Başlıkta Emoji Kullanmanın Google ve SEO ile İlişkisi

Sayfa başlıklarında ve meta açıklamalarda emoji kullanımına izin verilir, ancak SEO’ya yardımcı olmaz ve hatta göz ardı edilebilir.

Google, web sayfası başlıklarında ve meta açıklamalarda emojilerin kullanımına ilişkin bir güncelleme sağlayarak bunların SEO’ya zarar vermeyeceğini veya yardımcı olmayacağını söylüyor.

Google SEO ve Emoji
Google SEO ve Emoji

Bu, Google’ın Arama Avukatı John Mueller tarafından 28 Ocak’ta kaydedilen Google Arama Merkezi SEO ofis saatleri hangout’u sırasında belirtildi.

Gönderilen sorulardan biri, özellikle başlıklarda ve açıklamalarda kullanılması söz konusu olduğunda, Google’ın emojiler üzerindeki konumu hakkında bir güncelleme istiyor.

Web sitelerinin sayfaları optimize ederken emoji kullanmasına izin verilir, çünkü bunlar Google’ın yönergelerinden hiçbirine aykırı değildir.

Ama bunları kullanmak tavsiye edilir mi?

Web sayfalarını emojilerle optimize etmek boşa harcanmış bir çaba gibi görünüyor, ancak Mueller’in aşağıdaki yanıtını okuduktan sonra kendiniz karar verebilirsiniz.

Google’ın Sayfa Başlıklarında ve Açıklamalarda Emoji Kullanımı Konusundaki Görüşü

Web siteleri, başlıklarda, meta açıklamalarda veya ana içerikte olsun, istedikleri yerde emojiyi kullanabilir.

Ancak, Google’ın bunları arama sonuçlarında göstereceğinin garantisi yoktur.

Google, başlıkların çoğunu olduğu gibi yeniden yazar, ancak yazdığınız başlığı görüntülemeyi seçse bile emojileri göz ardı edebilir.

Mueller, Google’ın rahatsız edici olmaları veya arama snippet‘inin yanıltıcı görünmesine neden olmaları durumunda emojileri görüntülemeyeceğini söylüyor.

Bunun yerine Google, eşdeğer kelimeyi bulmaya çalışacak ve bunun yerine onu kullanacaktır.

“Sayfalarınızdaki başlıklarda ve açıklamalarda kesinlikle emoji kullanabilirsiniz. Bunların hepsini arama sonuçlarında göstermiyoruz, özellikle arama sonuçlarını biraz bozduğunu, belki yanıltıcı göründüğünü veya bu tür şeyler olduğunu düşünürsek.

Ama onları kesinlikle orada tutabilirsiniz, sorun yaratmazlar. Bunları oraya koymanın önemli bir avantajı olacağını sanmıyorum, çünkü en fazla anlamaya çalıştığımız şey, o emojinin eşdeğerinin ne olduğu ve belki o kelimeyi de sayfayla ilişkili bir şekilde kullanıyoruz. ”

John Mueller

Emojiler sitenizin SEO’sunda herhangi bir soruna neden olmazken, ona yardımcı olmak için de hiçbir şey yapmazlar.

Google, düz metinden daha renkli oldukları için emojili başlıklara ve açıklamalara daha fazla ağırlık vermiyor, diyor Mueller:

“Ama bir tür avantaj elde ettiğinizden değil, oh renkli bir unvanınız var. Bu açıdan, eğer başlıklarınızda ve açıklamalarınızda bunlara sahip olmak istiyorsanız, bunun için gidin. Onları orada istemiyorsan, o zaman bu da sorun değil. SEO’ya zarar verdiğini veya zarar verdiğini veya SEO’ya herhangi bir şekilde yardımcı olduğunu düşünmüyorum.”

John Mueller

Tüm bunlar dikkate alındığında, başlıkları ve açıklamaları düz metin olarak yazmanız muhtemelen daha iyi olacaktır.

Emojilere izin verilir, ancak Google’ın bunları görüntülemesinden oldukça farklıdır.

Bunları kullanmanın da SEO avantajı yoktur.

Emojilerin tek potansiyel faydası, geliştirilmiş bir tıklama oranıdır, bu nedenle, kullanmaya değer olup olmadığına karar verirken tartmanız gereken bir şeydir.

Mueller’in tam yanıtını aşağıdaki videoda dinleyin:

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/google-says-emojis-wont-hurt-or-help-seo/436079/
Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın