NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?
Haber, Genel

NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek? ✔️ 2022

Son dönemde telefon, akıllı saat ve tablet gibi cihazların lansman toplantılarında dikkat çekilen bir özellik var: NFC. Söz konusu akıllı saatler olduğunda ise tanıtımlarda daha çok bu özelliğe yer verildiğini görmüş olmanız muhtemel. Peki NFC nedir?

NFC, cihazlar arasında kısa mesafeden veri alışverişini sağlayan, kısa menzilli yüksek frekanslı kablosuz bir iletişim teknolojisidir. NFC ile kullanıcılar güvenli işlemler gerçekleştirebilir, dijital içerik alışverişinde bulunabilir. Şu an üretilen neredeyse birçok cihaz NFC teknolojisi ile birlikte piyasaya sürülüyor. Örneğin, Çin’de ödemelerin büyük bir kısmı bu teknoloji sayesinde gerçekleşiyor.

NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?
NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?

NFC Nedir?

NFC Nedir? İngilizce, “Near Field Communication” kısaltması olan NFC’yi, “Yakın Alan İletişimi” olarak çevirebiliriz. NFC, minimum pil ve işlem gücü kullanırken, cihazınızın işlevselliğini artıran bir dizi avantaj sunar. Bir bağlantı başlatmak için ortalama 4-10 cm veya daha az mesafe gerektiren bir kablosuz teknolojidir.

Wi-Fi veya Bluetooth’tan farklı olarak, NFC etkileşimi son derece kısa bir menzille sınırlıdır. NFC’nin en güçlü yönlerinden biri, bağlantı kurmak için eşleştirme veya manuel bir giriş gerektirmemesidir. Bluetooth gibi eşleştirme veya Wi-Fi gibi bir parolaya ihtiyaç duymaz.

Akıllı telefonların yanı sıra bazen tabletlerde, hoparlörlerde, koleksiyonlarda ve hatta Nintendo Switch gibi oyun konsollarında NFC’yi bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra düşük güç çekişi sayesinde, iPhone gibi bazı cihazların acil durum senaryolarında aktif rol oynar. Telefonunuzun şarjı bitse bile NFC, erişim için yeterli gücü gönderebilir.

NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?
NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?

NFC Nedir? – Kullanım Alanları

Bluetooth’tan farklı olarak NFC’nin, verileri aktarmak için herhangi bir manuel eşleştirme gerektirmediğini belirtmiştik. Dolayısıyla menzil aralığına başka bir NFC cihazı girdiğinde, NFC bağlantısı otomatik olarak başlatılır. Menzil içindeyken, iki cihaz anında iletişim kurar ve kullanıcıya istemler gönderir. Bu nedenle kullanım alanları sürekli genişletilmektedir. Kullanımı en çok tercih edilen yerler:

Mobil Ödemelerde

Özellikle pandemiyle birlikte nakitsiz ödeme yöntemleri tercih edilmeye başlandı. Mobil ödemeler popüler bir işlem yöntemi haline geldi. Banka işbirliği ve çoğu modern akıllı telefonda yerleşik olarak bulunan teknolojiler sayesinde mobil ödeme yapmak güvenli, kolay ve rahattır. Bütün yapmanız gereken, akıllı telefonunuzu bir mağazadaki temassız okuyucunun yakınına getirmek ve ödemeyi onaylamak.

Apple Pay ile ödeme yapıyorsanız parmağınızı Touch ID işlevini barındıran Ana Ekran düğmesine yerleştirmeniz veya Face ID ile yüzünüzü taramak için Güç düğmesine iki kez basmanız yeterlidir. Ayrıca mobil ödemelerinizi benzer şekilde Google Pay ve Samsung Pay ile de yapabilirsiniz.

Sağlık Hizmetlerinde

Hasta istatistiklerinin izlenmesinde ve hasta bakım yönetiminde NFC kullanılmaktadır. NFC özellikli bileklikler hastaların yaşamsal belirtilerini izlemek için yapılandırılabildiğinden, bileklikten alınan veriler doktora yönlendirilebilir. Hastane ortamında NFC, sağlık personelinin insanların nerede olduğunu ve kimin ne yaptığını takip etmesine olanak tanır.

NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?
NFC Nedir? NFC Özelliği Nedir? NFC Ne Demek?

Oyunlarda

Özellikle Nintendo bu teknolojiyi kullanıyor. Fiziksel oyuncakları video oyunlarına bağlamak için yardımcı bir roldedir. Oyuncakların içerisinde bulunan NFC çiplerden birini bir Nintendo Switch veya 3DS’nin yanına getirirseniz, belirli bir oyun için size otomatik olarak ek karakterler, seviyeler veya bonus öğeler verir.

Taşıma

Hong Kong, Singapur ve Londra dahil olmak üzere birçok şehirde toplu taşıma kartlarında NFC teknolojisinden yararlanılmaktadır. NFC nedir sorusunun sürdürülebilirlik anlamındaki cevabı olarak görülebilir. Bazı sistemler, Google Pay gibi ödeme uygulamalarıyla bile uyumludur, bu nedenle kartı yanınızda taşımanıza gerek kalmaz. Ayrıca 2012 yılında, Japan Airlines, yolcuların kağıt biniş kartları yerine, biniş kapılarından geçmek için standart NFC telefonlarına dokunmalarına izin veren dünya çapındaki ilk ticari havayolu oldu.

Akıllı Ev Uygulamalarında

Google Play Home Assistant ve Apple’ın HomeKit kategorisi dahil olmak üzere birkaç akıllı ev platformu NFC’yi destekliyor. Hem Android hem de iOS’taki uygulamaları kullanarak, cihazları veya otomasyonu kontrol etmek için kullanıma hazır NFC işlevini yapılandırabilirsiniz.

NFC Nedir? – Nasıl Aktif Hale Getirilir?

NFC nedir? sorusunun ardından merak edilen diğer soru NFC’yi nasıl açabilirim? İzlemeniz gereken adımlar:

  • Adım 1: Ayarlar’a gidiniz.
  • Adım 2: Bağlantılar kısmına basınız.
  • Adım 3: NFC’yi aktif hale getiriniz.

Eğer NFC özellikli bir telefon arıyorsanız, diğer içeriklerimiz sizlere yardımcı olacaktır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.