En iyi Diziler (2022) – Geçtiğimiz Yıla Damgasını Vuran Diziler

2022 en iyi diziler listemize hoş geldiniz! 2022 yılında çıkan ve bu yıla damgasını vuran birbirinden keyifli dizileri sizler için derledik. Bir yılı daha geride bırakmak üzereyken, geride bıraktıklarımıza bir göz atalım dedik! Aksiyondan korkuya, komediden fantastik yapımlara birbirinden muhteşem dizileri incelemek için tek tapmanız gereken sayfada ilerlemeyi sürdürmek!

1. First Kill (2022-2022) – IMDB: 6.5

First Kill

“First Kill”, Victoria Schwab tarafından yaratılmış ve Haziran 2022’de Netflix’te gösterime giren bir fantastik gençlik dizisidir. Dizi, ünlü yazar Victoria Schwab’ın aynı adlı kısa hikayesinden uyarlanmıştır. Ağustos 2022’de yayınlanan bir sezondan sonra, dizi projesi iptal edilmiştir. Ancak buna rağmen kısa sürede ciddi bir hayran kitlesi oluşmuştur. 2022 en iyi diziler listemizin ilk dizisinden bahsederken, birlikte dizinin konusuna göz atalım.

“First Kill” dizisinde, genç vampir Juliette, güçlü bir vampir ailesi arasında yerini almak için ilk cinayetini gerçekleştirmek için kasabada yaşayan Calliope adlı genç bir kadını hedef alır. Ancak Juliette, Calliope’un ünlü vampir avcılarından bir aileden geldiğini bilmez. Her ikisi de birbirlerini öldürmekte zorluk çekeceklerini anlar. Ancak, birbirlerine aşık olmaları daha da kolay olacaktır.

2. The Midnight Club (2022-2022) – IMDB: 6.6

The Midnight Club

“The Midnight Club” , Mike Flanagan ve Leah Fong tarafından yaratılmış ve Flanagan’ın baş yazar ve yapımcısı olduğu bir korku, gizem ve gerilim dizisidir. Bir bakımevinde yaşayan ve ölümcül hasta olan bir grup genç yetişkini konu alan dizi, kapsayıcı bir hikaye sunarken aynı zamanda bu hikayeleri ekranda sık sık tasvir ediyor. Çoğunlukla Christopher Pike’ın 1994 tarihli romanı The Midnight Club’a dayandığı söylenmesine rağmen, dizi ayrıca diğer birçok Christopher Pike kitabından öğeler de içerir.

Bu listeler de ilginizi çekebilir;

Brightcliffe Hospice’de ölümcül bir hastalığa yakalanmış olan bir grup genç hasta kalıyor ve birlikte Midnight Club’ı oluşturuyorlar. Gece yarısı gizlice buluşan ekip, ilk ölen kişinin mezarın diğer tarafındaki Midnight Club üyeleriyle iletişim kurmak için çaba sarf edeceklerine dair bir anlaşma yaparlar. Dizinin hikayesi burada başlar.

3. The Lord of the Rings: The Rings of Power – Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri (2022-…) – IMDB: 6.9

The Lord of the Rings_

Evet, Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Amazon Prime Video tarafından üretilen bir fantastik dizidir. JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi romanına ve yazılarına dayanmaktadır ve Orta Dünya’nın İkinci Çağı’nda geçmektedir. Ayrıca New Line Cinema ve Tolkien Estate işbirliği ile üretilmiştir ve En İyi Orijinal Müzik dalında ödül adaylığına layık görülmüştür.

JRR Tolkien tarafından yaratılan Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi hikayelerinden binlerce yıl önce geçen bu destansı hikaye, izleyicileri büyük güçlerin oluştuğu, krallıkların zafer kazandığı ve yıkıldığı, büyük kahramanların yaşadığı bir döneme götürecektir. Tolkien’in yazılarından uyarlanan bu dizide, tüm zamanların en böylesi kötü adamı tüm dünyayı karanlıkta boğmakla tehdit edecektir. Barış zamanında başlayan dizi, kötülüğün Orta Dünya’da yeniden ortaya çıkması ile ilerlerken, hem tanıdık hem de yeni bir dizi karakteri izleyebilirsiniz. Dizi, Dumanlı Dağlar’ın en karanlık derinliklerinden, elf başkenti Lindon’un görkemli ormanlarına, nefes kesici Númenor ada krallığından, haritanın en uzak noktalarına kadar götürecektir.

4. Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities (2022-…) – IMDB: 7.1

 Guillermo del Toro’s Cabinet of Curiosities

Oscar ödüllü film yapımcısı Guillermo del Toro, bu Netflix dizisi için hem baş yapımcılığını, hem ortak yapımcılığını hem de yönetmenliğini üstlenmektedir. Ürkütücü öğelerden büyülü tılsımlara, geleneksel korku kavramlarına meydan okuyan uğursuz hikayeler, dizinin gotik ve grotesk temasıyla birleştiğinde ürkütücü bir senaryo ortaya çıkarır. Sekiz hikayeden ikisi, del Toro tarafından uyarlanmamış orijinal eserlerdir.

5. Moon Knight (2022-2022) – IMDB: 7.3

Moon Knight

Moon Knight, 2022 yılının en iyi diziler listemizde yer alan, Jeremy Slater tarafından Disney+ için yaratılan ve Marvel Comics’in aynı adlı karakterine dayanan bir fantastik mini dizidir. Ayrıca, dizi Marvel Sinematik Evreni’nde (MCU) Marvel Studios tarafından, serinin diğer filmleriyle sürekliliği paylaşan altıncı televizyon dizisidir. Moon Knight, 30 Mart 2022’de gösterime girdi ve toplamda altı bölüm sürerek 4 Mayıs’ta final yaptı. Dizi, Emmy Ödülleri’nde Olağanüstü Ses Kurgusu dalında Emmy ödülü kazandı.

Dizi, yaşadığı hayatın yanı sıra başka bir hayatın anılarıyla boğuşan, yumuşak huylu bir hediyelik eşya dükkanı çalışanı olan Steven Grant’i konu alır. Steven, disosiyatif kimlik bozukluğu olduğunu keşfeder ve paralı asker Marc Spector ile aynı bedeni paylaşmaktadır. Steven ve Marc’ın düşmanları giderek üzerlerine yaklaştıkça, kendilerini Mısır’ın güçlü tanrıları arasında gerçekleşen ölümcül ve gizemli olayların içinde bulurlar. Kendileri hakkında düşündüklerinden çok daha komplike olan kimliklerini keşfetmeleri gerekmektedir.

6. 1899 (2022-…) – IMDB: 7.5

1899 (2022-…)

“1899”, Jantje Friese ve Baran bo Odar tarafından yaratılmış, birden fazla dili olan bir gizem ve bilim kurgu dizisidir. 17 Kasım 2022’de Netflix’te ilk gösterimini yaptı ve kadrosu, yönetmenliği, sinematografisi ve oyunculuk performansları ile çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı. Ancak bazı eleştirmenler dizinin hızını yavaş bulmuşlardır. Dizi için iki sezon daha sürecek bir plan yapılmış durumda.

Bu dizi, Avrupa’dan New York’a giden bir göçmen gemisinin yolculuğunda gerçekleşen gizemli olayları araştırmaktadır. Farklı geçmişlere ve milletlere sahip yolcuların, yeni bir yüzyıla ve yurt dışındaki geleceklerine yönelik umutlarını ve hayallerini izleyeceğiz. Yolcular, aylardır kayıp olarak bilinen ikinci bir gemiyi açık denizde gördüklerinde, yolculukları beklenmedik bir yön alır. Gemide buldukları şey, vaat edilen topraklara geçişlerini kabus benzeri bir bilmeceye dönüştürecektir ve bazı yolcuların geçmişlerinin aslında birbirine bağlı olduğu keşfedilmeye başlanacaktır.

7. The Sandman (2022-…) – IMDB: 7.7

The Sandman

The Sandman, Neil Gaiman tarafından yazılmış ve DC Comics tarafından yayınlanmış 1989-1996 yılları arasında çıkan aynı adlı çizgi romanından uyarlanan bir fantastik drama dizisidir. Dizi, Netflix için geliştirilmiştir ve yapımcılığını DC Entertainment ve Warner Bros. üstlenmiştir. Başrolünde Tom Sturridge yer almaktadır.

Sonsuz yaşam için bir pazarlık yapmaya çalışan bir büyücü, yanlışlıkla Ölüm’ün küçük kardeşi Dream’i yakalamaya çalışır. Büyücü, Dream’in can güvenliğini endişe ederek, onu yıllarca bir cam şişede hapseder. Morpheus olarak da bilinen Dream, kaçışından sonra kaybettiği şeyleri geri almak için bir arayışa çıkar.

8. The Devil’s Hour – Şeytanın Saati (2022-…) – IMDB: 7.7

The Devil’s Hour – Şeytanın Saati (2022-…)

The Devil’s Hour, Tom Moran tarafından yaratılmış ve Steven Moffat’ın yapım şirketi Hartswood Films tarafından yapımcılığını üstlendiği bir drama ve gerilim dizisidir. Altı bölümden oluşan dizi Ekim 2022’de Amazon Prime Video’da ilk gösterimini yaptı. Kasım 2022’de dizi ikinci ve üçüncü sezonunu yayınlamaya karar verdi.

Bir kadın her gece tam olarak 3.33’te, şeytanın saati olarak bilinen 03:00 ile 04:00 arasında, görünürde hiçbir sebep olmaksızın uyanmaktadır. Sosyal hizmet uzmanı olan Lucy Chambers, hayal ettiği gerçekleşmemiş olaylarla dejavu yaşamaktadır ve bu durumdan kurtulamamaktadır. Aynı zamanda polis, Lucy ve oğlu Isaac ile bağlantılı görünen bir cinayet zincirini araştırmaktadır.

9. Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story – Canavar: Jeffrey Dahmer’in Hikayesi (2022-2022) – IMDB: 7.9

Dahmer – Monster_ The Jeffrey Dahmer Story – Canavar_ Jeffrey Dahmer’in Hikayesi (2022-2022)

“Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, Ryan Murphy ve Ian Brennan tarafından Netflix için yaratılan ve Eylül 2022’de yayınlanan bir suç antolojisi dizisidir. Bu dizi, 4 dalda Altın Küre ödülü adaylığına layık görülmüştür. İlk sezon, Jeffrey Dahmer’in hayatını ve suçlarını mercek altına almaktadır.

“Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”, Amerika’nın en kötü şöhretli seri katillerinden biri olan Jeffrey Dahmer’in hayatını ve suçlarını mercek altına alan bir suç antolojisi dizisidir. Dizi, Wisconsin yerlisi bir vatandaşın yıllara yayılan seri katillik kariyerini, polislerin beceriksizliği ve ilgisizliğiyle ilişkilendiriyor. Dahmer’in neredeyse yakalandığı ancak sonunda serbest bırakıldığı birçok olay, dizide tekrardan dramatize edilmektedir.

10. The Peripheral – Periferal (2022-…) – IMDB: 7.9

The Peripheral – Periferal (2022-…)

“The Peripheral”, Scott Smith tarafından yaratılmış, yönetilmiş ve yapımcılığı üstlenilmiş bir bilim kurgu dizisidir. Amazon’un yapımcılığını üstlendiği dizi, William Gibson’ın aynı adlı 2014 yapımı kitabından uyarlanmıştır. Dizinin ilk gösterimi 11 Ekim 2022’de Los Angeles’taki Ace Hotel’de yapılmış ve 21 Ekim 2022’de Amazon Prime Video’da yayınlanmıştır.

Küçük bir Appalachian kasabasında mahsur kalan genç bir kadının günlük rutinden kaçış yolu, gelişmiş video oyunlarını oynamaktır. O kadar iyi bir oyuncu olduğu için, bir şirket ona yeni bir video oyun sistemi test etmesi için gönderir. Ancak bu olay bir sürpriz de beraberinde getirir. Oyun gibi görünen şey aslında, alternatif bir gerçekliğin ve benzersiz hayallerin kilidini açacaktır. Bu aynı zamanda oyuncuyu ve ailesini gerçek bir tehlikede bulacaktır.

11. Wednesday (2022-…) – IMDB: 8.4

Wednesday (2022-…)

Wednesday” Altın Küre ödüllerinde iki dalda aday gösterilmiş bir fantastik korku komedi dizisidir. Addams Ailesi’nden Çarşamba Addams karakterine dayanmaktadır. Dizinin sekiz bölümünden dördü ünlü yönetmen Tim Burton tarafından yönetilmektedir, aynı zamanda yönetici yapımcı olarak görev yapmaktadır.

Gomez ve Morticia Addams’ın kızları olan Wednesday, ebeveynleri tarafından mezun olduğu liseden sonra Vermont’ın Jericho kasabasındaki Nevermore Academy’ye gönderilir. Bu değişim, Wednesday’in yaşamında pek çok şeyi değiştirecektir. Soğuk ve duygusuz kişiliği nedeniyle ve meydan okuyan doğası nedeniyle, Wednesday okul arkadaşlarıyla ilişki kurması zor olacaktır. Ancak çok yakında, Wednesday gelişmekte olan psişik yeteneklerinde ustalaşmaya ve yerel kasabayı terörize eden canavarca cinayetleri engellemeye odaklanacaktır.

12. House of the Dragon (2022-…) – IMDB: 8.5

House of the Dragon (2022-…)

“House of the Dragon” iki dalda Altın Küre ödülü adaylığına layık görülmüştür ve 2022 en iyi diziler listemizin son üyesidir. George RR Martin ve Ryan Condal’ın işbirliği ile HBO için yaratılmış bu aksiyon ve fantastik drama dizisi, Ağustos 2022’de on bölümden oluşan ilk sezonu ile gösterime girdi. Prömiyerinden beş gün sonra ikinci sezon için hazırlıklar başladı. İlk sezon oyunculuk performansları, senaryosu ve müzikleri ile ilgili oldukça olumlu eleştiriler aldı. Ancak dizide özellikle zaman atlamalarının hızı ve dizi sahnelerinin karanlık aydınlatmaları eleştirildi.

“Game of Thrones” den yaklaşık iki yüzyıl önce, Targaryen Ailesinin Kralı Viserys, Westeros ve çevresindeki toprakların hükümdarıdır. Ancak kızı Rhaenyra’yı varisi olarak atadığında, gelecek yıllarda Demir Taht’a kimin oturması gerektiği konusunda şiddetli bir kan davasına yol açacak bir dizi olay meydana gelecektir.

Yorum yapın