Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefondan televizyona görüntü aktarma işleminin yapılabildiği pek fazla kullanıcı tarafından bilinmemektedir. Birçok kullanıcı da bu tarz özellikleri yeni yeni keşfetmektedir. Birçok işlem açısından kolaylık sağlayan görüntü aktarma, yeni nesil televizyonların yanı sına eski model televizyonlarda da uygulanabilmektedir.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma
Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma

Cep telefonu ekranları her ne kadar büyümeye devam etse de zaman zaman yetersiz gelebilmektedir. Telefon ekranındaki görüntülerin daha büyük görüntü sunabilen cihazlardan da görüntülenmesi istenebilmektedir. Genel olarak projeksiyon cihazlarının böyle bir görevi üstlendiği bilinse de televizyonlarda da böyle bir işlemi gerçekleştirebilmek mümkündür. Üstelik kişinin kullandığı hemen hemen tüm televizyon modellerine yönelik bir yöntem bulunmaktadır. Eski veya yeni fark etmeksizin birçok televizyon kullanılabilen yöntem, kablolu ve kablosuz olmak üzere iki farklı biçimde uygulanabilmektedir. Böyle bir işlemin uygulanabiliyor olduğun öğrenilmesi elbette merak duygusunun kabarmasına sebep olmaktadır. Bu bağlamda da telefondan televizyona görüntü aktarma nasıl yapılır soruları sorulmaktadır.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma – Kablosuz

Telefon ekranındaki görüntünün televizyon ekranında görüntülenmesi için kullanılabilecek ilk yöntem kablosuz yöntemdir. Kablosuz yöntem, kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Televizyona herhangi bir kablo bağlama gereksinimi duymaması ve televizyona uzaktan bağlanabilmesi sebebiyle telefondan televizyona görüntü aktarma hususunda kablosuz yöntem daha fazla tercih edilmektedir.

Kablosuz yöntemi kullanabilecek cihazlar konusunda bir sıkıntı bulunmaktadır. Android işletim sistemine sahip cep telefonları rahatlıkla kullanabilirken, IOS işletim sistemine sahip cep telefonları kullanamamaktadır. IOS işletim sistemine sahip bir telefonun görüntüsünü aktarma için Apple TV’ye ihtiyaç duyulmaktadır. Televizyonların içerisinde Android işletim sistemi olduğundan dolayı IOS işletim sistemiyle uyumsuzluk yaşanmaktadır. Bu uyumsuzluk yalnızca Apple TV sayesinde giderilebilmektedir. Aksi takdirde kablosuz yöntem kullanılamamaktadır. Fakat çeşitli uygulamalar aracılığıyla aktarım yapılabilmesi söz konusu olabilmektedir. Youtube bu konuda örnek sayılabilecek uygulamalardan biridir. Youtube mobil uygulamasının görüntü aktarma özelliği sayesinde televizyona aktarılabilmesi mümkündür. Fakat yalnızca izlenen videonun aktarılmasını sağlamaktadır. Telefon ekranında kalan diğer bölümlerin aktarılmasını sağlamamaktadır.

Telefondaki görüntüyü televizyona yansıtma
Telefondaki görüntüyü televizyona yansıtma

Android televizyonlarda bulunan Chromecast yazılımı sayesinde, Android cep telefonlarından görüntü aktarımı yapılabilmektedir. Bunun için telefondan televizyona görüntü aktarma hususunda aşağıdaki adımların uygulanması gerekmektedir.

 • Televizyonunuz ve telefonunuzu aynı kablosuz ağa bağlanınız.
 • Cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriniz.
 • Ekran” veya “Bağlantı” kısmından ekran yansıtma özelliğini bulunuz. Bazı telefonlarda “Kablosuz Ekran” olarak ifade edilebilmektedir.
 • Özelliği aktif duruma getiriniz.
 • Sonrasında televizyon kumandanızın genellikle en üst kısmında bulunan “Kaynak listesi” tuşuna tıklayınız.
 • TV-HDMI-VGA gibi seçeneklerin yer aldığı kaynak listesi içerisinden “Wireless Display” veya “Chromecast” seçeneğine tıklayınız.
 • Telefonunuza yeniden bakınız.
 • Televizyonunuzun ismini tercih ediniz.

Her telefon modelinin görüntü aktarma için tanımladığı isim ve seçenek farklılık göstermektedir. Bu sebepten genel anlamda bir anlatım yapılmaktadır. Fakat anlatımın mantığına uygun hareket edildiğinde görüntü aktarılabilmektedir.

Telefondan Televizyona Görüntü Aktarma – HDMI Kablosu

Telefondaki görüntüyü televizyona yansıtma
Telefondaki görüntüyü televizyona yansıtma

Telefon ekranındaki görüntünün aktarılması konusunda kablosuz yöntem oldukça pratik gibi görülse de her telefon ve televizyon modelinin farklı isimler ve seçenekler kullanıyor olması sebebiyle zorluk yaşanabilmektedir. Kısa bir inceleme sonucunda kablosuz kullanımın nasıl olduğu anlaşılabilse de kablolu yöntem daha anlaşılır gelebilmektedir. Bu sebepten ötürü telefondan televizyona görüntü aktarma hususunda kablolu yöntem tercih edilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Telefonunuzun şarj girişini HDMI girişine dönüştüren bir aparat almanız gerekmektedir. Aparatınızı alınız.
 • Aparatın bir ucunu şarj girişinize diğer ucuzu televizyonunuz HDMI girişine takınız.
 • Televizyonunuz eski nesilse ve HDMI girişi bulunmuyorsa Scart girişine dönüştüren bir aparat daha almanız gerekecektir. Böylelikle telefon şarj girişiniz Scart girişine dönüşecektir.
 • Televizyonunuzun HDMI veya Scart girişine bağlantı sağladıktan sonra “Kaynak listesi” kısmını açınız.
 • Bağlantı yaptığınız giriş yerini(HDMI veya Scart) tercih ediniz.

Tercihinizi yaptıktan sonra telefonunuzdaki görüntüyü televizyon ekranından görebilmeniz mümkün olacaktır. Direkt olarak kablo yoluyla bağladığınız için ekstra özelliklerin kullanımı mümkün olmayacaktır. Telefon ekranınızın yalnızca belirlenen kısımlarının değil de tümünün görüntüsü televizyona yansıyacaktır. Böylelikle telefonunuza gelen kişisel mesajlar veya gönderiler diğer kullanıcıların da görebilmesiyle sonuçlanacaktır. Bu husustan ötürü görüntü aktarımı yapılırken dikkatli davranılması gerekmektedir.

İnternetsiz Televizyona İnternet Nasıl Bağlanır? merak ediyor iseniz ilgili bağlantıyı takip ederek bu konuda yazmış olduğumuz yazıya erişebilirsiniz. USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlama hakkında da ilgili bağlantıdan bilgi alabilirsiniz. Telefonunuzdaki bir görüntüyü televizyona yansıtmak ve aktarmak bazı durumlarda zahmetli gelebilir. Bunun için akıllı televizyonu aratmayacak özelliklerde Android Uydu Alıcısı satın almanız gerekebilir. Bu akıllı uydu alıcılar sayesinde kendi televizyonunuzdaki bir görüntüyü televizyona aktarmak yerine görüntüyü doğrudan televizyonunuzda oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın