Elon Musk’ın Yeni Projesi Akıllı Telefon Tesla

Elon Musk’ın Tesla markasına ait akıllı telefon çıkartacağına dair haberler, teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. Bu gelişme, Tesla otomobilinin başarısı ve Elon Musk’ın vizyoner liderliği göz önüne alınınca teknoloji takipçileri tarafından mantıklı karşılandı. Akıllı telefon Tesla’nın özellikleri hakkında ortaya atılan sızıntılar ve spekülasyonlarsa bizlere, ilginç bir tasarım ve güçlü teknik özellikler sunulacağını gösteriyor. Tesla telefonla alakalı ortada net bir süreç yok. Ancak Elon Musk’ın her an bir hamle yapması bekleniyor. Ama o vakit gelene kadar Tesla telefonun internete sızan teknik özelliklerine biraz göz atabiliriz:

Akıllı Telefon Tesla’nın Teknik Özellikleri

Tesla telefonunun mavi bir renge sahip olacağı söyleniyor. Tasarımın özgün ve dikkat çekici bir renge sahip olması, telefonunun da otomobil tasarımına benzer bir yaklaşımı yansıtacağını düşündürüyor. Özetle tasarım açısından Tesla, iPhone cihazını sollayabilir. Şu an birçok teknoloji meraklısı Tesla’nın tasarımını merak ediyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda tasarıma dair yeni sızıntılar olacak mı?

Akıllı Telefon Tesla'nın Teknik Özellikleri
Akıllı Telefon Tesla’nın Teknik Özellikleri

Telefonun teknik özelliklerine ilişkin ortaya atılan iddiaları derlemeye çalıştık. Sizlere şimdi aktaracağımız bilgiler resmi kaynaktan elde edilmemiştir:

 • 6.7 inç boyutunda bir IPS LCD ekran.
 • 720 x 1600 piksel çözünürlük.
 • 5000 mAh’lik büyük bir pil kapasitesi.
 • Muhtemelen özelleştirilmiş bir Tesla işletim sistemi.
 • Qualcomm’un üst düzey Snapdragon serisi işlemci (belirtilen Snapdragon 8 serisi veya Snapdragon 898). 
 • 2 TB’lık geniş depolama alanı.
 • Ana kamerada 108 MP çözünürlük.
 • Mavi renkte bir tasarım (bu konuda belirtilen bilgiye dayanarak).
 • Tesla otomobilleriyle entegrasyon yeteneği.
 • Kripto para madenciliği yapabilen donanım
 • Güneş enerjisi ile şarj edilebilme yeteneği
 • Uydu interneti bağlantısı
 • Astrofotografi yeteneği
 • Tesla Otomobil Entegrasyonu

Akıllı telefon tesla, özellikle Tesla otomobilleriyle entegre çalışabilmesi, otomobil kullanıcıları için büyük bir kolaylık sağlayacak. Bu yüzden de telefon ile araba arasında bir entegrasyon olmasını bekliyoruz. Anahtar işlevi görmesi ve aracın çeşitli kontrollerini telefon üzerinden yapabilme yeteneği de yine beklentilerimiz arasında. Eğer Musk beklentilerimizi karşılarsa akıllı telefon üretiminde de devlerden biri olacaktır. 

Tesla Starlink Bağlantısı 

Starlink bağlantısının akıllı telefon tesla ile entegrasyonu, özellikle uzak bölgelerde daha güçlü bir bağlantı sağlayacaktır. Fakat önceden şunu da belirtmeliyiz ki bu özellik teknik sorunları meydana getirebilir. Tabii ki aklınızı karıştırmamak adına teknik konulara tam anlamıyla girmeyeceğiz. Ama starlink bağlantısının yapılması Tesla telefonunu teknik anlamda zora sokacağını kullanıcı kolaylığını da olumsuz yönde etkileyeceğini de söylememiz gerekiyor. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak? Biz de sizler gibi akıllı telefon tesla starlink bağlantısını heyecanla bekliyoruz. 

Tesla Telefon
Tesla Telefon

Elon Musk’ın gelecekteki projeleri hakkında spekülasyonların ortaya çıkması çoğu zaman heyecan verici olmuştur. Fakat bu haber gerçekse; Tesla’nın Qualcomm ile işbirliği yaparak telefon üretmeye başlaması, teknoloji dünyasında yeni bir oyuncunun ortaya çıkmasına ve pazarda rekabetin artmasına yol açacak. Fakat herhangi bir yeni ürünün başarılı olabilmesi için güçlü bir pazarlama stratejisi ve kalite kontrolünün yapılması gerekiyor. Bundan dolayı da Tesla’nın bu yeni girişimde nasıl bir performans sergileyeceğini görmek bizim için de süpriz olacak. 

Bunlar da ilgini çekebilir:

SONUÇ

Elon Musk’ın Tesla Pi Telefonu hakkında bahsedilen bilgilerin doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Şu ana kadar konuya ilişkin resmi bir açıklama veya doğrulama yapılmadığını söylememiz gerekiyor. Bundan dolayı da bu özellikler tamamen spekülasyonlara dayalı. Eğer bu telefon gerçekten piyasaya sürülecekse ve belirtilen özelliklere sahip olacaksa; fiyatı ve özellikleri büyük bir ilgi uyandıracaktır.

Tesla telefon üretecek mi? 

Elon Musk ve Tesla şirketi, elektrikli otomobil üretimi dışında birçok alanda da yenilikçi projeler geliştiriyor. Fakat Tesla şirketi, resmi olarak bir akıllı telefon üretimi planı olduğuna dair henüz bir açıklama yapmadı. Bu nedenle de “Akıllı telefon tesla geliyor” gibi iddialar veya haberler spekülasyonlara dayalı olup resmi bir temele dayanmamaktadır. 

Tesla’nın otomobil endüstrisindeki büyük başarısı ve Elon Musk’ın vizyoner liderliği, teknoloji dünyasında sürekli olarak dikkat çeken projelere imza atmasına neden olduğu bir gerçek. Ama böyle bir projenin gerçekliği ve planları hakkında resmi bir bilgi olmadığı için bu haberlere dikkatli yaklaşmaya çalışıyoruz.

Şayet böyle bir proje varsa Tesla’nın ürün yelpazesini genişletmesi ve farklı sektörlere girmesi bizce de sürpriz olmayacaktır. Defalarca söylediğimiz gibi resmi bir duyuru yapılmadan, böyle bir projenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda kesin bir bilgiye sahip olamayacağız. 

Tesla telefonu ne zaman çıkacak?  

Elon Musk’ın akıllı telefon tesla hakkında henüz resmi bir duyuru yapmadığı için çıkış tarihi konusunda da kesin bilgi vermemiz mümkün değil. Ama şunu söyleyebiliriz; sektör analistleri bizlere 2023 sonu veya 2024 başı gibi bir zaman dilimini öngördürüyor. Ancak Webde yazılım olarak Tesla telefonu lansmanının 2024 yılının başında yapılmasını bekliyoruz. Tahminen de 2024 sonu gibi telefon satışa sunulacaktır.
Şu ana kadar Elon Musk hakkında çıkan haberlerde herhangi bir yanılsama meydana gelmedi. Yani Tesla telefon hakkında spekülasyoların ortaya çıkması bize böyle bir telefon projesinin olduğunu gösteriyor. Ama iPhone cihazına rakip olma konusunda aklımızda soru işaretlerinin bulunduğunu da sizlerle paylaşmak isteriz. 

Tesla hangi ülkenin malı? 

Tesla, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir otomobil üreticisidir. Şirketin merkezi, Palo Alto, Kaliforniya’da bulunmaktadır. Elon Musk tarafından kurulan Tesla, yüksek performanslı elektrikli araçlar, enerji depolama sistemleri ve güneş enerjisi ürünleri üretiyor. Tesla’nın genel merkezi Kaliforniya’da olsa da üretim tesisleri ve operasyonları dünya genelinde farklı ülkelerde bulunmaktadır. Tesla’nın Austin, Teksas’ta büyük bir üretim tesisi de bulunmaktadır. Kısa sürede büyük bir başarı elde eden Tesla firması en son twitter adlı sosyal medya hesabını satın alarak adını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde “X” adını alan alan bu plartform halen rağbet görmeye devam ediyor. 

Yorum yapın