2023 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?

Borsada yatırım yapan temettü yatırımcılarının en çok merak ettikleri sorulardan biri 2023 temettü verecek hisseler ve tarihleri oluyor. Temettü yatırımcıları, genel olarak uzun vadede borsaya yatırım yaptıkları için temettü miktarları ile yakından ilgileniyorlar. Çünkü her temettü ödemesi onlar için pasif gelire bir adım daha yaklaşmak demek.

Temettü yatırımcılarının bir kısmı, bu gelirler için az da olsa her ay pasif gelir stratejisindeyken; bir kısmı, bu gelirlerin şimdiki hayat standardını karşılamasını istiyor. Bu yüzden yatırılan her tutar ve yatacak olan her tutar onları çok yakından ilgilendiriyor.

2023’te Hangi Hisseler Temettü Verecek?

2023’te temettü verecek hisseler ve tarihleri, şirketlerin bilanço döneminde genel kurul tarafından toplanarak kararlaştırılır. Bu yıla kadar temettü dağıtma geleneğini devam ettiren şirketlerin 2023’te de temettü vereceği tahmin edilir (Olağanüstü bir durum olmadığı müddetçe).

2023’te hangi hisselerin temettü dağıtacağı ile ilgili yatırımcı kurumlardan İş Yatırımın yayınlamış olduğu rapora göz atalım.

2023 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?
2023 Temettü Verecek Hisseler ve Tarihleri Ne Zaman Açıklanacak?

Rapora göre;

 • Temettü verimi %10 ve üzerinde gerçekleşecek olan 4,
 • Temettü verimi %5 ve üzerinde gerçekleşecek olan 9 şirket yer alıyor.

Ayrıca rapora göre; en yüksek temettü verimine %22,78 ile EREGL ulaşacak. Tahmin raporuna göre EREGL, hisse başına 6,569 lira verecek. EREGL hissesini %17,28 ile VESBE takip ederken en yüksek 3.temettü verimliliği %13,09’la DOAS oluyor.

Temettü veriminde ilk 10’da yer alan şirketler sırasıyla;

 1. EREGL
 2. VESBE
 3. DOAS
 4. PETKM (%10,94)
 5. TTKOM( %9,85)
 6. TTRAK( %9,57)
 7. TKFEN( %8,93)
 8. BIMAS( %8,55)
 9. TCELL(%8,05)
 10. KRDMD(%7,67)

Şeklinde sıralanıyor. Listede toplamda 27 şirket yer alırken listenin sonunda ise %1,07 temettü verimliliği ile ASELS yer alıyor.

İş Yatırımın düzenlediği raporu genel hatlarıyla inceledik. Bunlar dışında da temettü verecek olan şirket çıkabilir. Temettü kararı, şirketin kârlılık oranı göz önünde tutularak şirket genel kurulu tarafından verilir.

2023 Temettü Verecek Hisseler

Temettü yatırımcıları portföylerini oluşturmadan önce yalnız yatırım şirketlerinin raporlarına değil her ayrıntıya dikkat ederek portföy oluşturmalıdır. Eğer; sektör, üretim kârlılığı, borç miktarı, yatırım ve faaliyet alanları gibi pek çok değişken, hisse seçiminizde etkili olursa riski daha az bir portföy elde etmiş olursunuz.

Daha fazla temettü içeriği için borsa kategorimizi ziyaret edebilir ve aşağıdaki konulara da göz atabilirsiniz:

Yorum yapın