Facebook Önbellek Temizleme

Facebook önbellek temizleme nasıl yapılır? Facebook uygulaması cep telefonunda günden güne hafıza artmasına sebep olurken önbellek temizleme işlemi ile ilk kurulduğu zamandaki hafıza boyutuna gelmektedir.

Facebook Önbellek Temizleme

Facebook uygulaması gün geçtikçe tüm cep telefonlarına girmektedir. Tüm uygulamalarda olduğu gibi bu uygulamada cihaz belleğinde gün geçtikçe kapladığı alanı arttırmaktadır. Facebook önbellek temizleme işlemi ile uygulamanın kullandığı alan ilk günkü boyutuna gelmektedir. Bu işlem ile telefon hafızasında gereksiz yer kaplayan uygulama bilgileri silinmekte, uygulama ve telefon daha hızlı hale gelmektedir.

Bu işlem ile uygulama içerisinde kullanılan bilgiler aynı kalırken, hafızada gereksiz şişmeler önlenmektedir. Bu işlem ise oldukça basit adımlar ile gerçekleşmektedir. Önbellek temizleme işlemi sayesinde daha fazla alan açabilirsiniz.

Facebook Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Oldukça basit olan önbellek temizleme işlemi birkaç adım ile yapılabilmektedir. Önbellek temizleme yolu olarak kullanılan yöntem ise şu şekilde yapılmaktadır.

  • Cihazınızdan uygulamayı açın.
  • Daha sonra sağ üstte bulunan 3 çizgi şeklindeki menü butonuna tıklayın.
  • Açılan pencerede Yardım ve Ayarlar sekmesi çıkacak.
  • Bu pencerede Uygulama Ayarları butonuna tıklayın.
  • Çıkan pencerede en altta bulunan Telefonun Tarama Verilerini Temizle butonuna tıklayın
  • Onay kutusunda bulunan Tamam düğmesine dokunun.

Tüm bu işlemler sayesinde telefonunuzda bulunan Facebook uygulamasının önbellek silme işlemi tamamlanmış olmaktadır. Telefonunuzda daha fazla yer açmak için bu işlemin belirli aralıklar ile yapılmasında fayda vardır.

Ios ve Android Önbellek Temizleme

Her iki işletim sisteminde uygulanan Facebook önbellek boşaltma işlemi aynıdır. Ancak uygulama içerisinde önbellek temizleme işlemini bulamadıysanız veya yapamadıysanız, cihazın uygulamalar bölümünden Facebook uygulamasını seçerek burada bulunan önbelleği boşalt seçeneği ile aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzda gereksiz yer kaplama olmazken daha hızlı bir uygulama ve cihaz kullanabileceksiniz.

Önbellekte genel olarak uygulamalarda kullanılan arama, web site geçmişi gibi konular depolanmakta ve kullanıcı için önemli olmayan durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle önbellek temizleme işlemi uygulama ayarlarınızda herhangi bir değişikliğe yol açmamaktadır. Belirli aralıklarla yapılmasında fayda vardır. Bu nedenle Facebook önbellek boşaltma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Önbellek temizleme konusu ile ilgili bizlere soru ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın