Başlangıç Oyun Clash Royale Nedir? Nasıl Oynanır?

Clash Royale Nedir? Nasıl Oynanır?

0

Clash Royale nedir? Nasıl oynanır? Süpercell tarafından 2016 yılında online oyun dünyasına girmiş olan Clash Royale, strateji alt yapılı kartlı bir savaş oyunudur. Clash of Clans ve Boom Beach karışımıdır.

Clash Royale Nedir? Nasıl Oynanır?
Clash Royale Nedir? Nasıl Oynanır?

Clash Royale Nedir? Nasıl Oynanır? Detaylar

Sahip olunan iki kuleyi korumak için kart kullanarak oynanan bir savaş oyunudur. Kule koruma mantığı ile ilerleyen oyun biraz da Lol’e benzemektedir. Yalnızca kule koruma mantığı benzerlik göstermektedir.

Oyunu Google play ya da apple store uygulamalarından ücretsiz bir şekilde indirebilir ve yine ücretsiz bir şekilde oynayabilirsiniz. Oyunu indirip gerekli basamakları geçtikten sonra kurulum gerçekleşmektedir. Bazı okçu, bombacı, duvar kırıcı gibi karakter kartları Clash of Clans karakterleridir. Her ne kadar karakterler aynı olsa da ne görevleri ve gücü aynı değildir.

Ateş topu, dev, oklar, bombacı ve okçu kartları oyuna başlarken kullanıma açık olan temel kartlardır. Clash Royale de yükleme işlemi gerçekleştikten sonra kartları ve nasıl savaşacağınızı öğrenmek amacı ile bir eğitime yönlendirilirsiniz. Eğitim tamamlandıktan sonra herhangi bir klana üye olabilir ya da kendiniz bir klan oluşturabilirsiniz. Klan butonuna tıklayarak karşınıza çıkan klan listesinden bir klan seçebilir ya da arama butonuna katılmak istediğiniz klanın adını aratabilirsiniz.

Klanların en büyük avantajı ise klanınızdan seviyesini yükseltmek istediğiniz kartları isteyebilir ya da klan üyelerine kart bağışında bulunabilirsiniz. Ayrıca klan arkadaşlarınızla da savaşlara katılabilir ya da arkadaşlarınızla karşılıklı savaşabilirsiniz. Kazandığınız her savaştan sandık kazanabilirsiniz. Bağışladınız kartlar size TP kazandırır. Bu TP puanları oyunda seviyenizi yükseltmenize yardımcı olur.

Clash Royale Nedir?
Clash Royale Nedir?

Oyun Kartlarının Özellikleri Nelerdir?

Clash Royale de kartlar sıradan, ender, destansı ve efsanevi olarak adlandırılan gruplara ayrılır. Her gruba dahil olan kartlar vardır ve bu kartlar bulunduğu kartın önemli özelliklerini taşır. Her grubun maksimum yükseltme seviyesi farklıdır.

Her kartın bulunduğu gruptan bağımsız olacak şekilde dahil olduğu birlikler vardır. Bunlar hava, kara ve bina birlikleridir.

Sıradan Kart

Sandıktan en çok çıkan ve seviyesi en hızlı yükselen kart grubudur. Kartın rengi mavidir. Klanınızdan 7 saatte bir isteyebilirsiniz. Maksimum 13. seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Klandan isteyebilir ya da bağışlayabilirsiniz. Fakat turnuva ve dostluk savaşlarında kartınızın seviyesi ne olursa olsun 9. seviye olarak sabitlenir.

Ender Kart

Clash Royale de sıradan kartlardan sonra yine rahatlıkla ulaşabileceğiniz kart grubudur. Kartın rengi turuncudur. Maksimum 11. seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Turnuva ve dostluk savaşlarında kartınızın seviyesi ne olursa olsun 7. seviyede sabitlenir. Sıradan kartlar gibi klandan isteyebilir ya da bağışlayabilirsiniz.

Destansı Kart

Sıradan ve ender kartlara göre daha nadir bulunan kart grubudur. Kartın rengi mordur. Maksimum 8. seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Turnuva ve dostluk savaşlarında seviyesi her ne olursa olsun 4. seviyede sabitlenir. Klandan sadece Pazar günleri isteyebilir ya da bağışlayabilirsiniz.

Efsanevi Kart

En zor bulabileceğiniz kart grubudur. Kartın rengi yoktur ama kartın üzerinde kristal simgesi vardır. Maksimum 5. seviyeye kadar yükseltebilirsiniz. Turnuva ve dostluk savaşlarında maksimum 1. seviyede sabitlenir. Klandan bağışlanamaz ya da istenemez. Yalnızca sandıklardan çıkmaktadır.

Oyun Kartları Nasıl Geliştirilir?

Clash Royale de kazandığınız her savaştan sonra oyun sizlere sandık verir. Bu sandıkları açtığınızda içerisinden oyunda kullandığınız kartlar çıkar. Her kart için belirlenen hedef sayıya ulaştığınızda kartlarınızın gücü bir seviye yükselir. Bu yükselme işlemi her seviye için belirli bir altın karşılığında gerçekleşir. Ancak burada bilinmesi gereken bir hususta kartların seviyesi yükseldikçe kartın yeni seviyesine geçmek için belirlenen hedef sayı ve altın tutarı artar.

Clash Royale Nasıl Oynanır?
Clash Royale Nasıl Oynanır?

Düşük seviyeye sahip olan kartların sağlığı ve kuleye vereceği hasar da az olur. Kart seviyesi ne kadar yüksek olursa vereceği hasar ve dolayısıyla kazanma ihtimaliniz o kadar yüksek olur.

Clash Royale Oyununda Savaş Destesi Nasıl Oluşturulur?

Strateji alt yapılı bir oyun olduğu için oluşturacağınız savaş destesi, savaşın gidişatını ve kazanma ihtimalinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Bu yüzden Clash Royale de deste oluştururken kart gruplarına, birliklerine ve bir arada yakalayacakları uyuma dikkat etmeniz gerekir.

Savaş destesi oluştururken en fazla 8 kart kullanabilirsiniz. Farklı stratejiler denemek için oyun size 5 farklı desteyi kaydetme imkanı sunar.

Destenizdeki herhangi bir kartı değiştirmek için deste dışında bulunan kartlardan seçmek istediğiniz kartın üzerine tıklayıp kullan butonuna basınız. Daha sonra destenizden çıkartmak istediğiniz kartın üzerine tıklayarak yer değiştirebilirsiniz.

Clash Royale Oyunu Nasıl Oynanır?

Savaş destenizi oluşturduktan sonra savaş butonuna tıklayınız. Daha sonra oyun rakip aranıyor diyerek seviyenize uygun online oyunculardan herhangi birini sizinle eşleştirecektir.

Savaş başlangıcında toplam 6 kule bulunmaktadır. Bu kulelerden 3 tanesi size 3 tanesi ise rakip oyuncuya aittir. Clash Royale de sahip olduğunuz kulelerden sağ ve sol tarafta bulunan kuleler arena kulesi, ortada ve daha büyük olan kule ise kral kulesidir. Oyunda asıl amaç rakip oyuncunun kral kulesini ele geçirmeye çalışırken aynı zamanda da kendi kulenizi korumaktır.

Oyun öncesinde oluşturduğunuz savaş destesindeki kartları, savaş alanında istediğiniz bölgeye koymak için üzerine tıklayarak sürükleyebilirsiniz.

Savaş esnasında her oyuncu maksimum 10 iksire sahiptir. Yaklaşık olarak 3 saniyede bir iksir yenilenir. Her kart oyunda aktif olabilmek için farklı iksir sayısına sahiptir. Destenizdeki kartı oyuna sürebilmeniz için iksir sayısının dolması gerekir. Kartın iksir sayısı ne kadar yüksekse savaş alanına dahil olma süresi de o kadar gecikir.

Clash Royale de her savaş normal şartlarda 3 dakika sürmektedir. 2 dakika sonunda iki oyuncu da rakibin kral kulesini ele geçirememişse iksir süresi 2 katına çıkar. 3 dakika içerisinde rakibin kral kulesini ele geçiren oyuncu savaşı kazanır. Ancak 3 dakika sonunda her iki oyuncu da kral kulesini ele geçiremez ve aynı sayıda kule ele geçirirse beraberlik durumunu bozmak için oyun uzatmaya gider. Bu uzatma süresinde herhangi bir kuleyi ilk ele geçiren oyunun galibi olur.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!