Kızılötesi Filtre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kızılötesi filtre nedir? Çeşitleri nelerdir? Kızılötesi fotoğraf çekimlerinde oldukça yaygın kullanılan kızılötesi filtre, fotoğrafçıların en yaygın kullandığı aksesuarlardandır. Kızılötesi fotoğraf çekimi yapanlar için birçok yöntem vardır ve bu yöntemlerin hepsinde kızılötesi filtreye ihtiyaç duyarlar.

Kızılötesi Filtre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Kızılötesi Filtre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kızılötesi Filtre Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Normal fotoğraf makineleri kızılötesi fotoğraf çekemezler. Kızılötesi fotoğraf çekmek için özel aksesuar ve filtreler gereklidir. Bu amaçla kullanılan kızılötesi filtre aksesuarları sayesinde bu çekimler yapılabilmektedir.

Kızılötesi Filtre Çeşitleri

Kızılötesi fotoğraf çekimi için kullanılan filtreler 590 nm’den başlayıp 950 nm boyuna kadar uzarlar. Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen filtre marka ve modellerinden olan hoya r1, y2 pro filtre aksesuarı özellikle bulutlu ve mavi gökyüzü çekimlerinde kaliteli bir kontrast sağlarlar. Kızılötesi çekimler yapılırken mesafeli nesneler için sıklıkla kullanılan modeldir.

Diğer bir filtre çeşidi ise hoya infrared r72 82mm filtre çeşididir. Bu filtre özellikle termal özellikli çekimler için uygundur. Bu filtreyle yapılan çekimlerde yeşil renkler beyaza yakın bir renk alacak, su yüzeyi ise siyaha yakın bir tonda görünecektir. Dışı camlı ve ışığı yansıtan nesnelerin çekiminde ise ilginç bir görünüm elde edilecektir.

Kızılötesi Filtre Modelleri

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz modellerin haricinde kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilen diğer bir model de hoya hmc 25 a red filter 67mm filtre modelidir. Daha çok siyah ve beyaz fotoğraf çekimi için tasarlanmış olsa da renkli filtreler kullanılarak renkli çekimlerde yapmaya uygundur. Bu filtre sayesinde çekim yaparken parlama ve gölgelenmeler en aza indirilir.

Tercih edilen bir diğer model ise hoya kızılötesi filtre modelidir. Bu filtre modeli sayesinde çekilen kızılötesi fotoğraflar daha net ve kaliteli olacaktır. Bu model sayesinde canlı karakterlerin çekiminde pürüzsüz ve daha soft görüntüler elde edilebilir.

Kızılötesi filtre konusu ile ilgili görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın