Çevrimiçi Güvenliğinizi Sağlamak için Güçlü Parolalar Kullanın!

Çevrimiçi ortamda parola güvenliğinizi sağlamak hayati öneme sahiptir. Günümüzde hemen her şey internetten yapılıyor ve bu durum çeşitli güvenlik zafiyetlerini de beraberinde getiriyor. Sizler için güçlü parola oluşturmanın ayrıntılarını açıklayacağımız bu yazıda istifade etmeniz gereken bilgiler mevcut!

Güçlü olmayan parola kırılır!

Güçlü olmayan parolalar kırılabilir ve yönetilemeyen parolalar unutulur. ExpressVPN’in anketine göre, bir internet kullanıcısı şifre sıfırlamak için ortalama 3 dakika 46 saniye harcıyor. 8 bin katılımcının neredeyse yarısı şifrelerini ayda bir kez sıfırlıyor. Çevrimiçi güvenlik için güçlü parola oluşturmak kadar güçlü parolaları yönetebilmek de önemli.

Basit şifreleri kırmak da basittir. Şifreniz ne kadar zor ise o kadar zor kırılır. Şifre kırma yöntemleri başlığında detaylı olarak ele aldığımız şifre kırma konusuna bir göz atabilirsiniz. Şifrelerinizin kırılmaması için güçlü şifreler kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Peki, güçlü şifreler nasıl oluşturulur?

Güçlü olmayan parolalar, hacker’lar tarafından kolayca çözülebilir ve hesaplarınıza erişim sağlanabilir. Güçlü parolalar oluşturmak için aşağıdaki önerilere dikkat edin:

  1. Parolanızın uzunluğu en az 8 karakter olmalıdır. Daha uzun parolalar, daha güçlüdür.
  2. Parolanızda harf, sayı ve özel karakterler kullanın. Bu, parolanızın daha zor çözülebilir hale gelmesini sağlar. (!!ÖrN€k$iFrE!!)
  3. Parolanızı sıradan kelimelerden oluşturmayın. Örneğin, “köpek” gibi sıradan kelimeler kolayca çözülebilir.
  4. Aynı parolayı farklı hesaplar için kullanmayın. Her hesabınız için farklı bir parola kullanarak, hacker’ların bir hesabınızı çözdükten sonra diğerlerine de erişmesini engelleyebilirsiniz.
  5. Parolanızı sık sık değiştirin. Bu, hacker’ların parolanızı keşfetme ihtimalini azaltır ve hesaplarınızın güvenliğini korur.

Güçlü parolalar kullanarak çevrimiçi güvenliğinizi sağlamaya çalışın ve unutmayın, hiçbir parola tamamen güvenli değildir, ancak güçlü parolalar kullanarak, hacker’ların hesaplarınıza erişim sağlama ihtimalini azaltabilirsiniz.

Ekstra veri güvenliği için neler yapılabilir?

Ekstra veri güvenliği için neler yapılabilir?

Çevrimiçi ortamda verilerinizin güvenliğini sağlamak için çeşitli yöntemler kullanmanız gerekir. Her veri türünün güvenliği farklı şekilde sağlanır. Şifre güvenliğini sağlamak için karmaşık şifreler tercih edilir. Ağ üzerinde güvenli veri akışı gerçekleştirmek için güvenlik duvarı kullanılır. Aynı şekilde, internete çıktığınızda verilerinizin sunucu ile güvenli şekilde akışını sağlamak için VPN kullanmanız gerekir. Tüm bunlara dikkat ederek internette güven olmanın yollarını öğrenmiş olursunuz.

İnternette daha güvenli gezinmenizi sağlayan pek çok VPN bulunur. Bunlardan biri de daha önce adından sıkça bahsettiğimiz ExpressVPN‘dir. Sunucu ile istemci arasındaki verilerin şifrelenmesi ve bu verilerin saldırganların eline geçmemesi için pek çok güvenlik önemli VPN programları sayesinde otomatik olarak alınır.

Güçlü parolalar tek başına yeterli olmayabilir (2FA)

İki aşamalı güvenlik doğrulaması (2FA), hesaplarınızın güvenliğini artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, hesabınıza erişim sağlamak için bir parola ve bir ek doğrulama adımını gerektirir. Örneğin, bir banka hesabına erişmek için, bir parola girmekle birlikte, bir SMS mesajı veya e-posta ile gönderilen bir doğrulama kodu girmeniz de gerekebilir.

Bu yöntem, hesabınıza erişimi sınırlamak için kullanılır ve hacker’ların hesabınıza erişmesini önler. 2FA, çeşitli online hesaplar için kullanılabilir, ancak en yaygın olarak banka hesapları, e-posta hesapları ve sosyal medya hesapları gibi önemli hesaplar için kullanılır.

Eğer mümkünse, 2FA’yı etkinleştirin ve hesaplarınızın güvenliğini artırın. Ancak unutmayın, 2FA yöntemi bir hacker’ın hesabınıza erişim sağlamasını engellemekle birlikte, tamamen güvenli değildir ve diğer güvenlik önlemlerine de ihtiyaç duyulabilir.

En çok kullanılan şifreler

Bazı en çok kullanılan şifreler şunlardır:

  1. 123456
  2. password
  3. 123456789
  4. 12345678
  5. 12345

Bu şifreler, hacker’lar tarafından kolayca çözülebilir ve hesaplarınıza erişim sağlanmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu gibi sıradan şifrelerden uzak durun ve güçlü parolalar oluşturun. Detaylı listeye 2021’de en çok kullanılan şifreler belli oldu! başlığından ulaşabilirsiniz.


Siz de güçlü şifreler kullanarak çevrimiçi dünyada daha güvenli şekilde sörf yapabilirsiniz. Bankacılık uygulamalarından sosyal medya hesaplarınıza kadar tüm internet sitelerinde daha güvenli şekilde dolaşabilirsiniz. Unutmayın; güçlü şifre kullanmak, VPN ile internete çıkmak ve ağ güvenliğinizi sağlamak, internette çok daha güvenli şekilde hareket etmenizi sağlar.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın