Instagram Hikaye Kapakları Tasarlama

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, hikâyeler özelliği ile kullanıcılarına daha kişisel ve etkileşim odaklı bir deneyim yaşatıyor. Çünkü Instagram hikâyeleri, saniyeler içinde paylaşılabilen fotoğraf ve videoları 24 saat boyunca görüntülenmesi sebebiyle çokca beğeniliyor. Ancak Instagram hikâyeleri, sadece birkaç saniyelik paylaşımlardan ibaret değil. Bu paylaşımlar, takipçi kasmanızı sağlayacak kapının altın anahtarı. Daha çok instagram takipçisi kazanmak için bazı estetik bilgilere ihtiyacınız var. Bu yazımızda Instagram hikâye kapakları yapılışıyla ilgili tüm detaylara hakim olacak ve bu sayede takipçi etkileşiminizi nasıl artıracağınızı öğreneceksiniz. 

Instagram Hikâye Kapaklarıyla Neler Yapabilirsiniz? 

Instagram hikâyeleri, basit fotoğraf veya videoların ötesine geçiyor. Artık hikâyelerinize ek özellikler ekleyebileceksiniz. Mesela hikâyenize birden fazla fotoğraf ekleyebilirsiniz. Böylece anlatmak istediğiniz hikâyeyi daha iyi ifade edebilirsiniz. Ayrıca hikâyenize müzik ekleyerek paylaşımınıza duygusal bir boyut da kazandırabilirsiniz. Eğlenceli ve renkli gifleri ve emojileri de hikâyelerinizde kullanmayı sakın unutmayın!  

Popüler İnstagram Hikaye Kapakları
Popüler İnstagram Hikaye Kapakları

Etkili İnstagram Story Kapağı Yapmanın Yolları

Etkili bir Instagram hikayesi kapakları oluşturmanın temelinde, içeriğinizi görsel ve metinsel olarak çekici hale getirmeniz için gerekli olan amacınız yatmaktadır. İlk olarak hikayenizin amacını ve ana temasını net bir şekilde belirlemelisiniz. Belirlemiş olduğunuz hedefiniz, kapak tasarımınızı yönlendirmenize yardımcı olacaktır. Mesela seyahat hikayesi paylaşıyorsanız; seyahatle ilgili semboller veya manzaralar kullanarak bunu vurgulamalısınız. 

İnstagram Hikaye Kapakları
İnstagram Hikaye Kapakları

İnstagram hikayesi kapak görselinizin ana odak noktasını seçerken de hikayenizin ana temasına uygun bir görsel seçimi yapmalısınız. Bu görsel, takipçilere hikayenizin ne hakkında olduğunu hemen anlatmalıdır. En önemlisi de görsel ile başlığınız ve metin stiliniz arasında uyum yakalamalısınız. Burada yazı tipi ve renk seçimini dikkatlice yaparak metni okunaklı ve estetik bir şekilde sunmanız gerekiyor. Renk paletinizi seçerken de hikayenizin duygusal tonunu yansıtan renkleri tercih etmelisiniz. Tasarımınızda özgünlüğü korumak için sıradan şablonlar yerine kendi tarzınızı yaratmaya çalışın. Farklı formlar, desenler veya efektler kullanarak dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Ama bunlarla uğraşmak istemiyorsanız kullanabileceğiniz bazı mobil uygulamalar var. 

Story Kapağı Yapabileceğiniz Uygulamalar 

Etkili ve görsel olarak çekici Instagram hikaye kapakları oluşturmak için birçok farklı uygulama ve araç bulunmaktadır. İşte bu amaçla kullanabileceğiniz bazı popüler story tasarlama uygulamaları: 

 • Canva 
 • Adobe Spark Post
 • Unfold 
 • StoryArt 
 • Over 
 • Mojo 
 • Crello 
 • Pixlr 
 • Ripl 
 • InShot 

Söz konusu uygulamaların mobil versiyonları da bulunuyor. Özellikle Canva ve Inshot uygulamaları, instagram hikaye kapakları tasarlama konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Siz de önerdiğimiz uygulamaları deneyebilir, storylerinizde farkınızı ortaya koyabilirsiniz. 

