Şişe Temettü Hissesi Miktarı ve Temettü Tahmini 2023

Şişe Temettü hissesi BİST50 endeksinde işlem gören bir hissedir. Hisse kodu SISE olan şirketin tam adı Şişe ve Cam Fabrikaları’dır. Şişecam, Temettü geleneği olan bir şirket olduğu için temettü yatırımcıları tarafından merak edilen ve araştırılan hisselerden biridir. Uluslararası faaliyet gösteren Şişecam Şirketini daha iyi tanımak isteyenler için şirket hakkında kısa bir bilgi verelim.

Şişe Temettü Hissesi Ne Üretiyor?

Şişecam Temettü hissesi Borsa İstanbul’da işlem gören yan kuruluşları da olan bir sanayi topluluğudur. 1935 yılında İstanbul’un Paşabahçe semtinde kurulmuştur (Atatürk’ün önerisi ile İş Bankası tarafından).Dünya’nın ve Avrupa’nın en büyük 2. üreticisidir. Halka açıklık oranı %42.98 olan şirketin;

  • %50.93’ü İş Bankası’na,
  • %6.04’ü Efes Holding’e,
  • %0.05’i ise Anadolu Hayat Emekliliğe aittir.

Şişecam, Dünya Cam sektöründe; düz cam, cam ev eşyası ve cam ambalajın 3’ünde birden faaliyet gösteren tek global şirkettir. Dünya’nın en büyük üç soda külü üreticisinden biri ve krom kimyasalda dünya devidir.

Şişe Temettü Hissesi Miktarı ve Temettü Tahmini 2023

Bunlar dışında maden, enerji ve geri dönüşüm sektörlerinde de global hedefleri vardır.

Şişe Temettü Miktarı ve Temettü Tahmini

Şişecam Temettü geleneği olan bir şirkettir. Son 10 yılda, her yıl temettü dağıtan şirket, şimdiye kadar dağıttığı tüm temettüler içinse Mayıs ayını tercih etmiştir. 2022 yılında;

  • Hisse başına düşen temettü miktarı 36 kuruş,
  • Temettü Verimliliği ise %1.75 olarak gerçekleşmiştir.

Şimdiye dek; 29, 30 ve 31 Mayıs’ta temettü dağıtan şirketin 2023 yılında da Mayıs ayının sonunda temettü dağıtması bekleniyor.

Temettü miktarında önceki seneler baz alınırsa 2023 yılı için hisse başına 1 liranın üzerinde temettü bekleniyor.

Bu konular da dikkatinizi çekebilir;

Hem Türkiye hem Dünya’da adından başarıyla söz ettiren Şişecam, Borsa yatırımcılarının da ilgisini çeken bir şirket. Çünkü üretiyor ve ürettikçe büyüyor. Eğer Şişecam Şirketini portföyünüzde bulundurmak istiyorsanız yalnız bu yazı ile sınırlı kalmayarak şirketin bilançolari ve Faaliyet raporlarını inceleyin. Unutmayın şirket her yönüyle çok iyi olsa bile şirketten bağımsız birçok faktör, şirketin hisse fiyatını olumsuz etkileyebilir (Savaş, gündem, politika, ekstrem olaylar, global krizler vb).

Bu yüzden yatırımınızı yaparken risk miktarının da her daim olacağını unutmayın.

Yorum yapın