmiyor. Hal böyle olunca daha çok yatırımcı XEM Coin yatırımı yapıyor. Çünkü arz miktarı belli ve artmayan seviyede yalnızca değerini arttırıyor. Bu durum kripto paramızın ilerleyen zamanlarda daha da değerlenmesini ve haberlere konu olmasını sağlayabilir.

kripto para
kripto para

XEM Coin Yorum

XEM Coin, özellikle 2017 yılında büyük yankı uyandırmış ve düşük değere sahip olan altcoinlerin de önemli olduğunu göstermiştir. İlk yüksek arza sahip altcoinlerden biri olduğu için de günümüz piyasalarının oluşmasında büyük bir rol almıştır. Buna rağmen XEM Coin yorumları pek iç açıcı değildir. Uzun zamandır kripto para piyasalarının yönlendirilmesini sağlayan kripto paramız hakkında birçok kripto para yorumcusu, devrinin sona erdiğini belirtmektedir. Buna rağmen piyasalarda etkin bir rol oynamakta ve birçok yatırımcının dikkatini çekmektedir. Fakat günümüz değerleri artık yeterli gelmemektedir.

XEM Coin, en değerli kripto paralar listesinde 82. Sırada bulunmakta ve arkasında yüzbinlerce takipçi bulundurmaktadır. Fakat birkaç yıl öncesine kadar ilk 20 içerisinde bulunduğunu ve çok daha yüksek market hacmi rakamlarına ulaştığını belirtmek gerekiyor. Bugün destekleyici anlamda yeterli bir kripto para olması ve altyapısı dahilinde birçok kuruluşa ve projeye ev sahipliği yapması piyasalardaki yerinin sabit olduğunu gösterse de daha fazla ilerleme gösterip göstermeyeceği tartışılan konular arasındadır.

XEM Coin Fiyatı

XEM Coin fiyatı, 2017 yılından bu yana ne kadar düz bir şekilde ilerleme göstermiş olsa da 2021 yılı itibariyle tekrar hareketlenmeye başlamıştır. Şimdilik bir miktar yükselen ve günümüzde $0.15 ile $0.20 arasında bir değere sahip olan kripto paramız, yıl içerisinde $0.70 değerlerine kadar ulaştı. Bu durum birçok yatırımcının tekrar kripto paramıza ilgi duymasını sağladı.

 • XEM Coin (NEM) tüm zamanlar en yüksek değeri Ocak 2018 tarihinde $2.09 olarak kaydedildi.
 • XEM Coin (NEM) tüm zamanlar en düşük değeri ise Eylül 2015 tarihinde $0.0000793 olarak kayıtlara geçti.

Görüldüğü üzere büyük bir fiyat aralığına sahip olan XEM Coin, ne kadar yavaş hareketlilik sergiliyor gibi gözükse de ortalama üstü volatiliteye sahip kripto paralardan biridir. Bu durum hem kısa vadeli hem de uzun vadeli yatırımcıların akıl almayacak seviyelerde kazançlar elde etmelerini sağlamıştır.

XEM Coin Geleceği

XEM Coin tamamen merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu yapıya sahip bir blok zinciri projesidir. Kendi altyapısı dahilinde birçok projenin de geliştirilmesinin öncüsü olmuştur. Ancak bir forumda yalnızca kullanıcı isimleri bilinen üç kişi tarafından geliştirildiği için ilk süreçlerde çok fazla güven sağlayamamıştır. Buna rağmen bugün en büyük ekosistemlerden birinin başında yer almaktadır. Değer olarak da ciddi anlamda yükselen kripto paramız, halen çok yükselmemiş gibi gözükse de en düşük seviyesinden günümüze tam %220000 oranına yükseliş göstermiştir. Bu oran yeni kripto para birimlerine kıyasla inanılmaz bir orandır.

Uzun yıllardır piyasalarda bulunan XEM Coin geleceği hakkında ise birçok yorum bulunuyor. Bazı kişiler vadesinin dolduğunu düşünse de çoğu yatırımcı bu kripto para biriminin daha yeni yeni büyümeye başladığını belirtiyor. Maksimum arz miktarına ulaşması ile birlikte yükselişin ciddi oranda hızlanacağını düşünen bir kitlede bulunuyor. Hatta yapılan analizler sonucunda, XEM Coin’in önümüzdeki 5 sene içerisinde tekrar $2 hedefine gelmesi beklenmektedir. Fakat bunun için market hacmini Dogecoin seviyelerine getirmesi gerekmektedir.

kripto para
kripto para

XEM Coin (NEM) Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

XEM Coin, uzun yıllar içerisinde birçok platformun desteğini almayı başarabilmiş bir blok zinciri altyapısına sahiptir. Hatta ülkemizde bile Koineks gibi borsalarda listelenmeyi başarmıştır. Ancak zaman içerisinde bazı borsalar yetersiz hacim sebebiyle listelenmeyi kaldırmıştır. Bugün hiçbir Türk borsasında bulunmasa da 100’den fazla uluslararası arenada işlem gören kripto para borsası üzerinden XEM Coin alım satım işlemleri gerçekleştirebilmek mümkündür. En çok tercih edilen borsalar ise şöyle listelenebilir:

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Bithumb
 • Zaif
 • Huobi Global
 • KuCoin
 • Poloniex
 • OKEx
 • WazirX
 • Bitrue

Bunların yanında BKEX, HitBTC, Crex24, AEX, BiONE, HotBit, Valuex gibi kripto para borsaları üzerinden de XEM Coin alabilirsiniz. Sahip olduğunuz varlıkları neredeyse her türlü kripto para platformunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca MetaMask, ConnectWallet, Ledger ve Trust Wallet gibi dijital ile soğuk cüzdanları da kullanabilme imkânınız bulunmaktadır.

Umarız içeriğimiz sayesinde XEM Coin nedir sorusuna yanıt bulabilmiş, fiyatı, geleceği, istatistikleri gibi detaylara hâkim olmuşsunuzdur. Yine de kendi araştırmalarınızı ve analizlerinizi yapmadan yatırım yapmayınız. Benzer inceleme içerikleri için sitemizdeki kripto para sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Burada bulunan hiçbir açıklama yatırım tavsiyesi değildir!

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!