İnstagram Hikâye Kapaklarının Değiştirilmesi 

Öne çıkan hikâyelerin kapak fotoğrafları, profilinizi kişiselleştirebilirsiniz. Aşağıda sıralamış olduğumuz adımları izleyerek öne çıkan instagram hikaye kapaklarınızı nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz: 

 • Instagram uygulamasını açın
 • Instagram profilinize giriş yapın. 
 • Öne çıkan hikâye bölümünü güncellemek istediğiniz hikâyeye gidin. 
 • “Kapağı düzenle” seçeneğine tıklayarak düzenleme kısmını açın. İstediğiniz hikâye kapak fotoğrafını seçmek için galeri simgesine tıklayabilirsiniz. 
 • Seçtiğiniz fotoğrafı belirtilen boyuta uyacak şekilde kesin ve “Bitti” tuşuna basarak işleme son verin. Böylece instagram hikaye kapak fotoğrafınızı başarıyla güncellemiş olacaksınız.

Detaylı anlatım için Instagram Hikaye Kapakları Nasıl Yapılır konumuza göz atabilirsiniz.

Instagram Hikaye Kapağı Şablonları 

Instagram hikaye kapağı şablonları, Instagram hikayelerinizi daha çekici hâle getirmenize yardımcı olacak popüler grafik tasarım aracıdır. Bahsi geçen şablonlar; genelde çeşitli temalar, renk paletleri ve grafik öğeler içermekte ve de kullanıcıları tarafından kolayca kullanılmaktadır. Böylece de kişisel veya işle ilgili hikayelerinizi daha dikkat çekici ve estetik olarak çarpıcı hale getirebilirsiniz. Bu şablonlar için “Canva” aracını kullanmanızı öneriyoruz. Hem mobil uygulamasının bulunması da işiniiz çok kolaylaştıracak. 

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sonuç 

Instagram hikaye kapakları profilinizi daha çekici hale getirmeniz ve takipçi etkileşiminizi artırmanız için çok gereklidir. Öne çıkan hikâyelerinizi düzenleyerek hikâyelerinizi gruplandırabilir ve kişisel tasarımlar yapabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz özellikler Instagram’ı daha etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak ve de hesabınızı daha ilgi çekici hale getirecektir. Unutmayın; Instagram hikâyelerinizi kullanarak, takipçilerinizle daha yakın bir ilişki kurabilir ve popülerliğinizi artırabilirsiniz. 

Instagram kullanıcıları neden hikaye kapağı kullanıyor? 

Instagram algoritması, kullanıcıların hikâyelerini paylaşmasına ve takipçileriyle etkileşim kurmasına olanak tanıyan birçok özellik sunuyor. Fakat Instagram hikâyeleri, kullanıcıların gördüğü hikâyelerin sıralanması konusunda karmaşık bir arayüz tarafından yönetiliyor. Bunun içinde instagram kullanıcıları çeşitli instagram hikaye kapakları kullanarak ön plana çıkmaya çalışıyor. 

Instagram kapak fotoğrafı nasıl yapılır? 

Instagram kapak fotoğrafı oluşturmak sanıldığının aksine çok kolay. Takipçilerinizin beğeneceği instagram hikaye kapakları  için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz: 
Paylaşım amacınıza karar verin. fotoğrafınız, kişisel bir fotoğraf, işletme logosu, ürün görseli veya tematik bir tasarım olabilir. 
– Boyutlar 1080 piksel genişlik ve 1350 piksel yükseklikte olmalı. 
– Tasarım araçları kullanmalısınız. 
– Metin ekleyin. 
– Renk uyumuna önem verin.  
– Instagram hikaye kapak fotoğrafı, profilinizin ilk izlenimi için çok önemli. Bu yüzden kapak tasarımınızın dikkat çekici  olduğundan emin olun.
Profilinizin mesajını ve kişiliğini yansıtması için özenle seçeceğiniz bir kapak fotoğrafı, takipçilerinizi etkileyecek ve diğer kullanıcılar arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır. 

Yorum yapın