Wordpress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
WordPress Eklentileri

WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

WordPress resim optimizasyonu nasıl yapılır? Eğer WordPress tabanlı sayfanızın çok daha fazla ziyaretçi çekmesini istiyorsanız bunun için sitenizi güzel bir şekilde optimizasyondan geçirmeniz gerekiyor.

Wordpress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?
WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçerik Haritası

WordPress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

WordPress resim optimizasyonu yaparken en önemli maddelerden bir tanesi de sitenizde kullandığınız resimlerin sitenize yük olmaması. Bazı kişiler sitelerinde kullandıkları resimlerin sitelerinde yük olmaması için bedava hizmet veren resim sitelerine yükleme yolunu seçiyorlar.

Ancak bu oldukça riskli bir durum. Çünkü belki de zamanla binlerce resim yükleyeceğiniz bir site bir anda kapanabilir. Bu da kendi sitenizde yayınladığınız resimlerin bu siteden çekilmesinden dolayı sitenizin resimlerinin açılmaması ve hata vermesi anlamına geliyor. Bu durumda sitenizdeki bütün resimleri teker teker tekrar yüklemeniz ve sitenizde bulunan yazılara yine teker teker girip hepsini düzenlemeniz demek. Bu, sitenizin boyutuna göre bazen aylar alabilecek bir durum.

Sitenizin SEO kurallarına uyması konusunda takıntılarınız varsa o zaman sitenizde kullanacağınız resimlerinizi de optimizasyondan geçirmeniz gerekmekte. Genellikle sitelerinin dört dörtlük olmasını isteyenler bu optimizasyondan sonra sitelerine resimleri ekliyorlar.

Resim Optimizasyonu Nedir?

WordPress sayfanızda kullandığınız temaya bağlı olarak sitenizde görünen resimler farklı birkaç boyutta olacaktır. Bir başka deyişle sitenize bir resim yüklediğinizde bu resim otomatik olarak sitenizin belirli yerlerinde kullanılabilecek şekilde boyutlandırılacaktır. WordPress’in ortam kısmına baktığınızda siz bir adet resim yüklemiş olmanıza rağmen burada farklı boyutlarda aynı resimden 3-4 adet görebilirsiniz.

Elbette ki bu durum temanız destekliyorsa karşılaşılan bir durum. Bazı temalarda ise yüklediğiniz resim hiçbir şekilde boyutlandırılmadan sitede kullanılır. Bu da resimler uzamasına (streç etkisi) sebep olur. Bunun için de sizin manuel olarak bu resimleri sitenize uygun şekilde boyutlandırmanız gerekmekte. Bu boyutlandırma işlemini basit bir resim işleme programıyla yapabilirsiniz.

Resmin Boyutunu Düşürme

WordPress sitenizde yayınlayacağınız resmin ölçülerini ayarladınız ancak resmin kolay açılması için boyutunun da makul bir ölçüye düşürülmesi gerekmekte. Burada kavram karmaşasına da yol açmamak için şunu söylemek gerek. Resmin ölçüleri, resmin piksel bazında olan ölçüleridir. Yani 800×600 piksel gibi. Resmin boyutu ise resmin megabayt cinsinden değeridir. Resmin boyutu ne kadar düşük olursa açılması da o kadar hızlı olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken resmin boyutunu düşürürken kalitesinin de düşmemesine dikkat etmek.

Bunu yapmak için https://imageoptim.com/online adresini kullanabilirsiniz. Bu adrese yükleyeceğiniz resimler en uygun şekilde sitenizde yayınlanacak şekilde optimize edilir. Bu sayede uzun süren açılma işlemlerinden de kurtulmuş olursunuz. Resminizin ölçüleri ne olursa olsun buna dokunmadan boyutunu ayarlamanız mümkün.

Resimlerin boyutlarını daha sağlıklı ve en temiz şekilde küçültmek için daha önce hazırladığımız Fotosizer rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.