Macbook Air ve Pro Batarya, Şarj, Type-C Monitör

Macbook sürekli şarja takılı olarak kullanıldığında işletim sistemi, yapay zeka ile birleşerek bataryayı koruyabiliyor. MagSafe ile sürekli şarja bağlı olarak kullanılan Macbook’larda pil sürekli şarj edilmiyor. Günlük kullanılan bilgisayarın hangi aralıklarla şarja bağlandığı, hangi aralıklarla şarjdan çekildiği yapay zeka yardımı ile analiz ediliyor. Böylece bilgisayar bir süre sonra sizin günlük rutininizi anlıyor ve buna göre adaptörden güç çekiyor ya da çekmiyor.

Eğer her gün Macbook Pro ya da Air bilgisayarınızı MagSafe ile şarja takıyorsanız bu döngü yapay zeka tarafından takip ediliyor. Şarjınız %100 olduğunda eğer evde çalışmaya devam edecekseniz günlük rutininize göre bu anlaşılıyor ve bataryanız %80 seviyesine kadar şarj almıyor. Böylece pil sağlığı korunmuş oluyor. Eğer pil seviyeniz %80 ve altında ise şarj tekrar %100’e kadar devam ediyor.

macbook batarya şarj

Macbook Pro ve Air gibi bataryalı bilgisayarlarda type-C ile harici ekran ve şarj ilişkisi

Macbook ve harici ekran kullanıyorsanız, ekranı type-c ile bağladıysanız bilgisayarınız sürekli şarj alacaktır. MagSafe içerisindeki PD (power delivery – güç dağıtım) teknolojisi ile şarj süresi takip edilebiliyorken type-c ile harici ekran bağladığınızda bu takip edilemiyor. Yani, Macbook Pro ya da Air gibi bataryalı bilgisayarlarınızı harici ekrana type-c portundan bağladığınızda sürekli güç çekmeye devam ediyor.

Bilgisayarınızı sürekli harici ekrana bağlayarak kullanıyorsanız HTMI ile bağlantı yapmayı düşünebilirsiniz. Böylece bilgisayarınız sürekli olarak şarj almayacaktır. Eğer kablolu fare ve klavye kullanıyorsanız bir dock almanızı öneririz. Type-C to USB gibi çözümler de mevcuttur. Dock alarak daha fazla port ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Macbook batarya (pil) sağlığı

Macbook sürekli şarjda kullanılırsa bataryanın ömrü kısalabilir. Yeni Macbook’larda ve MacOS sürümlerinde, yapay zekanın da yardımı ile batarya sağlığını korumak için pek çok özellik bulunur. Bunlardan biri de iyileştirilmiş pil şarjı özelliğidir. Bu özelliği açtığınızda, Macbook’unuzu MagSafe ile şarj ederseniz düzenli olarak bilgisayarı şarja takma döngünüz analiz edilir ve buna göre bilgisayarınız otomatik olarak şarj edilir ya da bekletilir. Böylece pil sürekli %99 ve %100 arasında kalmaz. %80 seviyelerine kadar düşer ve tekrar şarj olur.

Bataryalı cihazların sürekli şarj alması ya da uzun süre şarjsız kalması son derece zararlıdır. Pil sağlığını korumak için pili boşalmaya yakın doldurmalı, dolduğunda da güç adaptöründen ayırmalıyız. Böylece pil performansından daha uzun süreler faydalanabiliriz.

Macbook pil sağlığı nasıl korunur?

Eğer Macbook bataryasından uzun sürede verim almak isteniyorsa orijinal MagSafe şarj aleti kullanmak gerekir. Ayrıca pil sürekli %100’de şarj edilmelidir. Diğer yandan Macbook’lar uzun süre boş batarya ile bekletilmemelidir.

Macbook Pil Devir Sayısı

macbook pil devir sayısı

Pil devir sayısı 0-100 arası tam dolumu temsil eder. Yani her bir bataryanın tam boşalıp tam dolması 1 devir sayısı olarak sayılır. Eğer bilgisayarınızı %80’den %100’e 1 kere şarj ederseniz ve bunu 5 kere tekrar ederseniz, her bir 20 toplanır ve sonuçta 100 olmuş olur. 100’e ulaştığında ise pil devri 1 artar.

Bu bilgiler ışığında Macbook aygıtınızın pil sağlığını daha uzun süreler koruyabilirsiniz.

Benzer sorgular: Macbook nasıl şarj edilir, Macbook pil sağlığı, Macbook Pro pil ve batarya kullanımı, Macbook Air pil ve batarya kullanımı

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın