Google AdSense Kazançlarınızı Nasıl Artırırsınız (7 Kolay İpucu)

AdSense gelirinizi en üst düzeye çıkarmak istiyor musunuz? O zaman doğru yere geldiniz.

google adsense gelir arttırma
google adsense gelir arttırma

Web sitenizden AdSense ile  para kazanmak, çevrimiçi para kazanmanın en kolay yoludur. Yeterli emek ile AdSense’ten elde ettiğiniz kazancı kolayca artırabilirsiniz.

Bu makalede, kolay ipuçlarını kullanarak Google AdSense kazançlarınızı nasıl artıracağınızı göstereceğiz.

Hadi başlayalım…

Google AdSense Kazançlarını Artırma İpuçları

Google Adsense kazançlarınızı arttırmak için daha önce teorik bilgilere yer verdiğimiz bir içerik daha yayınlamıştık. O içeriğe şuradan ulaşabilirsiniz: Adsense Gelir Arttırma

1. Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun

Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun
Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturun

Daha fazla tıklama almanın ve gelirinizi artırmanın en iyi yolu, ziyaretçileriniz için değerli içerikler oluşturmaktır. Trafik oluşturarak, tıklama alma şansınızı artırıyorsunuz. Ve insanları çekerek, siteniz reklamverenler için çekici hale geliyor. Bu sayede daha çok reklam gösterimi yaparak daha çok reklam tıklaması elde ediyorsunuz. Bu da sitenizin daha çok Adsense kazancı elde etmesini sağlıyor.

Bu noktada, nasıl harika içerikler yaratabileceğinizi sorabilirsiniz. Başlamak için basit bir yöntem; sitenize zaten trafik çeken içeriklere bakın. Çeşitli analiz araçları ile bunu anlamak mümkün. Mesela Google Analytics!

2. Siteniz İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun

Siteniz İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun
Siteniz İçin Doğru Anahtar Kelimeleri Bulun

İlgi çekici içerik bulmanın yanı sıra, insanların web sitenizi bulmak için kullandıkları anahtar kelimelere de bakmalısınız . Sitenizi arama motorları veya SEO için optimize ederek organik trafiğinizi kolayca artırabilirsiniz.

Daha fazla trafik, daha fazla tıklama anlamına gelir ve bu da Google AdSense kazançlarında artışa neden olur. İnsanların web sitenize bakmak için kullandıkları anahtar kelimeleri bulmak için Semrush ve Ahrefs gibi araçların raporlarını kullanabilirsiniz.

Raporla ilgili en iyi şey, her bir arama teriminin tıklama sayısı, gösterim sayısı, TO ve ortalama konumu hakkında veri alabiliyor olmanızdır. Bu veriler sayesinde pek çok çıkarım yapabilir ve içeriğinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

semrush
semrush

Bu veriler, web sitenizi benzer anahtar kelimeler için optimize etmek istediğinizde kullanabilmeniz sebebiyle son derece değerlidir. Ayrıca oluşturabileceğiniz ve sıralayabileceğiniz içerik konularını bulmanıza da yardımcı olur.

Raporu kullanmanın ek bir yararı da, AdSense aracılığıyla kazancınızı artırmak için hangi tür anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini görebilmenizdir.

Örneğin, reklamverenler, bir satış veya dönüşümle sonuçlanan arama terimleri olan işlemsel anahtar kelimelerle ilgilenecektir. Böylece Search Console raporu yardımıyla web sitenize hangi anahtar kelimeleri ekleyeceğinizi ve hangilerini optimize edeceğinizi görebilirsiniz.

3. İnsanların Web Sitenizi Ne Kadar Kaydırdığını Öğrenin

Reklam yerleşimi söz konusu olduğunda, genel kural, reklamlarınızı web sitenizin yüksek oranda görünür bir alanına, ziyaretçilerinizin daha fazla dikkat ettiği ve tıklamaları çekecek şekilde yerleştirmektir.

hotjar
hotjar

Peki reklamlarınızı nereye yerleştireceğinizi nasıl bilebilirsiniz?

Bunu bulmanın basit bir yolu, insanların blog yazılarınızı ne kadar kaydırdığını kontrol etmektir. Reklamlarınızı ziyaretçilerinizin kaydırmadığı bir yere yerleştirirseniz, tıklama almazsınız ve sonuç olarak gelir kaybedersiniz.

4. Reklam Yerleştirme En İyi Uygulamalarını Takip Edin

Bir WordPress blogu işletiyorsanız, aşağıda kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için denemeye değer birkaç yerleşim taktiği verilmiştir:

ad inserter
ad inserter

Ana Sayfa :

 • Tıklama oranını (TO) artırmak için Google , ana sayfanızın ekranının üst kısmında ve ana gezinme çubuğunun altında 728×90 büyük şerit  resim reklam birimi kullanmanızı önerir.
 • Sayfa uzunluğuna bağlı olarak, ana sayfanın ortasında veya sonunda aynı boyutta (728×90) dikey bir reklam birimi de kullanabilirsiniz.
 •  Kenar çubuğunuzda 160×600 genişliğinde dikey  veya  300×250 orta boy dikdörtgen gibi farklı reklam birimlerini test  edin

Blog sayfası :

 • Makalenizin başına  336×280 büyük dikdörtgen  reklam birimi yerleştirin
 • Gönderinizin sonunda, yorumlar bölümünden önce benzer bir reklam birimi kullanın
 • Ana sayfaya benzer şekilde, kenar çubuğunuza bir gökdelen veya orta boy dikdörtgen reklam birimi yerleştirin

5. Reklam Yerleşimlerinizi A/B Testi

Ayrıca, reklam yerleşimlerine yönelik bu en iyi uygulamalardan hangilerinin web sitenizde işe yaradığını görmek için A/B testi çalıştırabilirsiniz.

adsense ab testi
adsense ab testi

Testlerden elde edilen sonuçlara dayanarak, Google AdSense kazancınızı artıran alanları belirleyebilirsiniz.

6. Reklam Stilleri için En İyi Uygulama Yöntemlerini Öğrenin

AdSense kazancınızı artırmak için, reklamlarınızın stili ve boyutu, ziyaretçilerinizin fark edip tıklayacağı reklamlar ile hemen atlayacakları reklamlar arasındaki fark anlamına gelebilir.

Doğru reklam stillerini seçerken amacınız onları daha görünür kılmak ve reklam körlüğünü azaltmak olmalıdır.

En iyi sonuçları elde etmek için Google, reklam metniniz ve sitenizde zaten mevcut olan bağlantılar için renkler kullanmanızı önerir.

Reklam stilleri oluşturmaya gelince, tıklamaları artırdığı kanıtlanmış üç popüler teknik vardır.

 • Karışım : Reklam birimleriniz için kenarlıklar ve arka plan için sayfanızınkiyle aynı rengi kullanın
 • Tamamlama : Sitenizde zaten mevcut olan ancak reklamların yerleştirildiği yerdeki arka plan ve kenarlıklarla tam olarak eşleşmeyen renkleri kullanın
 • Kontrast : Reklam birimleriniz için sitenizin arka planında öne çıkan renkleri seçin

7. Bir Eklentiyle Reklamları Yönetin

AdSense reklamlarınızın kolay yönetimi için  Ad Inserter gibi bir reklam yönetimi eklentisi kullanabilirsiniz . Ad Inserter ile reklamlarınızı doğru yere hızlı ve kolay bir şekilde yerleştirebilirsiniz.

Ayrıca, reklam grupları oluşturarak reklamları birlikte gruplayabilir ve kenar çubuklarına ve gönderilere ekleyebilirsiniz. Ad Inserter’ın kullanışlı özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Son kullanma tarihi : Reklamlarınız için bir son kullanma tarihi belirleyin
 • Reklam rotasyonu : Reklam gruplarınız için sayfa içi, zamanlı rotasyona sahip olabilirsiniz
 • Adblocker mesajı : Reklam engelleme yazılımı olup olmadığını kontrol eder ve devre dışı bırakmak için bir mesaj görüntüler

Bu kadar!

Bu yayında listelediğimiz ipuçlarını kullanarak, web sitenizin trafiğini kolayca artırabilir ve AdSense aracılığıyla gelirinizi hızla artırabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın