Başlangıç Haber Giyilebilir Cihazlara Özel Snapdragon Wear 5100 İşlemci Ortaya Çıktı

Giyilebilir Cihazlara Özel Snapdragon Wear 5100 İşlemci Ortaya Çıktı

0

Geçen yıl Qualcomm, giyilebilir cihazlar için Snapdragon Wear 4100 işlemcisini piyasaya sürmüştü. Şimdi de Qualcomm Snapdragon Wear 5100 olarak adlandırılması muhtemel halefini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Qualcomm’un Code Aurora adlı forumunda ortaya çıkan bilgilere göre, yeni işlemci “LAW.UM.2.0-00700-SW5100.00” kodu ile sızdırıldı. Buradaki “SW5100”, Snapdragon Wear 5100 ismine atıfta bulunuyor. Kodun başında yer alan “LAW” ise, “Linux Android Wear” anlamına geliyor. Android Wear, artık Wear OS olarak bilinen işletim sistemidir.

Yeni çipin, ARM Cortex-A73 çekirdekli dört çekirdekli bir işlemciyle gelmesi bekleniyor. Snapdragon 4100, dört çekirdekli ARM Cortex-A53 yapılandırmasıyla birlikte gelmişti.

Android 10 ve Android 11 tabanlı olduğu da sızan bilgiler arasında.

Birkaç gün önce şirket, Qualcomm’un yaklaşmakta olan Wear OS cihazlarının merkezinde olmasını amaçlayan Giyilebilir Ekosistem Hızlandırıcı programını da duyurdu.

Artık pek çok akıllı telefon üreticisi yavaş yavaş kendi çiplerini tasarlıyor. Google ve Tensor bunun son örnekleri olmuştu. Qualcomm’un da pazarda baskın bir rol üstlenmek için kolları sıvadığını görüyoruz.

Mobil işlemci devi Qualcomm, son dönemde birbiri ardına yeni hamlelerde bulunuyor. Akıllı saatler, akıllı bileklikler ve giyilebilir teknolojik cihazlar için yeni işlemcisini çok yakında tanıtacak. Snapdragon Wear 5100 donanımının farklı bir isimle gelmesi de muhtemel.

ARM Cortex-A73 çekirdeklerini kullanarak ve büyük bir ihtimalle pil ömrünü de artırarak performansını maksimum seviyeye getirmiş durumda diyebiliriz. İşlemcinin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil.

Snapdragon Wear 3100’den sonra çıkan Wear 4100 ve 4100 Plus’ta pil ömrü yüzde 25 oranında artmıştı. Yeni çıkacak olan Wear 5100 işlemciden daha iyi bir performans bekleniyor.

Snapdragon Wear 5100 işlemcisini kullanacak olan akıllı saatlerin, yeni akıllı saat işletim sistemi Wear OS 3 için en yüksek performansı sunacağı tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!