Vibes Ne Demek? Good Vibes Ne Demek? ✔️ 2023

Vibes ne demek? Günlük kullanım içerisinde psikolojiye yönelik artan ilginin bir sonucu olarak da çok duyulan kelimelerden biridir vibes. Çeşitli kalıplar içerisinde kullanılan, farklı sosyal medya platformlarında sıklıkla gördüğünüz, çok tanıdık bir kelime. Ancak ne anlama geldiği tam olarak anlaşılamayabiliyor.

Vibes, İngilizce bir kelimedir. Vibe kelimesinin çoğul hali olarak kullanılıyor. İngilizce sözcüklerin sosyal medya ve haberleşme uygulamaları aracılığıyla günlük dilimize yeni sözcükler kazandırması olağan. Çoğu çıkartma veya etiket olarak sıklıkla tercih ediliyor. Daha çok pozitif bakış açısını yansıtmak isteyen hesaplarda göreceğiniz bu kelime, pozitif bir anlam içeriyor.

Vibes Ne Demek? Good Vibes Ne Demek?
Vibes Ne Demek? Good Vibes Ne Demek?

Vibes Ne Demek?

Merriam-Webster sözlüğüne göre vibe kelimesi şu anlamlara geliyor:

  • algılanabilen ayırt edici bir duygu veya nitelik
  • belirli bir his, heyecan veya titreşim
  • müzikten zevk almak
  • uyum içinde olmak
  • bir duygu

Esas olarak ise vibes bu tanımlardan hareketle, başkalarına iletildiği ve başkaları tarafından hissedildiği şekliyle bir kişinin veya yerin atmosferini veya aurasını anlatmak için tercih edilen bir kelime.

Günlük Hayatta Kullanılan Kalıplar

Vibes kelimesi tek başına bir duyguyu veya ortamın havasını, ambiyansını anlatmak için kullanılırken; aslında birçok farklı ek alarak, türlü kalıplar şeklinde kullanımı daha yaygın. Aynı zamanda motto olarak da tercih edilen bu kalıplar, yaşam felsefesini anlatmak için de sıklıkla tercih edilebiliyor.

Good Vibes Ne Demek?

Good vibes, Tureng‘e göre şu anlamlarda kullanılabilir:

  • iyi hisler
  • yapıcı düşünceler
  • iyi enerji

Genel olarak vibes kelimesi ile bağlantılı olarak ortamdaki iyi duyguları, düşünceleri ve enerjiyi tanımlamak için tercih edilir.

Ayrıca Youtube’da bulunan kanal, meditasyon yaparken kullanılabilecek frekanslarda müzikler yayınlamaktadır. İyi hissin sağlanması, huzurlu ve mutlu hissedilmesi adına çeşitli platformlarda benzer adlarda, ancak aynı hissi vermeye yönelik hesaplarla karşılaşabilirsiniz.

No Bad Vibes Ne Demek?

No bad vibes ise, good vibes ile eşdeğer bir anlama sahip. Farklı şekilde ifade edilen hali olarak niteleyebiliriz. Ancak buradaki tek fark, karşı tarafa verilen bir ültimatom şeklinde de kullanılmasıdır. Tıpkı buraya girilemez yazısında olduğunda gibi, kötü enerjileri burada istemiyoruz anlamında kullanılıyor.

Summer Vibes Ne Demek?

Summer vibes ise, hem yaz enerjisi, yaza yönelik başlayan düşünceler için kullanılır; hem de bir eşya, kıyafet veya bir hareketin yazı hatırlatması sonucu o durumu belirtmek için söylenebilir. Örneğin, çiçekli bir elbise yaz enerjisi taşıyordur. Arkadaşlarınızla tıpkı tatildeymiş gibi bir ortamda bulunmanız yaz enerjisi tanımını taşır.

Good Vibes Only Ne Demek?

Instagram ve TikTok başta olmak üzere birçok yerde karşımıza çıkan bu kalıp, aslında no bad vibes kalıbının ardından en çok tercih edilen mottodur. Burada kötü enerjilere yer yok, sadece iyi duygular ve düşünceler anlamında sarf edilir. Yalnızca iyi olan şeyler var olsun, iyi düşünelim, iyi hissedelim gibi; pozitif bir enerjinin var olması istenen durumlar için tercih edilir.

Sosyal medya hesaplarında gönderi tasarlarken bu kalıpları kullanmak isterseniz, diğer içeriklerimizde nasıl yapılacağına dair bilgileri bulabilirsiniz:

Yorum yapın