Türkiye Pazaryeri Siteleri Fiyat Takibi ve Rakip Analizi

Türkiye pazaryeri siteleri içinde fiyat takibi ve rakip analizi konusunda sektörde oldukça büyük ilgi görmektedir. Pazaryerlerine olan ilgi sebebi ile bir çok yatırımcı bu pazaryerlerinde sanal mağazalar oluşturarak ürünlerini satışa çıkarmaktadır. Rekabet ortamı kızıştıkça da belli başlı yazılımlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Türkiye Pazaryeri Siteleri
Türkiye Pazaryeri Siteleri

Bu yazıda Türkiye’de bulunan online pazar yerlerinin tercih edilme durumlarına göre kendi aralarında ve kendi içlerindeki rekabet durumlarını, ürün ve fiyat analizinin yanı sıra rakip analizinin de hangi ortamlarda ne şekilde yapıldığını ele alıyor olacağız. Tabii öncesinde Türkiye’de bulunan pazaryerleri hakkında biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var.

Türkiye Pazaryeri Siteleri Hangileridir?

Türkiye’de bulunan pazaryerleri başlıca aşağıdaki gibi olmaktadır. (Sıralama rastgeledir.)

1. Amazon Türkiye (amazon.com.tr)
amazon
amazon

Hem aylık abonelik ücreti hem de satış komisyonu ile mağaza kabul eden Amazon Türkiye, rakiplerine nazaran daha düşük masraf çıkaran bir pazar yeridir. Halihazırda bulunan ismi ile yüz milyonlarca internet kullanıcısına ulaşmayı başarmaktadır. Fakat belirtilen komisyon oranları Türkiye içindeki satışları kapsamaktadır. Yine de bu durum aşağıdaki rakiplerinden çok daha az komisyon aldığı gerçeğini değiştirmemektedir.

2. Hepsiburada.com
hepsiburada.com
hepsiburada.com

Türkiye’nin en büyük online pazaryeri sitelerinden biri olan hepsiburada.com, 2017 yılında Black Friday yani kara cuma satışlarında büyük bir başarıya imza atmıştı. Black Friday satışlarından 252 milyon TL ciro elde eden hepsiburada.com, n11.com un 140 milyon TL’lik satışını ikiye katlamıştı. 24 saat içerisinde 2 milyon ürün satmayı başaran hepsiburada.com en iyi pazaryeri siteleri arasında bu istatistiklerle iddiasını koruyor.

3. N11.com
n11.com
n11.com

Türkiye’nin en büyük online pazaryeri sitelerinden biri olan n11.com, 2018 yılına ait bir infografik yayınlamıştı. Bu infografiğe göre n11.com 5 yıl içinde devlete 1 milyar TL’den fazla vergi geliri sağladı. Toplam ziyaret hacmi 7.8 Milyar TL olan n11.com’un bu grafiğe göre toplam 13 milyon üyesi bulunuyor. Bu üyeler ve ziyaretçiler tarafından toplamda 2,6 Milyar kere ziyaret alan n11.com 9,8 milyon uygulama indirmesine sahip.

Ziyaretçilerinin %64.8’i 36.6 yaş ortalamasına sahip erkeklerden oluşurken, %35,2’i 34.9 yaş ortalamasına sahip kadınlar oluşturuyor. 14,6 milyon ürün sayısı bulunan n11.com’un 100.000 den fazla iş ortağı bulunuyor. Ayrıca 81,2 milyon satış gerçekleştirildiğini ifade eden bu infografikte 51,6 milyon adet gönderi teslim edildiği bilgisine de yer verilmiş. Tüm bunların sürdürülebilirlik için önemli olan ar-ge çalışmalarının sonucu olduğu aşikar. Firma, ar-ge yatırımları için toplamda 83 milyon lirayı gözden çıkarmış.

4. Trendyol.com
trendyol.com
trendyol.com

Son zamanlarda yaptığı reklam yatırımları gözle görülür ölçüde fazla olan trendyol.com, Türkiye’nin en iyi online pazaryeri siteleri arasında kendisine yer bulmayı başarıyor. 2018 kara cuma istatistiklerini açıklayan trendyol.com 7,5 milyon ürün satışı gerçekleştirmiş.

