Instagram Story Boyutu Nedir? Instagram Hikaye Boyutu

Instagram’da sıra dışı tasarımlar yapmak için pek çok önemli kriter bulunuyor. Bu kriterlerden biri de teknik bir konu olan hikaye boyutu. Instagram hikaye boyutu ne olmalıdır bu yazıda hep birlikte öğreneceğiz. Ayrıca Instagram Story Boyutu ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Instagram Story Boyutu
Instagram Story Boyutu

Instagram hikayelerinin boyutunun doğru ayarlanması pek çok açıdan önemlidir. Tasarımda kullanılan görsel, metin ve objelerin birbirine olan uyumu kadar ölçünün doğru belirlenmesi, bu tasarım alanı içerisine bu objelerin iyi dağılması ve gruplanması gerekir. Tüm bu püf noktalar gözetildiğinde oluşturulan Instagram story’leri sıradan bir Instagram Story’sinden çok daha fazla etkileşim alabilir.

Instagram Hikaye Boyutu Neden Önemlidir?

Doğru Instagram hikaye boyutu öncelikle tasarımınızı doğru çerçeve içerisinde yapmanıza yardımcı olur. Eğer Instagram hikaye boyutunu bilmeden bir tasarım yaparsanız, tasarımınızın üst ve alt ya da sağ ve sol yanlarından kırpmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da üst ve alt ya da sağ ve sol tarafta boşluk bırakmanız gerekir. Bu da Instagram hikaye boyutunu doğru ayarlayamadığınız için Story alanını verimli kullanamamanıza yol açar.

Instagram Paylaşım Boyutları
Instagram Story Boyutu

Diğer yandan Instagram, sıklıkla mobil ağırlıklı kullanıcısı olan bir sosyal medya platformu. Bu da farklı ekran boyutlarını akla getiren bir durum. Yüzlerce telefon modeli ve ekran çeşidi var. Bu ekranların standartlarını bilmeden her ekranda doğru görünecek bir tasarım yapmak imkansız. Sadece tahmin ile Instagram Story Boyutu belirlenirse bu farklı ekran ölçüleri ile ilgili sorun yaşanabilir. Bu da hiç isteyeceğimiz bir durum değil. Farklı ekran ölçülerine ve oranlarına uygun Instagram hikaye tasarımları yapmak için Instagram Story ölçülerini iyi bilmek gerekiyor.

Instagram Story Boyutu Kaç Olmalı?

Instagram Story boyutu, Instagram gönderi boyutu atlı içeriğimizdeki bazı bilgilere göre belirlenebilir. Instagram gönderi boyutunda genelde 1:1 ve 4:5 ya da 16:9 tercih ediliyor. Fakat Story boyutu 9:16 olarak belirleniyor. Tabii ki bu değerler ölçü değil oran. Biz örnek ölçüler ile, yapmak istediğimiz tasarıma en uygun ölçüleri belirlemek istiyoruz. Bunun için oranların da yardımı ile kendi Instagram Story boyutumuzu bulacağız.

Instagram hikaye boyutu kaç olmalı
Instagram hikaye boyutu kaç olmalı

Instagram Story Boyutu hemen yukarıda görüldüğü gibi 1080×1920 olarak tasarlanmalıdır. Farklı çalışmalar yapmak istediğinizde bu ölçüyü esnetebilirsiniz. Fakat standartlara bağlı kalmak hız açısından verimlidir. Esneklik için biraz daha zamana ihtiyaç duyarız ve çalışmalarımızın ölçülerini 1080×1920 çerçevesinde genişletir ya da daraltırız. Burada söz tamamen tasarımcıya kalır.

instagram hikaye boyutu
instagram hikaye boyutu

Fakat tüm ekranlarda sorunsuz çalışacak bir Instagram hikayesi tasarlamak istiyorsanız ve standartları gözetiyorsanız 1080×1920 ölçülerini baz almalısınız. Photoshop ile 1080×1920 ebatlarında bir çalışma belgesi açtığınızda Instagram story için doğru bir ölçü belirlediğinizi anlayabilirsiniz.

Instagram Story Boyutu
Instagram Story Boyutu Photoshop

Hemen yukarıda görüldüğü gibi Photoshop içerisinde 1080×1920 ölçülerinde yeni bir çalışma alanı oluşturduğumuzda 9:16 oranında bir alan elde ederiz. Bu alanda görülen açık renkli çerçeve farklı ekranlarda kırpılabileceği için tasarıma dahil edilmemeli. Çalışmanın iç kısmındaki koyu alan ise güvenli alan olarak nitelendirilebilir. Bu alan içerisine eklediğimiz tasarım pek çok telefon modelinde sorunsuz görünecektir. Bu sayede tasarımımız hemen her telefon ekranında story alanında doğru mesajı verebilecektir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın