GPT-4 Yayınlandı! Chat GPT-4 ve Diğer Teknolojiler Neye Evrildi?

OpenAI tarafından geliştirilen ve önceki 3 serisi büyük ses getiren yapay zeka GTP, dördüncü versiyonu ile karşımızda. Özellikle Chat GPT ile yapay zeka dünyasında büyük işler başaran Open AI, GTP-4 ile kendi yükselttiği çıtayı biraz daha yukarı seviyeler aldı.

GPT-4 ile gelen yenilikler neler?

GTP-3 ve önceki sürümlerde kullanılan dataset ile günümüzde kullanılan dataset daha farklı. Özellikle son zamanlarda kullanıcılardan alınan sorulara yanıt vererek daha fazla gelişen GTP-3 artık yerini GPT-4’e bırakıyor.

Chat GTP ile elde edilen bilgiler yeni yapay zekanın sadece bir bölümünü oluşturuyor. Open AI ekibi sıkı çalışma ile GPT-4’e oldukça tatmin edici özellikler eklemiş.

Yaratıcılık, Görsel giriş ve daha uzun bağlam olarak üç ana dalda inceleyebileceğimiz bu yeniliklere yakından bakalım:

Yaratıcılık:

GPT-4, her zamankinden daha yaratıcı ve işbirlikçi. Şarkı besteleme, senaryo yazma veya bir kullanıcının yazma stilini öğrenme gibi yaratıcı ve teknik yazma görevlerinde kullanıcılarla birlikte oluşturabilir, düzenleyebilir ve yineleyebilir.

Örnek Giriş:

Külkedisi'nin olay örgüsünü, her kelimenin A'dan Z'ye alfabedeki bir sonraki harfle, herhangi bir harfi tekrar etmeden başlaması gereken bir cümleyle açıklayın.

Örnek Çıktı:

Hevesle yaşayan güzel bir Külkedisi sonunda mutluluğa kavuşur; kıskanç akrabalara ilham veren aşk, zengin prensi sihirli bir şekilde besler; sessizce kurtarır, terlik zafer kazanır, çok harika bir şekilde birleşir, xenial gençliği şevkle.

Görsel giriş:

GPT-4, görüntüleri girdi olarak kabul edebilir ve alt yazılar, sınıflandırmalar ve analizler oluşturabilir.

Örnek Giriş:

Bu malzemelerle ne yapabilirim? (Yukarıdaki görsel ile birlikte soruluyor)

Çıktı:

Bu malzemelerle yapabilecekleriniz için birçok seçenek var! Bazı olasılıklar şunları içerir:
  • Krep veya waffle
  • Krep
  • Fransız usulü tost
  • Omlet veya frittata
  • Kiş
  • Muhallebi veya puding
  • Kek veya kekler
  • Muffin veya ekmek – Kurabiye veya bisküvi
Bunlar sadece birkaç örnek, ancak olasılıklar sonsuzdur!

Yukarıdaki cevapta görüldüğü gibi oldukça tatmin edici doğrulukta yanıtlar var.

Daha uzun bağlam:

GPT-4, 25.000’den fazla metin kelimesini işleme kapasitesine sahip olup, uzun biçimli içerik oluşturma, genişletilmiş konuşmalar ve belge arama ve analizi gibi kullanım durumlarına izin verir.

Giriş:

[Metin kaynağı: https://en.wikipedia.org/wiki/Rihanna] Super Bowl performansını ve onu özel yapan şeyi açıklayın.

Çıktı:

Rihanna'nın Super Bowl LVII devre arası performansı birkaç nedenden dolayı özeldi. Birincisi, beş yılı aşkın bir süredir ilk canlı performansına işaret ediyordu ve ilk kez Super Bowl devre arası şovunun başrolünü oynuyordu. Ayrıca hamileyken Super Bowl'da performans sergileyen ilk kişi olarak tarih yazdı. Gösterinin kendisi eleştirmenlerce beğenildi ve birçok kişi onun yüksek enerjili performansını ve etkileyici vokallerini övdü. Aynı zamanda büyük bir izleyici kitlesi toplayarak tarihin en çok izlenen ikinci devre arası programı oldu.

GTP-4 ile pek çok yenilik geliyor. Bu yenilikler daha derin öğrenme ve daha detaylı hesaplamalar yapmaya dayalı. Örneğin GPT-4 ile girilen birkaç sınavdan 90 ve 99 puan alınmış. Aynı sınavlara giren Chat GPT, ilgili sınavlardan 10 ve 31 puan alabiliyor. Aradaki fark sizce de oldukça tatmin edici değil mi?

GPT-4 ile neler yapılabilir?

GTP-4 gelişmiş muhakeme yetenekleri ile ChatGPT’yi geride bırakır. Girilen soruları daha net anlar ve daha komplike yapıları daha kısa şekilde yanıtlayabilir.

GPT-4 ile yapılan bir konuşmada gönderilen görselin ne olduğu anlaşılabiliyor. Bu görselde değişiklikler yapılabiliyor. Ya da tarife göre sıfırdan yeni görseller oluşturulabiliyor. Aynı şekilde bu konuşma içerisindeki metinler yorumlanabiliyor. Bunu yapmak hiç de kolay değil. Fakat GPT-4 bunu yapacak düzeyde bir versiyon olmuş.

ChatGPT ile yapılan giriş:

Andrew 11:00 - 15:00 arası, Joanne öğlen 14:00 - 14:00 ve ardından 15:30 - 17:00 arası boş. Hannah öğlen yarım saat, ardından 16:00 - 18:00 arası müsaittir. Andrew, Hannah ve Joanne için 30 dakikalık bir toplantının başlangıç ​​saatleri için bazı seçenekler nelerdir?

Bu giriş ChatGPT ile şu şekilde yanıtlanıyor:

Uygunluk durumlarının bir listesi: - Andrew: 11:00 - 15:00 - Joanne: öğlen - 14:00 ve 15:30 - 17:00 - Hannah: öğlen - 12:30 ve 16:00 - 18:00 müsaitlik durumuna göre, 16:00 ile 16:30 saatleri arasında üçünün de mevcut olduğu 30 dakikalık bir pencere vardır. Bu nedenle, toplantı saat 16:00'da planlanabilir.

Aynı girişi GPT-4’e yapıyoruz ve çıktı şu şekilde oluyor:

Andrew: 11:00 - 15:00 Joanne: 12:00 - 14:00, 15:30 - 17:00 Hannah: 12:00 - 12:30, 16:00 - 18:00 30 dakikalık bir toplantı için ortak kullanım: 12:00 - 12 :30 pm
Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın