DOGE Coin Nedir? Dogecoin Nasıl ve Nereden Alınır?
Borsa, Haber, Kripto Para

DOGE Coin Nedir? (Dogecoin) ✔️ Fiyatı, Geleceği, Yorumu

En fazla talebe sahip olan şaka kripto para birimlerinden biri olan ve arkasından yüzlerce kripto para biriminin geliştirilmesini sağlayan, geçtiğimiz yıl yaptığı akıl almaz yükselişler ile birçok kişinin dikkatini çekmeyi başararak piyasaya yeni yatırımcıların girmesini sağlayan, yatırımcı Elon Musk’ın öve öve bitiremediği ve piyasaları manipüle etmesini sağlayan kripto para birimi Dogecoin ile karşınızdayız. Piyasaya yeni giren ve büyük kazançlar elde etmeyi amaçlayan her yatırımcı Doge Coin nedir sorusunu araştırıyor. Herhangi bir amacı olmamasına rağmen ciddi oranda talep gördüğü için her geçen gün daha da yükselmeyi başaran bu kripto para birimi, kripto para piyasalarında da büyük bir etkiye sahip. Bizler de bilmeyenler için Doge Coin nedir, nereden alınır, geleceği nasıl olacak, nasıl günümüzdeki haline ulaştı gibi en çok sorulan soruları yanıtlandırmaya çalışacağız.

DOGE Coin Nedir? Dogecoin Nasıl ve Nereden Alınır?
DOGE Coin Nedir? Dogecoin Nasıl ve Nereden Alınır?

DOGE Coin (Dogecoin) Nedir?

DOGE Coin, 2013 yılında Litecoin çatallanması ile oluşturulan ve blok üzerindeki işlem sürelerini kısaltmayı amaçlayan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk geliştirildiği dönemde bahşiş hizmetleri ve hızlı işlem süreleri ile dikkat çekmeyi başaran kripto paramız ve projesi, zaman içerisinde birçok noktada popüler olmayı başarmış ve ilk şaka kripto para birimi olarak adlandırılmıştır. Buna rağmen güçlü bir projeye sahiptir ve madenciliği yapılabilir kripto para birimlerinden biridir.

Tüm kullanıcıların erişebileceği ve birbirlerine düşük ücretler ile bahşiş gönderebilecekleri bir sistem geliştirmeyi amaçlayan geliştirici ekip, bu amaç doğrultusunda oldukça başarılı bir şekilde ilerleme göstermiş ve günümüzde en etkili kripto paralardan biri olmayı başarmıştır. Dogecoin’in kapak fotoğrafı meme olmuş bir köpek fotoğrafıdır ve köpek temalı kripto paraların da atası Dogecoin olarak görülmektedir. Uzun bir tarihe sahip olduğu için birçok kişi tarafından yakından takip edilmektedir. Dogecoin hakkında hazırlanan tanıtım metnini incelemek isterseniz Dogecoin White Paper sayfasına göz atabilirsiniz.

DOGE Coin ve Sosyal Medya

DOGE Coin güçlü bir proje olmasının yanında sosyal medya üzerinde de dikkat çeken ve sıkça konuşulan bir kripto para birimi olmuştur. İlk çıktığı yıllarda bir gecede değerini ikiye katlamayı başaran ilk kripto para birimi olduğu için internet üzerinde, özellikle sosyal medya platformlarında ilgi çekmeyi başarmış ve kripto para birimlerine olan algıyı değiştirmiştir. İnsanları eğlendirme yapısı olduğu ve hali hazırda eğlence sektöründe yer alan bir kripto para birimi olduğu için ilk şaka coini olarak da bilinmektedir.

Özellikle Reddit platformunda Dogecoin resmî web sayfası bulunmakta ve bu sayfada gün içerisinde milyonlarca kullanıcı aktif olmaktadır. Yalnızca burada düzenlenen etkinlikler ve planlamalar sonucunda bile Dogecoin fiyatı manipüle edilebilmektedir. Platform üzerinde kripto paramızın $5 değerine ulaşacağı ve en değerli kripto para birimi olacağı gibi absürt konular konuşulmaktadır. Ayrıca insanlar bununla eğlendiği ve ciddi bir yatırım olarak görülmemesi gerektiğini de belirtmektedirler.

kripto para
kripto para

DOGE Coin İstatistikleri

DOGE Coin, gerçekten de ciddi bir ilerleme göstererek bulunduğumuz yıl itibariyle binlerce kat değerlenmiştir. Hatta bu durum kripto paralar hakkında bilgisi olmayan kişilerin bile yatırım yapmasını sağlamış, dolayısıyla piyasaya olan para akışını arttırmıştır. Bugün milyarlarca dolarlık bir pazarın yönetiminden DOGE Coin sorumludur.

 • DOGE Coin (Dogecoin) toplam market hacmi 25,7 Milyar Dolar seviyesinin üstündedir.
 • Kripto paramızın arz miktarı 132,3 Milyar adettir ve her geçen gün madencilik ile artmaktadır.
 • DOGE Coin tüm kripto para piyasalarının %1,06’lık kısmını domine etmektedir.

DOGE Coin istatistikleri incelendiğinde, kripto paramızın oldukça yüksek arz miktarına sahip olduğunu görebilirsiniz. Diğer kripto para birimlerinin aksine bu kripto para biriminde sınırlı bir arz miktarı bulunmamaktadır ve talebe göre madenciliği yapılmaktadır. Dolayısıyla enflasyonist yapıya sahip bir kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

DOGE Coin Yorum

DOGE Coin, yukarıdaki alt başlıklarda da belirttiğimiz gibi mevcut projesine göre beklenmedik şekilde değerlenen ve manipülasyona ciddi seviyede açık olan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla çoğu yatırımcı Dogecoin’i ciddi bir yatırım olarak görmüyor. Ancak neredeyse tüm yatırımcılar az miktarda da olsa tekrar benzer yükselişlerin yaşanabilme ihtimaline karşın bir miktar Dogecoin’i ellerinde tutmayı tercih ediyorlar. Buna rağmen DOGE Coin yorumlarının pek iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü sürekli artan bir arz miktarına sahip ve belli bir zamandan sonra talep bunu karşılayamayacak.

En değerli kripto paralar listesinde mevcut olarak 10. Sırada yer alan DOGE Coin, daha da ön sıralara ulaşmayı başardı ancak son zamanlarda ciddi düşüşler yaşıyor ve yatırımcısını kaybediyor. Hatta sosyal medya ve Elon Musk bile artık istedikleri gibi piyasayı yönlendiremiyorlar. Çünkü ulaştığı seviyede etki yaratabilmek için sözlerden fazlası gerekiyor. Sürekli yeni basım ve dağıtım yapılıyor fakat karşılık olarak herhangi bir talep artışı gerçekleşmiyor. Bu durum da kripto paramızın değerini kaybetmesine yol açıyor.

DOGE Coin Fiyatı

DOGE Coin fiyatı günümüzde $0.19 ile $0.23 arasında değişkenlik gösteriyor. Yüksek volatiliteye (Fiyat hareketliliği) sahip olan kripto paramız, kısa vadeli yatırımcıların bile büyük kar veya zarar etmesine yol açıyor. Son yükselişinden bu yana kademeli olarak düşüyor ve bu durum yatırımcılar tarafından olumsuz bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

 • DOGE Coin (Dogecoin) tüm zamanlar en yüksek değeri Mayıs 2021 tarihinde $0.7376 olarak kaydedildi.
 • DOGE Coin (Dogecoin) tüm zamanlar en düşük değeri ise Mayıs 2015 tarihinde $0.0000854 olarak kayıtlara geçti.

DOGE Coin, en düşük seviyesinden günümüze %227800 oranında yükseliş gerçekleştirdi ve bunun büyük çoğunluğu yalnızca birkaç hafta içerisinde gerçekleşti. Bu durum manipülasyonlara ne seviyede açık olduğunu ve gerçekten amacının dışına sapmış bir kripto para birimi olduğunu açık bir şekilde göstermektedir.

DOGE Coin Geleceği

DOGE Coin geleceği hakkında olumlu yorumları yalnızca sosyal medya üzerinden bu kripto para birimini destekleyenler ve Elon Musk gibi DOGE Coin severler yapıyor. Borsaya ve matematiğe güvenen yorumcular ise kripto paramızın gösterebileceği maksimum performansı gösterdiğini ve artık daha yüksek seviyelere erişmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlar. Buna rağmen birçok kişi insanları umutlandırarak, $1 değerine önümüzdeki sene ulaşacağını söylüyorlar. Bunun mümkün olabilmesi için arz miktarının sabit kalması veya talebin arzın önüne geçmesi gerekiyor.

DOGE Coin ve Elon Musk

Dönemsel olarak yükselişler ve düşüşler yaşamakta olan Dogecoin, 2021 yılının başlarında kripto paraların da yükseliş sürecine girmesi ile bu boğa dönemini takip etti. Ancak büyük olaylar Nisan Mayıs ayları gibi Elon Musk isimli Amerikan yatırımcının bu piyasalara girmesi ile başladı. Dogecoin hakkında olumlu yorumlar yaparak büyük yatırımlar yaptığını Twitter üzerinden duyuran yatırımcımız, piyasaların manipüle edilmesini sağladı ve Dogecoin yalnızca birkaç gün içerisinde binlerce kat değer kazanarak birçok kişiyi zengin etmeyi başardı. Bu dönemden sonra DOGE Coin ismi sürekli olarak Elon Musk ile beraber anılmaya başlandı.

DOGE Coin geliştiricileri tarafından yapılan açıklamalara göre Elon Musk uzun zamandır bu kripto para birimine ilgi duyuyor ve düzenli olarak yatırım gerçekleştiriyordu. Fakat bunu duyurması ile birlikte piyasalarda ciddi bir market hacmi toplayarak ivme kazanması kaçınılmaz oldu. Tüm bu olaylardan sonra Dogecoin “Go To the Moon!” sloganlarıyla anılmaya ve bunun kralının da Elon Musk olduğu söylenmeye başladı. Fakat Dogecoin’e olan ilginin artması, bazı dönemlerde diğer kripto paraların olumsuz etkilenmesine yol açmış ve piyasada hiçbir amacı olmayan shitcoinlerin sayısını arttırmıştır.

kripto para
kripto para

DOGE Coin (Dogecoin) Nasıl ve Nereden Alınır?

Uzun yıllardır piyasada bulunan ve neredeyse herkesin bildiği ve aktif olarak yatırım yaptığı DOGE Coin, en kolay ulaşılabilir kripto para birimlerinden biridir. Hatta kripto para ile alakalı olan platformların neredeyse hepsinde bu kripto para birimi de yer almaktadır. Bugün DOGE Coin alım satım işlemleri gerçekleştirebileceğiniz 350’den fazla kripto para borsası ve yüzlerce platform bulunmaktadır. Sizler de ister Türk borsalarından isterseniz de uluslararası borsalar üzerinden Dogecoin alabilirsiniz.

 • Binance – En Yüksek Hacme Sahip Borsa
 • Huobi Global
 • FTX
 • KuCoin
 • Bitfinex
 • Bithumb
 • Binance TR
 • Bitexen – Türk Borsası
 • BTCTürk Pro – Türk Borsası
 • Paribu – Türk Borsası
 • BitTürk – Türk Borsası
 • Bitci – Türk Borsası
 • Koinim – Türk Borsası
 • Bittrex
 • OKEx
 • Poloniex

Sahip olduğunuz DOGE Coin varlıklarınızı istediğiniz her noktaya hızlı bir şekilde ve düşük işlem ücretleri ile aktarabilmeniz mümkündür. Kendi ağına sahip olan bir kripto para birimi olduğu için de birçok noktaya daha kolay bir şekilde gönderilebilmektedir. Örneğin Ledger gibi soğuk cüzdanlarda veya MetaMask gibi dijital cüzdanlarda varlıklarınızı güvenli bir şekilde barındırabilirsiniz. Ayrıca birden fazla noktada para göndermek, bahşiş vermek ve alışveriş yapmak için Dogecoin kullanabilmeniz mümkündür.

Umarız içeriğimiz sayesinde DOGE Coin nedir sorunuza yanıt bulabilmiş ve popüler olan bu kripto paranın gelişim süreçleri ve güncel durumları hakkında bilgi sahibi olabilmişsinizdir. Kendi analizlerinizi de yaparak yatırım planı oluşturabilir ve özellikle sosyal medyadan gelişimini takip edebilirsiniz. Benzer inceleme içeriklerimiz için sitemizdeki kripto para kategorisini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Fakat burada bulunan hiçbir açıklama yatırım tavsiyesi amacı barındırmamaktadır!

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.