2 milyar sayfa görüntüleme, 100 milyon ziyaret, 24 milyon tekil ziyaretçi ve 1.5 milyon tekil alışverişçi istatistiklerini elde eden trendyol.com rakiplerine “ben de buradayım” demeyi başardı. Günümüzde yatırımlarına devam eden firma son zamanlarda yaptığı indirimler ve reklamlar ile satışlarını artıracağa benziyor.

5. Gittigidiyor.com
gittigidiyor.com
gittigidiyor.com

Türkiye’nin ilk online pazaryeri sitelerinden biri olan gittigidiyor.com’un istatistikleri ise aşağıdaki gibidir;

GittiGidiyor’u 2018 yılı ilk yarı istatistikleri;

 • 424 milyon kişi ziyaret etti,
 • Aylık ortalama ziyaret sayısı 83 milyon,
 • 2.3 milyardan fazla sayfa görüntüleme aldı,
 • Aylık tekil ziyaretçi sayısı 30 milyon,
 • Kayıtlı üye sayısı 22 milyon,
 • Ortalama saniyede 1 ürün satılıyor,
 • Mobil cihazlar üzerinden yapılan alışveriş hacmi, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 57 arttı.
 • Mobil uygulama indirilme sayısı yaklaşık 8 milyon.
 • Toplam mobil ziyaret 316 milyon.
 • Toplam trafikte mobilin payı yüzde
 • En çok alışveriş yapılan gün pazartesi.
 • En çok alışveriş yapan iller sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, İçel, Balıkesir, Gaziantep, Muğla ve Hatay.

(hermen yukarıdaki veriler egirisim.com’dan alınmıstır.)

6. ePttAVM.com
epttavm
epttavm

Türkiye’nin milli E-Ticaret platformu olan ePttAvm.com, 2012 yılında Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) tarafından hayata geçirildi. 2,5 milyondan fazla üyeye, 7,5 milyondan fazla ürüne ve 5 binden fazla tedarikçiye sahip olan ePttAvm (2018 verilerine göre) kuruluşundan 6 yıl sonra 3 kat büyümeyi başarmış.

Günümüzde pek çok ürünü rakiplerine nazaran daha uygun fiyata alıcı ile buluşturuyor olması ile bilinen bu pazaryeri, en çok LED TV, General Mobile, Lenoov Notebook ve Sandisk Flash Bellek gibi  ürünlerin satışını gerçekleştiriyor. Dönemsel olarak değişen bu verileri takip etmek tedarikçilerin yapması gerekenler arasında.

Pazaryerlerinde Rakip Analizi

Rakip Analizi
Rakip Analizi

Buradaki pazar yerlerinin kendine has algoritmaları bulunmaktadır. Bu algoritmalar ile ürünler ilgili arama sorgularına göre özenle listelenir. Aramaya ve kişiye özel getirilen arama sonuçları pazaryerinin kârını da gözetmek zorundadır. Bu yüzden belirli mağazaların ya da belirli ürünlerin yine belirli şartlara göre üstünlüğü söz konusudur. Bu üstünlük ise bir çok stratejisini içerisinde bulundurur. Bu stratejilerin özverili çalışmalar sonucunda belirlenmesi ve profesyonel ortamlarda uygulanması gerekir.

Tam olarak bu sebepten ötürü rakip analizi, fiyat takibi, ürün analizi, arz-talep ilişkileri gibi kriterler göz önünde bulundurularak stratejiler geliştirmenize yardımcı olan araçlar, ürünler ve hizmetler geliştirilmiştir, geliştirilmektedir. Bu ürün ve hizmetlerin alınması tek başına bir şey ifade etmemekle beraber kazanç artışını değil garanti vaat bile edememektedir. Bu sebeple bu ürün ve hizmetlerden en doğru şekilde faydalanmak için doğru kararlar almak gerekir.

Bu kararlar satış yapılacak kategorilere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin fiyatını sürekli olarak güncellemeniz gereken ürünler için kesinlikle bir yardımcı araç kullanmanız gerekecektir. Altın gibi fiyatı sürekli olarak değişen ürünlerin fiyatını tek tek takip etmeniz tekil ürünlerde kolay olsa da çoğul ürünlerde zor olacaktır.

Pazaryerlerinde Fiyat Takibi

analiz
analiz

Hele ki rekabet halinde olduğunuz mağazalar var ise onların ürünlerinin fiyatlarını düzenli olarak takip edip fiyatınızı buna göre güncellemeniz gerekecektir. Sürekli olarak bu gibi takipleri sizin yerinize yapan yardımcı yazılımlar sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Bu iş için ayrılan bütçeyi de rahatlıkla yatırım olarak tanımlayabiliriz.

Mağazaların Türkiye’deki e-ticaret ve online satış üzerindeki tecrübeleri ve taktikleri değişiyor. Tecrübeleri de buna bağlı olarak artış gösteriyor. Tüm bunlar aradaki rekabeti kızdırıyor. Bu rekabet genel olarak alıcılara yarıyor. Satıcılar arasındaki kıran kırana olan bu yarışta rol oynayan yazılımlar ise çeşitli fiyatlar ile satışa sunulmuş durumda.

Pazaryerleri Arasındaki Takip ve Rekabet Ortamı

Firmaların tek bir pazar yerinde var olması tamamen e-ticaret sularına açıldığı anlamına gelmez. Var olan tüm pazaryerlerinde mağaza oluşturarak kendi e-ticaret sistemleri ile de satışlarını pekiştiren firmalar e-ticaret konusunda rakiplerine nazaran daha çok ciro yapmaktadır. Bu ciddiyet ile çalışan firmaların tüm pazar yerleri ve kendi e-ticaret sistemlerini kontrol etmeleri oldukça vakit alacağı için ek yazılımlara ihtiyaç duyulmuştur.

Bu yazılımlar sayesinde ürün tüm e-ticaret ortamlarına ve pazaryerlerine birkaç tıklama ile yüklenebilir. Yüklenen ürünler istenilen fiyat ve stok bilgisi ile tüm pazaryerlerinde ve özgün e-ticaret sisteminde yayınlanır. Herhangi bir pazaryerinde ya da özgün e-ticaret sisteminde satılan bir ürünün stok bilgileri tüm pazaryerlerinde ve e-ticaret sistemlerinde güncellenir. Hatta firmanın yerel sunucularındaki stok bilgileri de güncellenir. Böylece ürünün hangi platformlarda satıldığı gözetmeksizin stok bilgileri güncellenir. Ön muhasebe işlemleri yapılır. Ürün kargoya hazır hale gelene kadar bu tür yardımcı yazılımlar büyük bir iş yükünden kurtulmanızı sağlar.

Pazaryerlerine tam entegre olabilen bu yazılımlar sayesinde ufak detaylar da yer almaktadır. Bu detaylar ürünlerin açıklamasının tüm pazaryerlerinde aynı olması, resimlerin aynı olması, fiyat ve stok bilgilerinin aynı olması gibi sıralanabilir. Ayrıca bu yazılımlar firmalarda yerleşik olarak kullanılan muhasebe yazılımları ile de entegre çalışır. E-fatura – e-arşiv kullanan firmalar ürünün kargoya verilişi aşamasına kadar elini hiç bir işe sürmeden tüm satış ve muhasebe işlemlerini geçekleştirebilirler.

Türkiye’nin pazaryeri siteleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurlarımıza genel olarak rakip analizi ve fiyat takibi hakkında da bilgi vermeye çalıştık. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Türkiye Pazaryeri Siteleri Fiyat Takibi ve Rakip Analizi” üzerine 3 yorum

 1. burak hocam emeğinize sağlık başarılı bir yazı olmuş yine. n11 kategorilerinde ürünleri öne çıkarma konusunda oldukça yardımcı oldunuz

  Cevapla

Yorum yapın