En iyi WordPress Soru Cevap Eklentileri
WordPress Eklentileri

En iyi WordPress Soru Cevap Eklentileri

Web siteniz için en iyi WordPress soru cevap eklentileri ile fark yaratabilirsiniz. Sitenize ekleyeceğiniz soru cevap bölümü sayesinde hem içerik paylaşımı hem de bilgi paylaşımı ve etkileşim sağlanır. Ziyaretçilerin daha aktif olması için fırsat tanınır. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok eklenti vardır. Sizin için bu eklentileri, özelliklerini ve avantajları ile dezavantajlarını derledik.

En iyi WordPress Soru Cevap Eklentileri
En iyi WordPress Soru Cevap Eklentileri

En iyi WordPress Soru Cevap Eklentileri;

Sitenizi ziyaret eden kişiler ile içeriğiniz arasında köprü oluşturmak interaktif yapmanın en iyi yollarından biridir. Bu köprü sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenizle etkileşime geçmiş olur. Etkileşim oranı yüksek olan sitelerin daha iyi SEO skoruna sahip olduğunu bu konuda yapılan araştırmalar da desteklemektedir.

1. Sabai Discuss

Şu anda WordPress sitelerinde en çok kullanılan ve memnuniyet oranı en yüksek olan soru cevap eklentisidir diyebiliriz. Bu eklentide kullanıcı izinlerini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Sadece soru cevap değil oylama ve şikayet özelliği de bulunuyor. Yorum ya da cevaplara fotoğraf, dosya ekleme özelliği sunuluyor. Kullanıcı profillerine bakmak mümkün. Kullanıcılar en iyi cevabı seçebiliyor. Hatta soru cevaplar için sosyal medyada paylaşım butonları da yer alıyor. Bunlar gibi daha yüzlerce özellik sunuluyor.

Eklentinin en zor kısmı muhtemelen çok detaylı olmasıdır. Aradığınızdan çok daha fazlası mümkün ancak kullanırken zorluk çekilebilir. 2012 yılından beri düzenli olarak güncellenerek yenilenmektedir. Bu kadar detay içinde kaybolmak istemeyenler için daha sade eklentiler ideal olabilirken, profesyoneller için en iyi seçeneklerden biridir.

Sabai Discuss dezavantajlarından biri de ücretli olmasıdır. Eğer bu eklenti siteniz için en ön plandaki özelliklerden değilse ücretsiz olan diğer eklentiler sizin için mantıklı bir seçenektir.

2. DW Question & Answer WordPress

WordPress soru cevap eklentisi arayanların mutlaka göz atması gereken eklentidir. İlk seçenek olan Sabasi ile yarışabilecek potansiyelde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle görsel alanda daha iyi olduğunu bile söyleyebiliriz. Soruları listeleme, sadece sorulara değil yorumlara da cevap verme, oylama, görüntüleme sayısı, en iyi cevabı seçme, anlık arama gibi daha pek çok özelliğe yer verilmektedir. Demosunu inceleyerek daha fazla özelliği görebilir, deneme şansı yakalayabilirsiniz.

Bu eklentinin en iyi yanı en az Sabai kadar iyi olması ve buna rağmen ücretsiz olarak sunulmasıdır. Eğer yüksek kalite ve özellikte aynı zamanda ücretsiz bir eklenti arıyorsanız en iyi sçeim diyebiliriz.

3. AnsPress

Ücretsiz wordpress soru cevap eklentisi arayanlar için en iyi seçeneklerdendir. Eğer sitenizde tek bir soru cevap bölümü kullanacaksanız en işlevsel şekilde olmalıdır. İşte AnsPress bu şekilde düşünülerek geliştirilmiştir. Sade, kolay, işlevsel olsun diyenler mutlaka denemelidir. Özellikle profesyonelleşme yolunda ilerleyenlerin ilk tercihlerindendir.

4. CM Answers

En iyi wordpress soru cevap eklentisi için diğer bir seçenek de CM Answers diyebiliriz. Hem ücretsiz hem de işlevsel olması ile oldukça kullanışlıdır. Sitenizde aktif olarak soru cevap yapılmıyorsa ancak siteyi zengin göstermek istiyorsanız kullanabilirsiniz. Çünkü özelliklerinin önceki seçeneklere kıyasla daha kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz.

5. WP Symposium Pro Core

Yine ücretsiz wordpress soru cevap eklentisi arayanlar için seçeneklerden biridir. Çeşitli düzenleme seçenekleri, sosyal medya etkileşimi sağlaması,  daha fazla forumlar oluşturabilme, özelleştirme seçenekleri sayesinde kişiselleştirilebilirdir. Ayrıca yardım masası, canlı sohbet gibi destekler de sunar.

6. bbPress

Bu eklenti soru cevap eklentisi arayanlar için seçeneklerden biri olmaya adaydır. Forumlar, soru ve cevaplar, konu açma gibi özellikler sunar. Konu ve cevapları düzenleme, silme, kapatma gibi özellikler mevcuttur. Kullanım amacı forumlar olsa da soru cevap için de yeterli bir eklentidir.

Hangisini Seçmeli?

Görüldüğü gibi WordPress soru cevap eklentisi öneri arayanlar için çok sayıda seçenek vardır. Her biri diğerine göre farklı özelliklere sahiptir. Burada belirleyici olan kullanıcının ihtiyaçlarıdır. Eklentinin çok iyi olması herkesin ihtiyacını karşılayacağı anlamına gelmez. Her kullanıcı kendi web sitesini ve ihtiyaçlarını gözeterek doğru seçimi yapmalıdır.

WordPress Soru Cevap Eklentileri için Uyarı:

Sitenize eklediğiniz her eklenti sunucu kaynaklarınızın bir bölümünü kullanacağı için sitenizde performans kaybına sebep olabilir. Ayrıca diğer eklentiler ile çakışıp sitenizde bazı sorunlara sebep olabilir. Bu gibi işlemlerden önce lütfen ek olarak yedek alın. Zaten günlük yedeğinizi alıyor olmanız gerekiyor. Site hızınızda sorun yaşarsanız WordPress Hızlandırma içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.