Instagram’a yüklediğim fotoğrafın kalitesi düşüyor

Fotoğraf ve video kalitesi teknoloji geliştikçe artmaya devam ediyor. Fakat sosyal medya sitelerine bu içerikleri yüklediğimizde kalite kaybı yaşanabiliyor. Instagram’a yüklediğim fotoğrafın kalitesi düşüyor diyenlerdenseniz bu içerikteki bilgiler tam size göre!

Sosyal medya siteleri günümüzün önemli bir bölümünü alıyor. Çünkü burada pek çok resim ve video türünde içerik var. İlgili içeriklerin senaryoları, kurguları, türleri şöyle dursun, içeriklerin gerçek kaliteleri de son derece önemli.

Kaliteli resim ve videoların sosyal medya sitelerine yüklendiğinde kalitesinin düşmesinin basit bir nedeni, teknik bir izahı var.

Instagram’a yüklediğim fotoğrafın kalitesi düşüyor

Neredeyse tüm sosyal medya sitelerine yüklenen resim ve videolarda olduğu gibi Instagram’a yüklediğim fotoğrafın da kalitesi düşüyor. Bunun en temel sebebi sunucuda kaplanan yerden tasarruf etmek. Peki bu ne anlama geliyor?

Instagram gibi sosyal medya siteleri, diğer web siteler gibi web sunucularda barınır. Sunuculara yüklenen her dosyanın bir boyutu vardır. Bu boyut ne kadar düşük olursa o kadar tasarruf edilir. Fakat bir resmin boyutunu düşürdüğünüzde kalitesi de düşebilir.

Hem resmin kalitesini bozmamak hem de boyutunu düşürmek mümkündür. Photoshop ile resim optimizasyonu nasıl yapılır? başlıklı içeriğimizde bu konuya değinmiştik. Fakat bu web geliştiricilerin merak edeceği bir konu. Sosyal medya kullanıcıları ve bilhassa Instagram’a yüklediğim fotoğrafın kalitesi düşüyor diyenler için bilinmesi gerekenler biraz daha farklı olabilir.

Fotoğraf ve video kalitesi neden düşüyor?

Instagram’a her gün milyonlarca video ve resim yükleniyor. Bu resimler örnek olarak 1 TB (Terabyte) olsun. Bu resimleri yükleme esnasında sıkıştırarak sunucuya gönderdiğinizde, ya da sunucuda sıkıştırarak kullandığınızda %50 – %80 arası depolama alanı kazanabilirsiniz. Yani 1 TB olan örneğimiz üzerinden hesap edecek olursak:

Yüklenen her 1 TB resim için %80 sıkıştırma yapılırsa %80 verim alınmış, tasarruf edilmiş olur. 1 TB olan resimler sunucuya 200 MB olarak yüklenecektir. 800 MB kadar veriden tasarruf edilmiş olacaktır.

1 resim telefonunuza ve resmi çektiğiniz teknolojiye göre değişken bir boyuta sahiptir. Örnek olarak 5MB resme sahip olduğunuzu düşünürseniz bu resmi Instagram’da paylaşırken 500kb – 300kb gibi boyutlara düşürerek paylaşmış olacaksınız. Bu yüzden resmin kalitesi biraz bozulsa da yine de çok sorun olacak bir kalite kaybı yaşanmayacaktır.

Android ve iOS Instagram resim yükleme kalitesi kıyası

Android açık kaynaklı bir projedir. iOS ise Apple tarafından geliştirilen bir mobil işletim sistemi ve açık kaynaklı değil. Apple’ın geliştirdiği iOS daha çok ticari kaygılar gözetir. Android ise özgür bir yazılımdır ve daha çok gelişmeye odaklanmıştır.

Instagram ve Apple ticari olarak iPhone telefonlardan yüklenen resim ve videoların daha kaliteli yüklenmesini istiyor. Zaten iPhone kullanıcılarının pek çoğunun bunu bildiğini, ve bunu bilerek iPhone tercih ettiğini biliyoruz. Android işletim sistemi kullanan Samsung, Xiaomi, OPPO, Huawei gibi markalar bu sorunu henüz çözebilmiş değil. Çünkü resmi Instagram uygulaması Android uygulamasından gelen resimlerin kalitesine daha çok müdahale ediyor.

Önümüzdeki yıllarda belki Android tarafında da Instagram fotoğraf ve video kalitesine daha çok dikkat edilir.

Instagram’ın güncel sürümlerini indirmek için bu bağlantıları kullanabilirsiniz:

Instagram’a yüklediğim fotoğrafın kalitesi düşüyor diyenler için oluşturduğumuz bu içerik umarız faydalı olmuştur. Konu hakkındaki görüşleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın