Instagram Hikaye Kapakları (Story Kapak Tasarım) ✔️ 2023

Instagram hikaye kapakları ile hikâyelerinizi daha etkileyici ve profilinizi daha şık bir hâle getirmek istemez misiniz? Instagram öne çıkarılan tasarım olarak da bildiğimiz hikâye kapakları, takipçilerinizde merak uyandırmanın ve onları hikâyenizi izlemeye davet etmenin en iyi yoludur.

Ayrıca paylaştığınız hikâyenin konseptine uygun, ilgi çekici bir kapak ile akılda kalıcılık sağlar, yüksek erişim ve etkileşim alabilirsiniz. Hesabınızı kişiselleştirerek daha profesyonel gözükmesini sağlar, hikâyelerinizi formatlarına göre ayrı kümelerde toplayarak düzenli bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Instagram Öne Çıkan Hikaye Nedir?

Instagram Öne Çıkan Hikaye Nedir?

Bilindiği gibi Instagram’da hikâyeler, yayınlandıktan 24 saat sonra kaybolur. Fakat ‘Öne Çıkanlar’ kısmına eklenen hikâyeler profilde kalıcılığını devam ettirir. Bu küçük kareler, biyografi bölümünün hemen altında görünür.

Bunları profilinizde her zaman sergiler, -deyim yerindeyse- profilinizin vitrini olarak yayınlayabilirsiniz.

Paylaşımınızı ‘Öne Çıkan Hikaye’ bölümüne sabitledikten sonra, tüm kullanıcılara her daim açık olur ve siz silmediğiniz müddetçe yayında kalır.

instagram hikaye kapak resmi

Instagram hikaye kapakları, hikâyelerin ilk karesi olacak şekilde otomatik olarak ayarlanır. Instagram tarafından varsayılan olarak gerçekleştirilen bu uygulamayı değiştirerek hikâyelerinize özgü farklı görseller kullanmanız mümkündür. Ayrıca, Hikâyelerin her birine farklı bir isim verebilirken, hepsine özel kapak fotoğrafı ayarlayabilirsiniz.

Instagram Hikaye Kapağı Kullanmak Neden Önemli?

 • Ürünlerinizi, hizmetlerinizi, kendiniz ve markanız hakkındaki bilgileri çarpıcı bir şekilde sunmanıza imkân tanır.
 • İnsanları hikâyelerinizle etkileşime geçmeye ikna eder. Ayrıca teşvik eder.
 • Hedef kitlenizde etki uyandırarak paylaşımlarınızın daha çok rağbet görmesini sağlar.
 • Web sitenizin trafiğini artırmak için Instagram hikâye kapaklarının gücünden yararlanabilirsiniz. Yani daha dikkat çekici kapak görselleri daha çok web sitesi trafiği.
 • Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi Instagram öne çıkan hikâyeler ile destekleyerek ağınızı daha kısa zamanda genişletebilirsiniz.

Instagram Öne Çıkan Hikaye Kapakları Yapımı

Bunun için yararlanabileceğiniz pek çok uygulama vardır. Bu aplikasyonlar sayesinde göz alıcı hikâyelere imza atacak, takipçilerinizin hafızasında iz bırakacak ve popülaritenizi artırabileceksiniz.

İşte, Instagram hikaye kapak tasarımı için kullanabileceğiniz uygulamalar listesi:

Instagram için Hikaye Kapakları Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram hikâyelerini belli bir düzene göre tasnif edip isimlendirmek ve kapak fotoğrafları eklemek, istenilen hikâyelerin daha çabuk bulunmasını kolaylaştırır. Bu hem sizin hem de takipçileriniz için pratiklik sağlayacak, Instagram’da öne çıkmanıza da yardım edecektir.

Harika Instagram hikâye kapakları ile ilgili bilinmesi gereken önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz:

 • Emojilerden ve giflerden yararlanın.
 • Hikâye adlarının ve kapak fotoğraflarının uyumlu olmasına özen gösterin.
 • Hikâyelerinizi konularına göre gruplandırın kapak seçimini bu doğrultuda gerçekleştirin. Önerimiz, hikâyeleri kendi içinde kategorilere ayırarak her küme için ortak bir sembol görsel kullanmanızdır.
 • En çok tercih edilen Instagram hikâye grupları şunlardır: ‘Evcil Dostlar’; ‘Manzara Fotoğrafları’, ‘Selfie’, ‘Soru-Cevap’, ‘Arkadaşlar.’ (Tabii ki başka gruplar da oluşturabilirsiniz.)
 • En önemli hikâyelerinizi belirleyerek onlara yoğunlaşın. Takipçileriniz o bölümde neler görmek ister? Bu soruyu onların gözünden bakarak cevaplayın ve bu yönde harekete geçin.
 • Kurumsal bir hesaba sahipseniz, Instagram öne çıkan hikâye kapakları kullanırken markanızın estetiğiyle uyum sergilemesine dikkat edin. Yani Kurumsal yazı tipi, font ve renk tercihleri gibi ögeler kullanın.

