Windows 11 Çıktı! İşte Tüm Özellikleri

Microsoft’un, uzun süre önce söz verdiği gibi Windows 11 işletim sistemi bugünden itibaren indirilebilecek. İşte, Windows 11 özellikleri ve indirme bağlantısı!

Windows 11, yeni özellikler, çeşitli sistem optimizasyonları ve yepyeni bir kullanıcı arayüzü ile piyasaya çıktı. Yeni işletim sistemini sorunsuz bir şekilde kullanmak için Microsoft’un bazı şartları var. Windows 11 kademeli olarak cihazlara gelecek. İlk olarak tam destekli ve uygun cihazlar bu güncellemeyi indirebilecek.

Bilgisayarınız yükseltmeye uygun özellikleri taşıyorsa, Windows Update zamanı geldiğinde yükseltme işlemi için sizi bilgilendirecek. Bu ne zaman olacak? Windows 11 yükseltmesine uygun cihazlar, 2022’nin ortalarına kadar bu teklifi alacaktır.

Windows 11 ISO İndirme

Cihazınızı Windows 11’e güncelleme yoluyla yükseltmek yerine, Microsoft’un sitesindeki ISO dosyasını indirebilirsiniz.

Windows 11 ISO İndir

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

  • İşlemci: Uyumlu 64 bit işlemci veya 2 ya da üzeri çekirdekli, en az 1 GHz hızlı çip
  • RAM: 4 GB
  • Depolama Alanı: En az 64 GB
  • Sistem Üretici Yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özellikli
  • TPM: TPM 2.0
  • Grafik Kartı: WDDM 2.0 sürücüsüyle DirectX 12 veya üzeri ile uyumlu
  • Ekran: En az 9 inç ve 720p çözünürlüklü

Windows 11 Kullanıcı Arayüzü

Yeni işletim sistemi daha modern bir görünüme kavuştu. Yuvarlatılmış pencere köşeleri ve yeniden tasarlanan menülerle karşımıza çıkıyor. Yerel uygulamalara sayısız yeni uygulama eklendi ve var olanlarda değişiklikler yapıldı. Bunlardan bazıları; Telefonunuz uygulaması, Redmond devi, Ekran Alıntısı Aracı, Fotoğraflar uygulaması.

İlgili İçerik: Microsoft Kararını Verdi: Spotify, Windows 11’e Entegre Edilecek

Windows 11 Performansı

Microsoft, Windows 11 için ‘oyun açısından şimdiye kadarki en iyi Windows işletim sistemi’ dediğini biliyoruz. Kaynak yönetim sistemi geliştirilen sistemde, ön plandaki işlemlere öncelik veriliyor. Arka plandaki işlemlerin işlem gücünü tüketmesi önleniyor. Sistem kaynakları tasarrufuna da gidildi. Etkin olmayan sekmeler duraklatılıyor. Böylece bellek kullanımı %32 oranda azaltılıyor. CPU kullanımı ise %37 oranda azaltılıyor.

Windows 11’e Geçebilecek Cihazlar

Bilgisayar donanımı 64 bit destekliyse Windows 11 yükseltmesi yapılabilir. Ancak şimdilik yalnızca kapsamlı gereksinimleri karşılayan cihazlar yeni işletim sistemine geçebilecek. Yeni Windows 11’in talep ettiği yüksek gereksinimler sebebiyle 30 milyon iş bilgisayarı yeni güncellemeyi alamıyor.

Tüm Windows kullanıcıları yeni işletim sistemi güncellemesini ücretsiz indirebilecek. Minimum sistem gereksinimlerini karşılayan Windows 10 kullanıcıları, cihazına gelen uyarıdan sonra Windows 11’i ücretsiz indirebilecek.

Güncellemeyi alan kullanıcılar, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update üzerinden güncellemeleri kontrol edebilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın