Yaşlı İnsanların Hayatını Kolaylaştıran 8 Mobil Uygulama!

Yaşlılar için mobil uygulamalar geliştiren kişiler, temel ihtiyaçlardan yola çıkarak çeşitli mobil uygulamalar geliştirdiler. Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de teknolojik ürünler kullanılıyor. Yaşlı kesim olarak nitelendirdiğimiz hemen hemen herkes Android telefon kullanıyor. Android telefonlar insan hayatına girdiği günden bu yana çeşitli mobil uygulama ihtiyaçları doğdu. İnsan hayatını, özellikle de yaşlıların yararına olacak pek çok farklı teknolojik ürün ile birlikte mobil uygulamalar hayatımızdaki yerini aldı.

yaşlı bireyler için mobil uygulama önerileri
yaşlı bireyler için mobil uygulama önerileri

Pandemi dönemindeki kısıtlamalar yaşlıları bunaltmaya devam ediyor!

Covid-19 nedeniyle ülke genelinde alınan bazı kararlar neticesinde, yaşlı insanların evde kalmaları sağlanıyor. Bu sayede hastalığın yayılması ve ölümlerin azalması hedefleniyor. Alınan bu tarz kararlar ile birlikte yaşlı insanlar, yaşamlarına evde devam ediyor.

Ancak bu zor dönemlerden geçerken, evin içindeki yaşamlarını kolaylaştıracak ve zaman geçirebilecekleri mobil uygulamalara ihtiyaç duyan yaşlılar, cep telefonlarına yüklenen söz konusu mobil uygulamalar ile daha iyi vakit geçirebiliyorlar.

Yaşlıların Kolayca Kullanabileceği Uygulamalar Onların Yaşam Kalitelerini Arttırıyor!

Yaşlıların ev içi yaşamlarında keyifli zaman geçirebilecekleri ve sağlık alanında kullanabileceği teknolojik cihazlar mevcut. Örneğin kan izleme cihazı, EKG monitörü gibi cihazlar mobil uygulamalar sayesinde bilgilendirme yapabiliyor. Hastanede yapılan ölçümlere yakın değerler sunan sağlık cihazları yaşam kalitesini artırmayı sağlıyor.

Yaşlılar İçin Olan Android Cep Telefonu Uygulamaları Hangileri?

Neredeyse bütün yaşlı kesimin kullandığı akıllı Android telefonlarının bazı mobil uygulamalar yaşlıların iyi vakit geçirmelerine yardımcı oluyor. Pandamı döneminde zamanlarının çoğunu evlerinde geçirmek zorunda kalan yaşlılarımız için uyarlanmış uygulamalardan bir kaçı şöyle:

  1. Cep telefonlarına yüklenen kitap okuma programı (Goodreads)
  2. Yaşlılar için cep telefonlarına yüklenen ilaç hatırlatma uygulaması (MediSafe)
  3. Uzaktan telefon takip özelliğine sahip uygulama (Find My Phone)
  4. Yaşlıların tasarruflarını yönetmek için ödeme planı programı (Loan Calculator Pro)
  5. Cep telefonlarına yüklenen radyo dinleme özelliği olan program (NPR One)
  6. Cep telefonlarına yüklenen hava durumu uygulaması (The Weather Channel)
  7. Yaşlıların araçlarını park ettikleri yeri unutmaları ve ya bulamamlar sorununu kolaylaştırmak için bir hamla ile park edilen yeri bulma özelliği olan (Park ‘n’ Forget)
  8. Sağlık problemi yaşayan yaşlı kişiler için ilk yardım, ilaç ve hastalıklar hakkında gerekli bilgileri içeren bir programdır (WebMD)

Yukarda sayılan bu programlar yaşlı kişilerin ev içinde ve ev dışında olası zorlukları kolaylaştıracak ve yaşlıların yaşam kalitelerini yükseltecek olan sekiz mobil uygulamadır.

yaşlı bireyler için mobil uygulama önerileri
yaşlı bireyler için mobil uygulama önerileri

Yaşlılar için yararlı olan programlar işe yarıyor mu?

Yaşlıların birçok ihtiyacını kolaylaştıran mobil uygulama programları pek çok yaşlı kişi tarafından kullanılıyor. Bildiğimiz gibi belirli bir yaşa ulaşmış olan büyüklerimizin yaşlılığa bağlı olarak bazı sağlık sorunları bulunuyor. Düzenli olarak kullanması gereken ilaçları bulunuyor.

Bu gibi ihtiyaçları olan yaşlılarımız bu tür programlar ile alması gerektiği ilaçlarını tam vaktinde kullanıyorlar. Ayrıca kitap okumayı seven yaşlıların en sevdiği uygulama kitap okuma uygulaması oluyor. Yaşlı kişilerin pandamı döneminde risk alarak kütüphanelere gitmesine gerek kalmıyor.

Kitap okuma uygulaması ile yaşlılar kitap arayışı yapmak zorunda kalmadan istedikleri kitaplara ulaşarak kaliteli vakit geçiriyorlar. Bu gibi uygulamalar yaşlıların işlerini hem ev içinde hem ev dışında kolaylaştıran ve yaşam kalitelerini yükseltmesini sağlayan mobil uygulamalar çok işe yarıyor.

Yaşlıların Dışarıya Çıktıklarında İşlerini Kolaylaştıran Mobil Uygulamalar

Özellikle araç kullanan yaşlıların oto park sorunu yaşadıklarını biliyor ve çevremizde görüyoruz. Nerdeyse bütün illerde araç çokluğundan otopark sorunu yaşanıyor.

Hele yaşlıların için başlı başına bir sorun olan park bulma ve park etme sorunu onları araçları ile seyahat etmekten bezdiriyor. Bu sorunu yaşayan yaşlıların araçlarına yüklenen park senyörü ile kolayca park edebiliyorlar.

Bunun yanı sara yaşlı kişilerin cep telefonuna yüklenen park edilen aracı gösteren programda yaşlılar tarafından sıkça kullanılan mobil uygulamalardan birisi oluyor. Evlerinde sıkılan yaşlıların müzik dinleme ve haber alma kolaylığı sağlayan çok beğenilerek kullanılan diğer bir mobil uygulama ise radyo dinleme programı oluyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın