Windows 11 SE ve Surface Laptop SE Tanıtıldı

Microsoft’tan öğrenciler için ciddi bir hamle geldi. Yeni işletim sistemi Windows 11 SE çıktı. Ve bu işletim sisteminin yüklü olduğu öğrencilere özel Surface Laptop SE tanıtıldı. İşte tüm detaylar!

Windows 11 SE Çıktı, Özellikleri Nelerdir?

Google’ın Chrome işletim sistemine karşılık, Microsoft’tan yeni bir hamle geldi. Windows 11 SE işletim sistemi piyasaya çıktı. Yeni Windows işletim sistemi, öğrencileri ve öğretmenleri hedefliyor. Giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar için özel olarak tasarlandı. Office paketi ve Edge tarayıcısı ile birlikte geliyor. Ayrıca, Zoom ve Chrome gibi üçüncü taraf uygulamalar edinilebilir.

Microsoft, bununla da kalmadı ve Surface Laptop SE dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü. Bu yeni cihaz, Windows 11 SE işletim sistemiyle birlikte geliyor. Ve yine okul öğrencilerine özel tasarlandı.

Windows 11 işletim sisteminin sadeleştirilmiş bir sürümü olarak gelen Windows 11 SE, başlangıç seviyesi bilgisayarlar için hazırlandı. Öğrencilerin dikkatini dağıtmamak adına kendi başlarına bir uygulama yüklemelerini önleyen bir sistem olarak lanse edildi. Bunun için de Microsoft Store uygulama mağazasını barındırmıyor. Ayrıca, klasik Windows 11’de bulunan Snap Layouts arayüzüne de sahip değil. Ve Widget’ları da eksik.

Okullarda öğretmenlerin bulut tabanlı mobil cihazlardan kontrol edebileceği Windows 11 SE, öğrencilerin güvenliği ve performansı düşünülerek tasarlandı. Eğitim öğretim için gelen yeni işletim sistemi, bu bakımdan oldukça işlevsel olacak. Windows 11 SE çalıştıran cihazlarda Word, PowerPoint, Excel, OneNote ve OneDrive dahil olmak üzere Microsoft Office uygulamaları çevrimdışı da kullanılabilecek.

Yeni işletim sistemi, daha az donanım kullandığı için uzun pil ömrü de sağlıyor. 4/8GB RAM ve 64/128GB depolama alanına sahip makinelerde rahatlıkla kullanılabilir.

İlgili İçerik: Microsoft Surface Pro 8 Özellikleri Sızdırıldı

Surface Laptop SE Özellikleri ve Fiyatı

Microsoft imzalı yeni laptopun fiyatı 4GB RAM + 64GB modeli için 249 dolardan başlıyor. 8GB RAM + 128GB modelinin fiyatı 329 dolar. 2022’de Acer, ASUS, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo gibi marka laptoplar da Windows 11 SE işletim sistemine geçecek.

Windows 11 SE ile gelen Surface Laptop SE, 11.6 inç ekranla geliyor. Intel Celeron N4020 ve N4120 işlemci modellerinden güç alıyor. Intel’in UHD Graphics 600 ekran kartına sahip. 4/8GB RAM ve 64/128GB depolama alanı sunuyor. 720p webcam ile görüntülü konuşmalar yapılabiliyor. USB-A ve USB-C portu, 3.5mm kulaklık jakı, stereo hoparlörler ve 16 saate kadar pil ömrüne sahip.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın