Başlangıç Oyun Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Steam oyun iade etme, satın alacağı oyun hakkında detaylıca araştırma yapmayan, oyunu daha önce oynayan oyuncuların yorumlarını dikkate almayan kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Oyunu oynayabilmek için yapılan ödemenin, boşa gitmemesi adına böyle bir yönteme başvurulmaktadır.

steam oyun iade etme
steam oyun iade etme

İnsanlar, göze hoş gelen her türlü şeyi hemen elde etmek istemektedir. Görsel olarak gerekli memnuniyeti yaratan şeyin detayına inmeyi tercih etmemektir. O şeyi elde ettikten sonra ise detayları görülmekte ve pişmanlıklar yaşanmaktadır. Steam üzerinden oyun alırken de bu durum söz konusudur. Oyunun görseline ve birkaç tanıtım videosuna aldanan kişiler, hemen ödeme yaparak oyunu satın almaktadır. Kısa bir süre oynadıktan sonra da yeteri kadar tatmin olmadıklarını fark etmektedir. Bunun sonucunda da pişmanlıklar yaşanmakta, keşke satın almadan daha detaylı inceleseydim söylemleri ortaya çıkmaktadır. Steam, böyle durumlarda kullanıcılarını mağdur etmemek adına belirli kriterler çerçevesinde oyunların iade edilmesine imkân vermektedir. Bu imkânı değerlendirmek isteyen kullanıcılar Steam oyun iade etme işleminin nasıl yapılacağını araştırmaktadır.

Steam Oyun İade Etme Kriterleri

Steam üzerinden satın alınan oyunların iade edilebilmesi için çeşitli kriterlere uygun olması gerekmektedir. Belirlenen kriterlere uygun olan oyunların iade edilmesi ve sonrasında da ücretinin geri ödenmesi söz konusu olmaktadır. Satın alınan bir oyunun beğenilmemesi durumunda iade alınıyor olması, düşünenin aksine Steam platformunun faydasına olmaktadır. Oyuncuların memnuniyetini kazanmasını ve bu bağlamda da satışların artmasını sağlamaktadır.

Steam oyun iade etme kriterleri şunlardır:

 • Oyunun satın alınmasının üzerinden maksimum 14 gün geçmiş olmalıdır. 14 günlük süre zarfının aşılması durumunda oyunun iadesi gerçekleşmemektedir.
 • Oyun, maksimum olarak 2 saat oynanmış olmalıdır. İade talebinin gönderilmesi için tanımlanan 14 günlük süre boyunca oynanmamış olması gerekmektedir. Oynanan bir oyun hakkında 2 saatlik süre dilimi içerisinde yeterli fikir oluşacaktır. 2 saati geçen kullanımlar, oyundan memnun kalındığını göstermektedir.
 • Oyunun Steam üzerinden satın alınmış olması gerekmektedir. Steam oyunlarının satışını yapan çeşitli siteler bulunmaktadır. Bu siteler yardımıyla satın alınan oyunların iade edilmesi mümkün değildir.
steam oyunlarını iade etme
steam oyunlarını iade etme

Steam Oyun İade Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Steam oyunlarının iade edilebilmesi için öncelikle yukarıda belirtilen kriterlere uygun olması gerekmektedir. Kriterlere uygun olduğu belirlenen oyunların iadesi ve geri ödemesi yapılmaktadır. Bu kapsam içerisine giren oyunların iadesi aşağı belirtildiği şekilde yapılabilmektedir.

 • Steam internet sitesine giriniz.
 • Sağ üst kısımdaki “giriş” yazısına tıklayınız.
 • Ardından giriş yapınız.
 • Sonrasında ekranın üst kısmındaki “Destek” yazısına tıklayınız. Steam oyun iade etme işlemi Steam Destek sayfası üzerinden yapılmaktadır.
 • Ekrana gelen “Steam Destek” sayfasında “Son Ürünler” isimli bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümden iade etmek istediğiniz oyuna tıklayınız.
 • Açılan sayfada “Bu ürün ile ilgili yaşadığınız sorun nedir?” sorusu yer almaktadır. Sorunun altındaki “Oynayış veya teknik sorunlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Sonrasında ise “İade talebinde bulunmak istiyorum” seçeneğine tıklayınız.
 • Bir iade talep et” başlıklı bir bölüm açılacaktır. Bu bölümün altından bir iade yöntemi seçiniz. Dilerseniz Steam cüzdanına veya kredi kartına iade alabilirsiniz.
 • Sonrasında yeniden iade sebebini belirtmeniz gerekecektir. Olumlu sonuçlanması açısında inandırıcı bir sebep tercih etmeye çalışınız.
 • En sonunda ise “Talebi gönder” butonuna tıklayınız.

İlgini Çekebilir: Steam Popüler Simülasyon FPS Oyunları ve Sistem Gereksinimleri

Steam oyun iade etme işlemi esnasında iade yöntemi olarak Steam cüzdanının tercih edilmesinin önemli ölçüde etkisi olmaktadır. Steam, oyun iadelerinde belirlenen kriterlerin karşılanması durumunda çoğunlukla olumlu sonuç verse de Steam cüzdanı tercih edildiğinde olumlu sonuçlanma ihtimali daha da artmaktadır. Steam cüzdanına yapılan iade ödemeleri, daha sonra yeniden Steam oyunlarında kullanılacağı için platform üreticileri tarafından daha makul karşılanmaktadır. Gönderilen bir talebin olumlu veya olumsuz yönde sonuçlandığına dair bilgi mesajı e-posta adresine gönderilmektedir. Bu sebepten ötürü belirli aralıklarla e-posta adresinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Oyunun iadesi için gönderilen talebin olumlu sonuçlanması durumunda en geç 1 hafta içerisinde ücretin iadesi sağlanmaktadır.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!