KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? KYK Yurt Başvuru
Genel

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? KYK Yurt Başvuru

KYK Yurt başvurusu nasıl yapılır sorusu, üniversiteye yeni başlayan veya mevcut üniversite öğrencisi olup devlet yurdunda yer almak isteyen öğrencilerin araştırdığı soruların başında gelmektedir. Devlet yurtlarının hepsi KYK çatısı altında toplanmakta ve atamalar bu kurum üzerinden yapılmaktadır. Dolayısıyla KYK yurtlarında kalabilmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Bizler de bu içeriğimizde tüm öğrenciler için KYK Yurt başvurusu nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırmaya çalışacağız.

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? KYK Yurt Başvuru
KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır? KYK Yurt Başvuru

KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurt başvurusu nasıl yapılır diye soruyorsanız ve bu işlemi yapamayacağınızdan endişeleniyorsanız, rahatlamanızda fayda var. Çünkü yurt başvuru işlemi, diğer devlet işlerine göre çok daha kolay bir şekilde halledilebilmektedir. KYK tarafından belirtilmiş olan tarihler içerisinde E-Devlet üzerinden aşağıdaki adımları uygulayarak yurt başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 • E-Devlet platformuna kendi T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt Başvurusu sayfasına girin.
 • Başvuru bilgileriniz sizin ile eşleşiyorsa, diğer bilgileri doldurun ve ilerleyin.
 • Uzun süreli alınmış olan HES kodunuzu yazı ve bir sonraki sayfaya geçin.
 • Kimlik bilgilerinizi onaylayın ve boş alanları doldurarak sayfayı kaydedin.
 • Öğrenim bilgilerinizi kontrol ederek onaylayın.
 • Bilgilendirme mesajını detaylı bir şekilde inceleyin, kurallar hakkında bilgi edinin.
 • Adres bilgilerinizi kontrol edin ve güncelliğini yitirmişse yeniden doldurarak gönderin.
 • Özel bir durumunuz varsa mevcut sayfa içerisinde belirtin.
 • Ailenize dair bilgileri kontrol edin ve eksikleri tamamlayarak sayfayı kaydedin.
 • Son olarak yaptığınız işlemlerde herhangi bir hata olup olmadığını inceleyerek onaya gönderin.
KYK Yurt Başvuru Tarihleri - KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?
KYK Yurt Başvuru Tarihleri – KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu işlemleri yaptıktan sonra KYK Yurt başvurunuz alınacak ve en kısa süre içerisinde işleme konacaktır. Diğer adaylar ile karşılaştırılmanız yapılınca eğer uygun görülürseniz okulunuza en yakın ve kontenjanı mevcut olan yurda kaydınız gerçekleştirilecektir. Bundan sonra ödeme yapmanız ve fiziksel olarak kayıt işlemlerini tamamlamaya gitmeniz gerekmektedir.

KYK Yurt Başvuru Tarihleri – KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurtlarında kalmak istiyorsanız, ÖSYM lisans yerleştirme sonuçları açıklandıktan hemen sonra E-Devlet üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak bir PTT bayisine giderek E-Devlet şifresi talebinde bulunabilirsiniz. Eğer hesabınız mevcutsa, Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfası üzerinden hızlı bir şekilde başvurunuzu yapabilmeniz mümkündür.

2021 yılı için KYK Yurt yerleştirme sonuçları açıklandı. Bu yüzden yeni bir yurt başvurusu yapabilmek için bir sonraki eğitim öğretim dönemini beklemeniz gerekiyor. Yıllık olarak yapılan yurt başvuruları genellikle mevcut senenin Ağustos ve Eylül aylarında açılmaktadır. KYK web sitesini yakından takip ederek başvurular hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

KYK Yurt Ücretleri Ne Kadardır?

KYK Yurt ücretleri, diğer barınma alternatiflerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Devlet tarafından sunulan bir hizmet olduğu ve barınma ihtiyacı duyan öğrencilere fırsat tanındığı için, bu hizmete yüklü miktarlarda ödeme yapmanız gerekmez. KYK yurtlarında kalabilmek için öncelikle ilk giriş ücretini ödemeli ve daha sonrasında kaldığınız süre kadar aylık ödemeler yapmalısınız.

 • KYK İlk yerleşme bedeli – 376TL ile 820TL aralığında
 • KYK Aylık ödeme bedeli – 230TL ile 390TL aralığında

Atanmış olduğunuz yurda göre fiyat politikası değişiklikler gösterebilmektedir. Bunu etkileyen faktörler ise konum, kalite, odaların boyutu gibi etkenlerdir. Fakat aradaki ücretler görüldüğü üzere çok fazla değildir. Ayrıca yurt parasını karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız burs başvurusunda bulunabilir ve buradan gelecek olan ücreti aylık ödemeler için kullanabilirsiniz. Bunun yanında tüm yurtlardaki yemek hizmetlerinin ek ücrete tabii tutulduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

KYK Yedek Sıra Ne Demektir?

Eğer yurt başvurunuzu yaptıysanız ve sonuç olarak yedek sırada gözüküyorsanız, bir süreliğine beklemeniz gerekecektir. Yedek listesinde belirtilen sıranız, sizin önünüzde kaç kişinin yurda giremediğini göstermektedir. Eğer mevcut yurtlarda kontenjan açılırsa, sizin sıranıza kadar yerleştirme yapılacak ve en son size gelecektir. Bu noktada KYK sizi sürekli olarak bilgilendirecek ve sıranızın gelmesi halinde kayıt için atandığınız yurda davet edecektir. Bu süreçte başka bir barınma bulmanız gerekir ve beklemenizin ne zaman sona ereceği tam olarak bilinmemektedir. Eğer daha önce bir devlet yurdunda kaldıysanız, tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde KYK Yurt başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilmiş ve diğer detaylar hakkında fikir sahibi olmuşsunuzdur. Daha fazla bilgi için KYK resmî web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca KYK Yapılandırma Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.