USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak Mümkün Mü?

Akıllı telefonları televizyona bağlamanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. USB Kablo ile telefonu televizyona bağlamak için ekstra dönüştürücülere ihtiyacınız olabilir. Bu yazımızda akıllı telefonları Smart TV özelliği bulunan ve bulunmayan televizyonlara nasıl bağlayacağınızı detaylıca anlatacağız.

USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak
USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak

Smart TV’ye Akıllı Telefonu Bağlamak

Kullandığınız televizyonun Smart TV özelliği varsa Android veya iOS işletim sistemi fark etmeksizin kablo gereksinimi olmadan iki cihazı birbirine bağlayabilirsiniz.

Telefonunuz Android işletim sistemine sahipse, Quick Share uygulamasıyla Akıllı televizyonunuz arasında bağlantı kurarak ilgili bağlantıyı kolaylıkla yapabilirsiniz. Yine Android işletim sistemine sahip Samsung, Lenovo, Asus, Huawei ve Sony gibi marka cep telefonlarında bulunan “Allshare” adlı uygulama aracılığıyla da Smart TV’lere bağlantı sağlanabilmektedir.

Cep telefonunuz iOS işletim sistemini kullanıyorsa yani iPhone marka herhangi bir modelse de App Store’da yer alan DLNA, ArkMC ve UpnP uygulamalarıyla televizyonunuza bağlantı sağlayabilirsiniz.

Bu programlarla bağlantı sağlarken dikkat etmeniz gereken şey, cep telefonu ile televizyon arasındaki bağlantının kısa tutulması gerektiğidir. Bazı uygulamalar bağlantıyı sağlarken iki cihaz arasındaki uzaklık arttığında bağlantı esnasında hata verebilmektedir.

USB Kabloyla Cep Telefonunu Televizyona Bağlamak
USB Kabloyla Cep Telefonunu Televizyona Bağlamak

Smart TV Olmayan Televizyonlara Bağlantı Nasıl Sağlanır?

Smart TV’ler uygulama çalıştırabilen cihazlar olduğu için telefon ile televizyon arasındaki bağlantıyı sağlamak kolaydır. Televizyonunuzda bu özellik yoksa dönüştürücü kullanmak zorundasınız.

HDMI ile Type C dönüştürücü ve HDMI kablosu satın alarak da bu bağlantı sağlayabilirsiniz. İlgili dönüştürücünün fiyatı 130 TL’dir ve piyasada 20 TL’ye satılan herhangi bir HDMI kablosu sizin için yeterli olacaktır. Type C dönüştürücüyü telefonunuza, HDMI kablosunun bir ucunu dönüştürücüye diğer ucunu da televizyona bağladığınızda iki cihaz arasında görüntü aktarımı sağlanmaktadır.

Dönüştürücüyle sadece televizyon değil, telefonunuzu herhangi bir tablete veya projeksiyon sistemine de aktarabilirsiniz.

Bu yöntem geçerli bir yöntem olsa da dönüştürücüyü iyi seçmelisiniz çünkü dönüştürücüler kolay bozulabilen ürünlerdir. Ürünü almadan önce ilgili sitedeki kullanıcı yorumlarını okumalısınız. Bu yöntemin tek dezavantajı, dönüştürücülerin bağlantı kabloları kısa olduğu için cep telefonuyla televizyon birbirine yakın tutulmalıdır.

USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak iPhone

Cep telefonunuz iPhone ise de HDMI to iPhone dönüştürücüsünü satın alarak aynı işlemi yapmanız durumunda yine iki cihaz arasında kabloyla görüntü aktarımı yapabilirsiniz. İlgili cihaz iOS 5 ve üstü işletim sistemleri için uygundur. iOS sürümünüz bunun altındaysa ürün çalışmayacaktır.

iPhone cep telefonunuzda yer alan YouTube, Google, Safari ve MS Office gibi uygulamaların ekran görüntülerini aktarabilirsiniz. Yine FaceTime uygulaması üzerinden yaptığınız aramaları da televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Netflix ve BluTV gibi platformlardan izlediğiniz videoları televizyon ekranına aktaramazsınız çünkü bu uygulamalar bu yöntemle video izlenmesine karşı önlem almışlardır.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız da Android uydu alıcısı alarak Android üzerinden yayın izleyebilirsiniz.

USB Kablo ile Telefonu Televizyona Bağlamak Vestel

Vestel markası, ülkemizde en çok televizyon satışı yapan yerli firmaların başında gelmektedir. Bağlantı durumunu Vestel’in üretmiş olduğu televizyonlar üzerinden açıklamak gerekirse, Vestel Android Smart 4K Ultra modelinde direkt olarak Android bağlantısı bulunmaktadır.

Televizyonda bulunan Bluetooth teknolojisi sayesinde herhangi bir uygulama indirmeden aynı anda iki cihazdan da Bluetooth özelliğini aktifleştirerek bağlantı sağlayabilirsiniz. Yine televizyonda Android TV ve Google Play Store uygulamaları olduğu için cep telefonu olmadan da televizyondan dilediğiniz videoları ve filmleri izleyebilirsiniz.

Yorum yapın