Youtube Arka Planda Çalma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Youtube arka planda çalma özelliği, bir videonun sürdürülebilmesi için sürekli olarak Youtube uygulamasının aktif olması zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Böylece videoda yer alan sesi veya müziği dinlerken aynı zamanda farklı uygulamalar da kullanılabilmektedir.

Youtube Arka Planda Çalma
Youtube Arka Planda Çalma

Popüler video içerik platformu Youtube, mobil uygulaması kullanılırken aynı zamanda farklı işlemler yapılmasını belirli ölçüde kısıtlamaktadır. Farklı bir işleme geçildiği anda izlenen video durmakta ve sesini arka planda dinlemek mümkün olmamaktadır. Videonun yalnızca sesini dinlemenin yeterli geldiği durumlarda böyle bir kısıtlamanın var olması sorun yaratabilmektedir. Kullanıcılar, başlatmış oldukları videonun farklı bir uygulama geçilmesi durumunda durmasını istememektedir. Bu sebepten ötürü arka planda çalma özelliği yoğun talep görmektedir.

Youtube Arka Planda Çalma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Youtube, cep telefonlarının müzik ve video oynatıcılarının aksine arka planda çalma işlemi için ücretli bir üyelik alınmasını zorunlu kılmaktadır. Ücretsiz kullanımlar için herhangi bir şekilde arka planda çalma desteği vermemektedir. Youtube Premium olarak adlandırılan sistem çerçevesinde Youtube ve Youtube Music uygulamalarında yürütülen videoların ve müziklerin arka planda çalmasına izin verilmektedir. Ücret ödenerek edinilen bu hizmet, kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer almamaktadır. Her zaman ücretsiz olarak sunulan hizmete yönelim olmaktadır.

youtube arkaplanda müzik dinleme
youtube arkaplanda müzik dinleme

Youtube videolarını arka planda çalma özelliği kullanılmak üzere edinilecek olan Youtube Premium hesabı, 1 ay boyunca ücretsiz olarak deneme imkânı sunmaktadır. Deneme süresi tamamlandıktan sonra kullanıma devam etmek isteyen kullanıcılardan her ay 16,99 TL ödeme almaktadır. Youtube Premium hesabının edinilmesiyle birlikte arka planda çalma, video indirme ve Youtube Music hakkı tanımlanmaktadır. Böylelikle hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda yalnızca müziklerin bulunduğu Youtube Music platformu da kullanılabilmektedir. Masaüstünde arka planda oynatma işlemi belirli bir süre mümkün olsa da uzun müziklerde youtube video duraklatıldı uyarısı ile karşılaşılabiliyor. Bu durum için ise sitemizde çözüm bulunuyor.

Youtube Arka Planda Çalma Özelliği – IOS

Her kullanıcı için ücret ödeyerek bu tarz hizmetlere erişim sağlamak mümkün olmamaktadır. Bu alana ayıracak bir bütçesi olmayan kullanıcılar, ücretsiz biçimde kullanılabilecek olan ek yöntemlere başvurmak durumunda kalmaktadır. Cep telefonunu özgürce kullanmak, aynı zamanda birden fazla işlem yapmak isteyen kullanıcılar için arka planda çalma özelliği konusunda kullanılabilecek yöntemler önemli olmaktadır. IOS işletim sistemine sahip bir cep telefonunda bu hususta kullanılabilecek olan yöntem şu şekildedir:

dolphin web tarayıcı
dolphin web tarayıcı
 • Telefonunuzun App Store uygulamasına giriniz.
 • Dolphin Browser isimli uygulamayı indiriniz.
 • İndirdiğiniz uygulamayı açarak Youtube web sitesine giriniz.
 • Arka planda çalmasını istediğiniz videoyu açınız.
 • Sonrasında kullanmak istediğiniz farklı bir uygulamaya geçiniz.
 • Uygulamalar arası geçiş yaptığınızda izlediğiniz video durdurulacaktır. Fakat bildirim panelinde oynatılan video görülecektir. Bildirim çubuğunuzu aşağıya kaydırınız.
 • Videonun oynatıcısı üzerinden başlat butonuna tıklayarak videonun devam etmesini sağlayınız.

Youtube Arka Planda Çalma Özelliği – Android

İlk olarak 1 ay deneme süresi tanımlansa bile ilerleyen süreçlerde ücret ödeme gibi bir yükümlülüğün altına girmek istemeyen Android kullanıcıları için de bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde Youtube arka planda çalma özelliği kullanılabilmektedir. Android işletim sistemine sahip bir cep telefonunda bu hususta kullanılabilecek olan yöntem şu şekildedir:

chrome youtube
chrome youtube arka planda oynatma
 • Cihazınızdaki Google Chrome uygulamasını açınız. Yüklü değilse Google Play Store üzerinden indiriniz.
 • Uygulamayı açarak Youtube mobil sitesine giriniz.
 • Uygulamanın üst kısmındaki üç nokta simgesine tıkladıktan sonra “Masaüstü sitesi” seçeneğine tıklayınız.
 • Arka planda çalmasını istediğiniz videoyu açınız.
 • Sonrasında kullanmak istediğiniz farklı bir uygulamaya geçiniz.
 • Uygulamalar arası geçiş yaptığınızda izlediğiniz video durdurulacaktır. Fakat bildirim panelinde oynatılan video görülecektir. Bildirim çubuğunuzu aşağıya kaydırınız.
 • Videonun oynatıcısı üzerinden başlat butonuna tıklayarak videonun devam etmesini sağlayınız.

Youtube Arka Planda Çalma Özelliği – Xiaomi (Ücretsiz)

Youtube tarafından ücretli olarak sunulan ve ücretsiz kullanılması için ek yöntemlere başvurulan Youtube videolarını arka planda çalma özelliği, Xiaomi marka cep telefonlarında ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Xiaomi’nin MIUI arayüzüne sahip işletim sistemi bunun kolaylıkla gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Pek fazla kullanıcı tarafından bilinmeyen fakat oldukça işe yarayan yöntem şu şekildedir:

xiaomi mi müzik
xiaomi mi müzik ile arka planda çalma
 • Markası Xiaomi olan cep telefonunuzun “Müzik” isimli uygulamasını açınız. Uygulamanın açılış ekranında “Mi Music” şeklinde bir ibare olduğundan emin olunuz.
 • Açılan müzik uygulamasının alt kısmında bulunan “İzle” butonuna tıklayınız.
 • İnternet bağlantınız olması durumunda Youtube müziklerinin yer aldığı bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan bir müzik veya video başlatabilmek için “Google ile oturum açın” uyarısı verilecektir. Uyarıdaki butona tıklayınız.
 • Youtube için kullandığınız Google hesabıyla oturum açınız.
 • Sonrasında arama kısmını kullanarak dilediğiniz müziği veya videoyu başlatınız.
 • Başlattıktan sonra uygulamayı aşağıya atarak farklı bir uygulamaya geçiş yapınız.

İlgini Çekebilir: Youtube Arka Planda Oynatma Nasıl Yapılır?

Farklı bir uygulamaya geçiş yapmanız durumunda başlatmış olduğunuz müzik veya video arka planda çalmaya devam edecektir. Çalmaya devam eden içerik, ekranın bir bölümünde küçük bir simge yardımıyla görüntülenecektir. Simge, aynı zamanda videonun duraklatılması, kapatılması ve bir sonraki videoya geçmesi için kullanılabilecek simgeleri bulundurmaktadır. Böylelikle Youtube arka planda çalma özelliği kapsamında herhangi bir ücret ödemeksizin fonksiyonlu bir şekilde kullanım gerçekleştirilebilmektedir.

YouTube ile müzik dinlemek yerine alternatif müzik programlarını da denemek isteyebilirsiniz. Spotify en çok kullanılan müzik dinleme programlarından biridir. Müzik indirme siteleri sayesinde indireceğiniz müzikleri müzik dinleme uygulamaları sayesinde rahatça dinleyebilirsiniz ve bu işlem için sadece bir kere internet bağlantınızın olması yeterlidir. Tüm müzik dinleme yollarını denedikten sonra sizin için en iyi olduğuna inandığınız yöntem eğer halen YouTube ise, o zaman bu içerikteki yöntemler sayesinde arkaplanda kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz.

Yorum yapın