Instagram Hikayeye Kapak Nasıl Eklenir?

 • Profil sekmesinden, kapak fotoğrafını değiştireceğiniz öne çıkanlar hikâyesini bulun. Ya da yeni bir tane oluşturup öne çıkarın.
 • Ekranınızın sağ alt köşesindeki üç nokta simgesine basın.instagram hikaye kapak düzenleme
 • Öne Çıkarmayı Düzenle’ seçeneğine tıklayın.
  instagram hikaye kapak düzenleme
 • Kapağı Düzenle’ seçeneğiyle devam edin.
  instagram hikaye kapak düzenleme
 • Albüm simgesine dokunup, hangi görseli Instagram hikaye kapağı olarak kullanmak istiyorsanız onu belirleyin. Ya da içeriğimizde bulunan kapak görsellerinden birini indirin. Arşiv aşağıda.

İşte Instagram hikayelere kapak nasıl eklenir? Sorusunun cevabını böylece uygulamış olacaksınız.

Instagram’da Hikaye Kapakları Çeşitleri

Instagram’da Hikaye Kapakları Çeşitleri

Geniş bir yelpazeyi kapsayan Instagram hikaye kapak tasarımları her zevke hitap eder. Hikâyenin türüne göre her türlü kapak tasarımını bu zengin çeşitlilikte bulmanız hiç zor değildir. Buna göre bazı Instagram hikaye kapak fotoğraflarını şu şekillerde inceleyebiliriz:

 • Siyah Instagram hikaye kapakları
 • Kalpli, yazılı Instagram hikaye kapağı çeşitleri
 • Kitap temalı Instagram hikaye kapakları
 • Kedi-köpek Instagram hikaye kapak tasarımları
 • Love, aşk, romantik Instagram hikaye kapak görselleri
 • Yemek, gezi-tatil, araba ile ilgili Instagram hikaye tasarımları
 • Müzik, spor, eğitim, sağlık konulu Instagram hikaye kapak şablonları
instagram hikaye kapak resimleri arşivi

Yukarıdaki hikaye kapak görsellerini webdeyazilim.com üzerinden indirebilirsiniz. Hikaye kapak görselleriniz olarak ayarlamanız için hazırlanmıştır. Dosyayı yukarıdaki resme tıklayarak ve buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

En Güzel Instagram Hikaye Kapakları Yeni

Rengârenk, özgün ve göz kamaştıran Instagram öne çıkan hikaye şablonları ile herkesten farklı olmaya ne dersiniz? Öyleyse farklı hikâye formatlarına uygun yüzlerce seçenek arasından hemen beğeninize göre bir tercih yapın!

Böylece rakiplerinizin önüne geçmeniz, takipçilerinizin dikkatini çekerek; daha fazla izlenme, beğeni ve yorum elde etmeniz kolaylaşacak. Tarzınızı en iyi şekilde yansıtacak, daha prestijli ve açıklayıcı bir profil görünümüne sahip olacaksınız.

Sizin için özenle hazırladığımız Instagram öne çıkarılan hikaye kapakları arasında istediğiniz tasarımı bularak dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram Story kapak fotoğrafı nasıl yapılır?

Kapak fotoğraflarını grafik tasarım programları ile yapabilirsiniz. Telefonlar için geliştirilen tasarım uygulamaları ile de yapabilirsiniz. Detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Öne çıkan fotoğraf kapağı nasıl yapılır?

Giriş seviyesi tasarım bilginiz varsa tasarım programları ve uygulamaları yardımıyla öne çıkan fotoğraf kapağı yapabilirsiniz.

Instagram hikaye önizleme nasıl yapılır?

Hikaye önizlemeleri hikaye kapağı olarak da ifade edilir. Hikaye kapak ve önizlemelerin nasıl yapıldığını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Öne çıkanlar nasıl arşivlenir?

Öne çıkanlardaki hikayeyi öne çıkarılanlardan çıkardığınızda arşivde kalacaktır. Sadece öne çıkanlardan çıkarmanız yeterli olacaktır.

En fazla kaç öne çıkarılmış hikaye eklenebilir?

Öne çıkarılan hikayelerin sayısında bilinen bir sınır bulunmamaktadır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın