Telefon Hoparlör Temizleme
Mobil Cihazlar, Haber

Telefon Hoparlör Temizleme işlemi nasıl yapılır? ✔️ 2022

Telefonlarımızı gün içinde çok farklı yerlerde taşımak zorunda kalabiliyoruz. Ceplerimizde ve çantalarımızda taşıdığımız için telefonlarımızın hoparlörlerinde toz, kalıntı ve her türlü pisliğin birikmesi çok kolay. Bu nedenle telefon hoparlör temizleme işlemini düzenli olarak uygulamamız telefonlarımızın ömrünü de uzatacaktır.

Eğer telefon hoparlör temizlemenin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, yarardan çok zarar verebilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok! Küçük detay ve teknikleri öğrenerek herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmadan, evde kendiniz temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir deneyim ve ekipman gerektirmeyen işlemleri yapmak için sadece birkaç ipucuna ve tekniğe ihtiyacınız var.

Telefon Hoparlör Temizleme
Telefon Hoparlör Temizleme

Telefon hoparlör temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra eğer hala verim alamıyorsanız, Bluetooth Hoparlör Tavsiye +21 Bluetooth Hoparlör ✔️ içeriğimize göz atarak yardımcı bir ekipman satın alabilirsiniz.

Telefon Hoparlör Temizleme

Gün içerisinde en çok temas ettiğimiz cihazlardan bir tanesi telefonlarımız. Zaman içerisinde toz, döküntü ve çeşitli kalıntılarla hoparlörünüzün tıkandığını ve telefonunuzun ürettiği ses kalitesinin düştüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Düşük ses kalitesi yaşamasanız bile telefon hoparlör temizleme işlemini düzenli aralıklarla tekrarlamak iyi bir fikirdir.

Toz, yiyecek, deri hücreleri veya başka herhangi bir şey telefonun küçük hoparlör deliklerinden içeri girerler. Ön tarafındaki ızgaradan giren bu kalıntılar, hoparlörün derinlerine sıkışabilir ve çıkarılması zaman geçtikçe zorlaşabilir.

Telefon Hoparlör Temizleme
Telefon Hoparlör Temizleme

Her ne kadar işletim sistemi temizleme işlemlerinde bir fark yaratmasa da, hoparlörlerin konumlandırılışı dolayısıyla böyle bir ayrıma giderek izleyebileceğiniz adımları listeledik.

Android Telefon Hoparlör Temizleme Yöntemleri

Android telefon hoparlör temizleme işlemi için uygulayabileceğiniz adımlar:

 1. Profesyonel bir temizleme kiti alabilirsiniz. Ücretine göre değişen içeriklerde ve telefonlara uygun kimyasallarla hazırlanmış telefon temizleme kitlerinden yararlanabilirsiniz. Üstelik belirli adımları uygulayabileceğiniz kılavuzlarla birlikte işiniz kolaylaşacaktır.
 2. Yumuşak fırça, yumuşak sulu boya fırçası ve yapışkan bant gibi her evde bulunabilecek malzemelerden faydalanabilirsiniz. Fırçalarınızın kuru ve temiz olmasına özen gösteriniz.
 3. Sıkıştırılmış hava spreyi veya hava üfleme aracınız var ise, telefonunuzun hoparlör ızgarası gibi ulaşılması zor veya hassas yerlerdeki tozu temizlemenin en güvenli yollarından biri olarak bunu kullanabilirsiniz.
 4. Eğer telefonunuzun markası Xiaomi, Redmi veya POCO ise, telefonunuzun içerisinde bulunan temizleme yönteminden yararlanabilirsiniz. Bunun için:
  • Adım 1: Ayarlar’a gidiniz.
  • Adım 2: Ek Ayarlar’a basınız.
  • Adım 3: Açılan menüde Hoparlör Temizleme kısmını tıklayınız.
  • Adım 4: Butonu aktif hale getirdiğinizde 30 sn boyunca belirli frekansta bir ses çalacaktır.
 5. Çok çeşitli uygulamalar, belirli frekanstaki ses dalgaları ile hoparlörlerinizin içerisinde bulunan tozları temizleme vaadinde bulunmaktadır. En çok tercih edilenlerden bazıları:
Telefon Hoparlör Temizleme
Telefon Hoparlör Temizleme

IOS Telefon Hoparlör Temizleme Yöntemleri

iPhone telefonların hoparlör deliklerinin büyüklükleri rahatlıkla ve kolayca temizlemenize olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Temizleme işlemi için deneyebileceğiniz yollar:

 1. Kırtasiyelerde satılan sulu boya fırçalarından yararlanabilirsiniz. En yumuşak uçlu ve küçük bir boya fırçası delikleri temizlemeniz için idealdir. Kılları keserek kendi telefonunuza uygun bir hale de getirebilirsiniz. Ön tarafındaki hoparlörleri temizlemek için en ideal yol budur. Uzun, ince hoparlör ızgarası boyunca birkaç kez hareket ettirerek hoparlörü aşağıdan yukarıya doğru hafifçe fırçalayın. Fırçayı hoparlörün ekseni boyunca sürüklemeyin. Telefonun alt kısmındaki hoparlör deliklerine aynı şekilde uygulama yapabilirsiniz.
 2. iPhone’unuzun altındaki hoparlör deliklerinde kir parçaları varsa, bunları çıkarmak için ince bir tahta çubuk veya plastik bir kürdanın keskin ucunu kullanabilirsiniz. Ucu minimum basınçla hareket ettirmeye gayret edin. Uygulayacağınız temizleme işlemi telefona doğru değil, yana ve ardından yukarı doğru yönlendirilmelidir.
 3. Ressamların kullandığı silgilerden veya hamur yapıştırıcılardan yararlanabilirsiniz. Küçük toplar haline getirdiğiniz hamuru, hoparlör deliklerine yavaşça bastırarak kirlerin yüzeye yapışmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Android kadar çok seçenek bulunmasa da, ses ile temizleme vaat eden uygulamaları da deneyebilirsiniz. Yükleyebileceğiniz seçenekler:
Telefon Hoparlör Temizleme
Telefon Hoparlör Temizleme

iPhone’nuzda ses sorunu yaşıyorsanız, genellikle sorun donanımdan değil, yazılımdan kaynaklanmaktadır. Kapatıp tekrar açarak sistemin yenilenmesini sağlayın. Diğer ipuçları için ise iPhone Ses Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır? ✔️ içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Ve unutmamanız gereken bir nokta! Bir iPhone’un herhangi bir parçasını, özellikle de suya dayanıklı olmayan ve 3,5 mm kulaklık jakına sahip IOS 7’den daha eski modelleri temizlerken asla sıvı veya basınçlı hava kullanmayın. Bu tür işlemlerin iPhone’larda hasara sebep olduğu bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.